reklama

Vbočený palec - stydíte se v létě do žabek?

Stačí správně cvičit!

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Žena

Stačí správně cvičit!

Trápí vás vbočený palec? Tak to máte asi vztek, že nemůžete nosit lodičky, stydíte se chodit bosa a ještě vás trápí nesnesitelná bolest. Ale co s tím? Operace? Jsou i jiná řešení. Stačí minutová cvičení.

Vbočený palec neboli Hallux valgus patří k nejčastějším deformacím nohy, zejména u žen. Projevuje se nejen viditelnou deformací, ale i silnou bolestí chodidla a celé nohy. Nejčastěji vzniká jako důsledek nošení nevhodných bot jako jsou lodičky nebo boty s úzkou špičkou a vysokým podpatkem. U mladších lidí hraje důležitou roli i dědičnost. Ale řešení bez operace existuje pro všechny.

Jak hallux vzniká?

Ráno nazujete úzké lodičky a sundáte je většinou až večer. Celý den je tedy vaše noha v nesprávném postavení. Svaly, které mají při chůzi pracovat, zahálí a časem ochabnou, což často vede k poklesu příčné klenby. Špatný nášlap na chodidlo spolu s tahem svalů a šlach vedou k odtahování palce do vbočeného postavení. Úzká dámská bota pak postižené místo trvale utlačuje a odírá a tím problém prohlubuje mnohdy až do zánětlivého a velmi bolestivého stavu.

Jak na vbočený palec vyzrát? Operace nebo cvičení?

Pokud se zeptáte chirurga, s největší pravděpodobností vám doporučí operaci, a to co nejdříve. „Ve FYZIO Aktiv se na nohu a její funkci specializujeme a musím říct, že operace vbočeného palce není vždy ideálním řešením. Pravidelným a cíleným cvičením, můžete svůj problém vyřešit jednou pro vždy." říká ředitel centra aktivní fyzioterapie FYZIO Aktiv, Mgr. Jan König. Operace většinou trvalé řešení nenabízí, naopak může mít špatné následky, pokud s nohou necvičíte.

Aktivní terapie místo operace

Cílem terapie je posílení svalových skupin, které pomohou vbočený palec navrátit do přirozené polohy. Navíc tím předejdete vzniku mnoha dalších potíží. Provádění cviků musí být precizní, proto se doporučuje nácvik pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta. „Po úvodní diagnostice vás terapeut naučí minutová cvičení, která můžete praktikovat v kanceláři, doma u televize, skoro kdekoli a kdykoli. „Cvičení s vlastní nohou je navíc příjemné a zábavné," dodává Jan König.

Zacvičte si hned teď

Cvik na posílení svalů příčné klenby a stabilizace palce.

 

Propleťte prsty nohou s prsty opačné ruky (snažte se je zasunout co nejdále). Nejprve ohýbejte chodidlo nahoru dolů, pak samý pohyb vykonávejte základními klouby prstců nohou a nakonec rukou klaďte prstcům lehký odpor pro posílení ohybačů prstců. Více cviků a informací najdete na www.fyzioaktiv.cz/nohy/.
Vraťte svým nohám krásu a zdraví díky cvičení. Na úvodní konzultaci v centru FYZIO Aktiv se mohou čtenáři zena.cz kdykoli objednat za akční cenu 300 Kč. Stačí uvést heslo „žena". Více informací www.fyzioaktiv.cz

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama