reklama

10 důvodů, proč (ne)nosit podpatky

Boty na podpatku jsou sexy, ale buďte opatrné. Argumenty proč je (ne)nosit.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Boty na podpatku nosily ženy už ve starověkém Egyptě, je tedy jasné, že se jich nejspíš jen tak nevzdáme. Proč, když v nich nohy vypadají delší a muži se za námi otočí. Rozmlouvat se vám je nechystáme, ale pojďme si shrnout, jaká pro a proti s sebou přináší, když si je budeme nazouvat příliš často.

Podpatky v historii měly různý význam. Ve starém Řecku se používaly hlavně v divadle, muži si takovou obuv opatřovali, aby je ochránila před blátem a odpadky, u žen byly jasným poznávacím znamením, že patří k těm "lehčím". A samozřejmě nesmíme zapomenout na gejšy, které byly donedávna nositelkami umění v Japonsku.

Estetické důvody

Dnes patří mezi důležitý doplněk šatníku. Ženám opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. A je úplně jedno, zda zvolíte jehly, široké platformy nebo něco mezi tím. Nebudeme si nic nalhávat, dodávají křehkému pohlaví na eleganci, ženskosti a kráse.

Vyšší sebevědomí

Ano, i to je jeden z důvodů. Když získáme pár centimetrů navíc, cítíme se sebevědomější a více sexy. Obzvlášť, když je partner vysoký. Je hezké, jak má pocit, že vás musí ochraňovat, ale není skvělé občas při polibku nestoupat na špičky? Navíc se během chůze více narovnáme, jdeme pomaleji a působíme hodně žensky, tedy pokud je nemáme poprvé na nohou.

Deformace páteře

Nesmíme zapomínat i na negativní stránku. Pokud nosíme podpatky jen občas do práce, do divadla nebo do společnosti, děsit se nemusíte. Tento odstavec patří spíše těm ženám, které je nesundají z nohou po celý den.

Doporučujeme: Vložky na ploché nohy spíš škodí. Raději cvičte

Tím, že přenášíme váhu na malou část těla, má naše páteř co dělat, abychom udržely rovnováhu. Často se nakláníme směrem dopředu. Představte si, jak moc při balancování trpí kotníky, bedra, kyčle i kolena. Pak se nesmíte divit, že vás bolí celá záda.

Napětí zádového svalstva

MUDr. Petr Zubina nevidí na krátkodobém nošení podpatků nic špatného, ale zároveň na webu fithall.cz informuje o možném zdravotním riziku. "Dlouhodobé nošení vysokých podpatků ovlivňuje celkové držení těla. Dochází k napětí zádového svalstva, přetěžují se velké i malé klouby dolních končetin. Nevhodně zvolená obuv způsobuje bolesti kloubů, oslabení vazivového a svalového aparátu nohy, přetížení a kolapsu příčné klenby a následnému vzniku kladívkovité deformity prstů nebo vbočeného palce."

Nadváha a těhotné ženy

To jsou dva důvody, proč se jim vyhnout. Během chůze se totiž celá váha přenáší na špičku nohy. Jste-li těhotná nebo máte nadváhu, raději si vyberte jiné boty, jinak si zničíte celé chodidlo i prsty.

V těhotenství jde ještě o jednu důležitou věc. Vlivem hormonálních změn se mění elasticita vazů a jejich schopnost držet klenbu nohy.

Prohlédněte si nohy rodičů

Jak zjistit, zda máte genetickou dispozici k tvorbě vbočených palců? Stačí se podívat na nohy rodičů. Nenosila-li matka celý život podpatky, přesto má deformaci prstů, rozhodně své (doposud) zdravé nohy neničte v lodičkách, protože tento dědičný předpoklad jen podpoříte a urychlíte.

Vbočený palce se nazývá hallux. Pokud se tak stane, je třeba podstoupit operaci, která je velmi bolestivá. Sekají se kosti a následně se upevňují šrouby tak, aby srůstaly ve správné poloze. Rekonvalescence trvá několik měsíc a nemáte záruku, že se vám deformace nevrátí zpět.

Nateklá kolena

Velká zátěž vede k rozvoji artrózy a otokům, čímž se vám zvětší koleno. Časem pocítíte, jak se zhorší hybnost celého kloubu.

Častěji na pedikúru

Váha na prsty způsobuje, že se začnou tvořit otlaky, které budou působit na celou plochu nehtů. Může tedy docházet i k jejich nepříjemnému zarůstání.

Prasklá achilovka

Ženy, které celý den pobíhají s nohou na vysokém "šteklu", mají hodně zkrácené achilovky. Je tedy dobré, když pomocí správného protažení dodáte šlachám dostatečnou pružnost. Jinak hrozí, že by mohlo při prudkém pohybu dojít k jejich natržení či prasknutí.

Stav své achilovky ověříte jednoduchým testem. Sedněte si "na bobek", pokud vás zadní strana nohy táhne, šlachy nejsou v dobré kondici.

Vyvrknutý kotník

Bohužel si některé "nositelky" lodiček neuvědomují, že nemají dostatečně zpevněné svalstvo nohy a neudrží rovnováhu, pak následuje nepříjemné podvrknutí kotníku, které končí výronem a v nejhorším případě i zlomeninou.

Náš tip: Proč jsou podpatky tak sexy? Mění vaši chůzi

Ať už chcete mít pár centimetrů navíc nebo ne, rozhodně začínejte opatrně. Širším a nižším klínkem nic nezkazíte, navíc lze dokoupit různé gelové pomůcky, které zaručí, že bude noha ve větším pohodlí. Nejlepší variantou jsou vložky dělané přímo dle otisků vašich chodidel. S tím vám pomůže podolog. Nešetřete, nohy máte jenom jedny.

Jak často nosíte boty na podpatcích vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neumíte se rozhodovat? Víme, jak se to naučit

Nechci se stěhovat. Zamilovala jsem se do souseda

Netradiční recepty z jahod: Polévka, cappuccino, salát





reklama
reklama
reklama