Reklama
Reklama

Zarůstání chloupků, podráždění, jahodová kůže. S čím nejčastěji bojujeme u epilace

Léto je za rohem, ale už teď teplejší počasí přímo vybízí k tomu, abychom sáhly po sukních a kratších kalhotách. Ruka v ruce s tím ovšem jde u mnohých žen i touha zbavit pokožku nežádoucího ochlupení. Jak na to správně, radí v rozhovoru dermatoložka Barbora Grillová.

Odstraňování chloupků
Odstraňování chloupkůFoto: FleishmanHillard / Phillips Lumea
Odstraňování chloupků
Odstraňování chloupkůFoto: FleishmanHillard / Phillips Lumea
Daniela Straková
Daniela Straková

Epilace a depilace – dvě slova, která známe všechny, ale často si je pleteme. Ať už jde o to, jak si vybrat tu správnou metodu, jak se vyhnout podráždění nebo jak zaručit dlouhotrvající hladkou pokožku, máme spoustu otázek. A právě na tyto otázky nám odpoví dermatoložka MUDr. Barbora Grillová, která se s námi podělí o odborné tipy a doporučení, jak správně pečovat o pleť při odstraňování chloupků. V rozhovoru se dozvíte, jaký je rozdíl mezi epilací a depilací, jaké metody jsou pro pokožku šetrné, jak předejít zarůstání chloupků a jak se o pleť správně starat, aby zůstala krásná a zdravá. 

Reklama

Mnoho žen řeší podráždění nebo zarůstání chloupků – co může pomoci jako prevence, jak pokožku správně připravit?

Podráždění a zarůstání chloupků jsou časté problémy, se kterými se setkávám i v ordinaci. Dá se jim částečně předejít právě správnou přípravou pokožky a následnou péčí o ni.

Obecně doporučuji pokožku pravidelně a dostatečně hydratovat, protože vyživená pokožka je pružnější a méně náchylná k drobným rankám či podráždění.

Při holení vždy používejte čistou a ostrou žiletku a holicí gel nebo pěnu. Holte po směru růstu chloupků a u epilace dodržujte doporučenou délku chloupků. Potom nezapomeňte na zklidňující péči – ideální jsou přípravky s panthenolem, aloe vera nebo termální vodou.

Jestli i přesto neustále trpíte zarůstáním chloupků, zvažte právě přechod na IPL epilaci. Pokud totiž chloupky nedorůstají, nemá co zarůstat. Tato technologie navíc pokožku nedráždí a nenarušuje, nemusíte tedy řešit zarudnutí nebo dokonce krvácení.

Reklama

Existují typy pokožky nebo zdravotní stavy, u kterých by se některé metody odstraňování chloupků neměly vůbec používat?

Při výběru vhodné metody odstranění chloupků byste vždy měli poslouchat své tělo a brát ohled na typ pokožky i zdravotní stav, protože některé techniky mohou u citlivější nebo problematické pleti způsobit víc škody než užitku.

Například lidé s atopickým ekzémem či alergiemi by měli být opatrní při používání chemických depilačních krémů – obsahují totiž látky, které sice rozkládají keratin v chloupcích, ale také mohou podráždit, nebo dokonce popálit citlivou kůži. Pokud trpíte lupénkou nebo akné, vyhněte se vosku a cukrové pastě, protože tyto metody mechanicky poškozují už tak oslabenou kožní bariéru a zhoršují zánět.

Při laserové a IPL epilaci hraje zásadní roli fototyp pokožky. Obecně platí, že se světlou pokožkou a tmavými chloupky dosáhnete nejlepších výsledků. Pokud máte zrzavé, šedé nebo velmi světlé ochlupení či výrazné opálení, tyto metody nebudou fungovat.

A samozřejmě je potřeba epilaci či depilaci odložit, pokud je na pokožce jakékoliv poranění, infekce, vyrážka nebo byl v daném místě těla proveden lékařský zákrok nebo čerstvé tetování.

Je nějaký rozdíl v účinku epilace u světlé versus tmavé pokožky nebo chloupků?

Jak už jsem zmínila, laserový paprsek cílí na melanin, tedy pigment obsažený v chloupcích. Tmavé chloupky obsahují větší množství melaninu, tím pádem absorbují více energie, takže se kořínek efektivně zničí a chloupek přestane růst. U světlých, šedivých nebo zrzavých chloupků je melaninu málo, a laser je tak často nedokáže správně zasáhnout. V takovém případě může být účinek slabší nebo žádný, a proto doporučuji použít jinou metodu.

U tmavé pokožky je situace složitější, protože vyšší koncentrace melaninu v kůži znamená, že laser může zasáhnout nejen chloupek, ale i okolní tkáň. To zvyšuje riziko popálenin, podráždění nebo pigmentových změn – například nechtěného zesvětlení nebo ztmavnutí kůže v ošetřené oblasti. Proto je nutné používat vhodné typy laserů, které pronikají hlouběji a méně interagují s povrchovým pigmentem.

Naopak světlá pokožka s tmavými chloupky je pro laser ideální kombinací – chloupek absorbuje energii, ale okolní kůže zůstává relativně chráněná.

Mnoho žen si stěžuje po epilaci na tzv. „jahodovou pokožku – tmavé tečky, zarudnutí, hrubý vzhled hlavně na nohou. Proč k tomu dochází a co se s tím dá dělat? Existuje prevence nebo produkty, které skutečně pomáhají?

Příčin může být několik, často jde o geneticky podmíněnou záležitost, kdy je zkrátka viditelnější kontrast světlé pokožky a červených pórů. To může být zvýrazněno, pokud je pokožka navíc suchá nebo když dochází k zarůstání chloupků.

Jak s tím naložit? Základem je pravidelná preventivní péče v podobě peelingu a hydratace pokožky, správná technika holení nebo epilace a používání zklidňujících přípravků. Pokud i přesto máte „jahodovou pokožku, mohou pomoci lokální přípravky s retinoidy nebo přechod na šetrnější metodu odstranění chloupků, jako je právě IPL. Díky této technologii se červených teček zbavíte, protože přístroj nenarušuje pokožku, a proto nezpůsobuje podráždění ani mikroskopická poranění.

Pokud však problém přetrvává nebo je výrazný, určitě doporučuji konzultaci s dermatologem – může jít i o projev folikulitidy nebo jiného kožního onemocnění, které vyžaduje specifickou léčbu.

Co byste doporučila ženám, které se chystají na pláž nebo do bazénu – jak nejlépe načasovat epilaci?

Epilace pomocí IPL zaručuje odstranění až 92 % chloupků již po prvních třech použitích. Mezi nimi se dělá 14denní pauza, takže na hladkou pokožku se můžete těšit zhruba po šesti týdnech. Rychlou záchranu před dovolenou vám tedy sice neposkytne, ale pokud ji do svých plánů na léto zahrnete v dostatečném předstihu, tak vaši trpělivost odmění dlouhodobými výsledky. Po úvodních třech ošetřeních se interval prodlužuje na čtyři týdny. Pokud dodržíte několik dalších ošetření, odměnou vám bude hladká pokožka bez chloupků po dobu až jednoho roku.

V případě mechanické epilace, kdy se chloupky vytrhávají, nebo holení záleží na individuální rychlosti růstu chloupků, ale většina žen se ochlupení zbavuje minimálně jednou týdně.

Je pravda, že některé metody mohou mít vliv na kvalitu pokožky v dlouhodobém horizontu?

Opakované mechanické odstraňování chloupků – například voskování, epilátory nebo cukrová pasta – může u některých lidí časem způsobit chronické podráždění, ztenčení pokožky nebo zvýšenou citlivost. Zvlášť pokud se tyto metody používají velmi často a bez dostatečné regenerace pokožky. Naopak u jiných žen se kůže postupně přizpůsobí a chloupky jim zeslábnou, což většinou vnímají pozitivně.

V případě IPL dochází prokazatelně k trvalému potlačení růstu chloupků a ty, které se objeví další rok po ukončení cyklu, bývají řidší a slabé. Mizí podráždění, protože mizí jeho příčina. Jinak tato metoda pleť neovlivňuje.

Laserová epilace při správném provedení také nemá negativní vliv na kvalitu pokožky, naopak může působit příznivě. U některých laserů se dokonce využívá jejich efekt i k omlazení pokožky.

Mohou některé metody způsobit trvalé poškození kůže, třeba pigmentové skvrny nebo jizvy?

Pokud je epilace výkonným laserem v salonu provedena neprofesionálně a špatně, může zanechat trvalé pigmentové skvrny, popáleniny nebo jizvy. Proto je velmi důležité se vždy svěřit do rukou odborníků.

A na závěr – máte nějaké své osobní tipy nebo rituály, jak o pokožku po epilaci správně pečovat?

Od začátku letošního roku zkouším IPL epilátor a zatím jsem nadšená. Jako lékařka jsem hodně časově vytížená, a tak mi vyhovuje, že nemusím neustále myslet na holení. Díky IPL mám od chloupků klid už celé měsíce. Z epilace jsem si udělala čas pro sebe, kdy odpočívám. Celým procesem mě provede aplikace, která od začátku hlídala, abych se epilovala pravidelně, nastavila si správnou intenzitu a nevynechala žádné místo.

Po ošetření, které aktuálně provádím „pro údržbu už jen jednou měsíčně, nanesu na pleť zklidňující krém a nemusím se už o nic starat. Teď přes léto přidám SPF ochranu i na tělo, abych předešla změnám pigmentace a podráždění a mohu být v klidu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama