40. léta: Hollywoodský glamour a ženskost
Ačkoli první polovinu 40. let značně definovala 2. světová válka a posléze náročná obnova poválečné Evropy, tato doba se zároveň vyznačovala i velkým návratem k ženskosti a glamour stylu, který inspirovaly filmové hvězdy dané doby.
Hollywoodský glamour byl v této době silně ovlivněn hvězdami jako Bette Davisovou nebo Ritou Hayworthovou, které se staly vzorem pro ženy, které toužily po eleganci a ženskosti.
V Československu byly hvězdami této doby Nataša Gollová, Lída Baarová a Adina Mandlová, které se staly vzorem pro mnoho žen. Tyto herečky se nechávaly inspirovat hollywoodským stylem, ale zároveň přinášely český šarm a eleganci do každodenního líčení.
40. léta: kočičí oči, syté rtěnky a matná pleť
Oči: Líčení očí bylo velmi sofistikované, ale méně dramatické než v dalších dekádách. Charakteristické byly tmavé, pečlivě vykreslené oční linky, které vytvářely efektní „kočičí oči“. Oční stíny byly jemné, většinou v tónech hnědé, béžové nebo šedé. I v Československu byly v této době populární jemně vykreslené oči, které vytvářely dojem větších, otevřenějších očí.
Rtěnky: Rtěnky byly výrazné, často v červených nebo vínových odstínech, které zůstaly na rtech i po celý den. Pusa byla v této dekádě velmi důležitá a dodávala ženám sofistikovaný vzhled. Rtěnky v sytých odstínech červené, tmavě růžové, nebo dokonce bordó byly symbolem ženskosti a elegance, podobně jako u hvězd z Hollywoodu.
Pleť: Pleť byla pěstěná, zářivá a přirozeně matná. Ženy usilovaly o hladkou pleť, bez výrazného pudrování, ale přitom si zakládaly na vzhledu perfektně upravené pokožky. Používaly se transparentní pudry, které dodávaly pleti svěží vzhled bez viditelných nedokonalostí. Tvářenky byly v jemných růžových nebo broskvových tónech, které přidávaly pleti zdravý, přirozený nádech.
50. léta: Pin-up dívky a dokonalý vzhled
Po druhé světové válce se začala znovu rozvíjet kultura krásy a módní trendy. Poválečná doba byla poznamenaná optimismem a nadějí na obnovu, což se odrazilo i v líčení a vzhledu žen. Tento čas znamenal návrat k ženské eleganci a sofistikovanosti, přičemž kladl důraz na perfektně upravený vzhled, který symbolizoval nejen krásu, ale i novou éru prosperity a optimismu.
Líčení v 50. letech se výrazně odlišovalo od předchozích dekád, kdy se více experimentovalo. Tato dekáda byla ztělesněním kultu krásy s precizními detaily a elegantními liniemi. Bylo to období, kdy se poprvé masově prosadily tzv. „pin-up dívky“ – ženské ikony, které vnesly do popkultury obraz perfektně upravené, smyslné a přitom přirozeně krásné ženy. Tato estetika se odrážela nejen v kinematografii a módních časopisech, ale i v každodenním životě žen.
Pin-up styl, který proslavila například Marilyn Monroe, se zaměřoval na dokonalý vzhled, který zdůrazňoval ženskost a jemnost. Ženy v 50. letech se začaly zaměřovat na péči o detaily: perfektní pleť, precizně nalíčené oči, výrazné rty a hladkou pokožku, která působila jako porcelán. Tento estetický trend byl nejen součástí filmového průmyslu, ale i každodenního života, kdy i ženy, které nebyly v popředí kinematografie, usilovaly o podobný vzhled.
50. léta: krvavě červená rtěnka a porcelánová pleť
Oči: Oči byly stále výrazné, ale líčení se stalo více sofistikovaným. Oční linky byly velmi precizní, často s lehkým křidélkem, a spolu s řasenkou byly základem líčení. Nosily se i jemné oční stíny v neutrálních, béžových nebo zlatých tónech, které zdůrazňovaly přirozený tvar očí.
Rtěnky: Červené rtěnky byly symbolem této doby. Rtěnky byly matné a intenzivní, často v „krvavě červených“ nebo klasických rudých odstínech, které podtrhovaly ženskost a eleganci.
Pleť: Pleť byla hladká, sametová a bez jakýchkoli nedokonalostí. V 50. letech bylo důležité mít pleť jemně pudrovanou, aby působila porcelánově. Tvářenky byly jemné, v růžových nebo broskvových tónech, které dodávaly tvářím zdravý a přirozený vzhled.
60. léta: oči jako středobod pozornosti
V 60. letech se líčení stalo výrazným módním prohlášením. Ženy začaly experimentovat s očním make-upem, přestaly se bát výrazných barev a silných linií, a make-up začal hrát důležitou roli ve vytváření celkového vzhledu.
Kultovní postavou této dekády byla Twiggy, britská modelka, která se proslavila nejen svou štíhlou postavou, ale i svým ikonickým vzhledem. Její výrazné oči, zvětšené pomocí několika vrstev řasenky a umělých řas, se staly symbolem celé éry. Twiggy, s velkýma očima a minimalistickým make-upem, představovala nový ideál krásy, který kladl důraz na oči jako středobod. Tento styl, ve kterém oči dominovaly a pusa byla spíše jemně podtržena, přinesl revoluci v tom, jak ženy začaly vnímat a aplikovat make-up. 60. léta tedy znamenala přechod k odvážnému, ale zároveň jemnému líčení, které si získalo obrovskou oblibu nejen v módním světě, ale i v každodenním životě žen a pro mnohé je inspirací dodnes.
60. léta: kouřové oči, umělé řasy a jasné barvy
Oči: Silně zvýrazněné oči byly charakteristické pro tuto dekádu. Nejvíce se proslavily kouřové oči, silně zvýrazněné řasy a často umělé řasy pro ještě dramatičtější efekt. Oční stíny byly v pastelových nebo jasných barvách, jako mentolová, růžová nebo modrá, a často se nosily v širokých vrstvách. S tímto stylem se také objevily výrazné oční linky, které podtrhovaly tvar očí.
Rtěnky: Rtěnky byly spíše jemné, v růžových nebo korálových odstínech, ale v porovnání s očima nebyly tak dominantní.
Pleť: Pleť byla vysoce matná a bez nedokonalostí, čehož se dosahovalo silnými vrstvami podkladové báze a pudru. Byl kladen důraz na perfektní, až „plochý“ vzhled pleti.
70. léta: Návrat k přírodní kráse
V 70. letech se líčení přehouplo směrem k přirozenosti. Stále platilo, že oči byly v centru pozornosti, ale styl byl jemnější a přirozenější než v předchozí dekádě. Oči byly často zvýrazněny pouze jemně vykreslenými linkami, které opticky otevřely pohled, a důraz byl kladen na dlouhé, přirozeně vypadající řasy. V této době se také ke slovu dostává hnutí hippies a přírodní vzhled – ženy se snažily vypadat co nejméně upraveně, jako by právě přišly z lesa nebo z pláže.
Ženy už netoužily po perfektně matné pleti, jako tomu bylo v předchozích dekádách, ale spíše po zdravém, rozzářeném vzhledu, který naznačoval svěží a mladistvou pleť. K tomu se používaly jemné transparentní pudry, které pleť sjednocovaly, ale nezakrývaly její přirozenou texturu. Rtěnky se v tomto období nosily v zemitém odstínu – hnědé, růžové nebo broskvové – což podtrhovalo celkový trend návratu k přirozené kráse a autenticitě. Tento přístup se stal velmi populární nejen v módních kruzích, ale i mezi ženami, které v tomto období přirozenost považovaly za nový ideál krásy.
70. léta: jemné linie a přirozenost
Oči: Oči byly i nadále středem pozornosti, ale místo výrazného kouřového líčení nastoupil trend jemnějších linií a vysoce zvýrazněných řas. Mnoho žen si dávalo záležet na tmavě ohraničených víčkách, která vypadala, jako by „otevírala“ pohled.
Rtěnky: Rtěnky se stávaly spíše přirozenými – zemité, růžové, ale i hnědé odstíny. Nebyly to žádné výrazné barvy, spíše se udržovala co nejpřirozenější paleta.
Pleť: Pleť byla stále matná, ale v tomto období se začaly objevovat produkty, které umožnily přirozenější vzhled pleti, jako jsou transparentní pudry a jemné záře pro zdravý vzhled.
80. léta: Extravagance a maximalismus
V 80. letech došlo k opravdovému přehánění. Tato dekáda, ovlivněná bouřlivým společenským a kulturním vývojem, přinesla revoluci v přístupu k ženské kráse a vzhledu. Na rozdíl od předchozích let, kdy líčení často cílilo na jemnost a přirozenost, 80. léta oslavovala extravagantní, dramatičtější a výraznější vzhled. Byla to doba, kdy ženy začaly experimentovat s barvami a texturami, což vedlo k vytvoření vizuálně intenzivního stylu.
Kosmetika se stala dostupnější díky technologickým pokrokům, což ženám umožnilo vytvářet stále propracovanější a intenzivnější make-up. U líčení v 80. letech se tedy nejednalo pouze o úpravu vzhledu, ale o skutečnou formu sebevyjádření. Díky vzniku MTV a hudebních videoklipů měly na trendy vliv i popové hvězdy jako Madonna, Cindy Lauper nebo David Bowie. Více než kdy předtím byly móda a líčení spojené s celebritami - ikony jako princezna Diana, Cher nebo Jane Fonda představovaly nový ideál krásy, který byl plný energie, barev a výrazných kontur. Ženy se začaly více soustředit na vlastní individualitu a líčení se stalo prostředkem, jak ukázat svou osobnost a styl.
80. léta: čím víc, tím líp
Oči: Oči byly značně zvýrazněné, často s použitím sytých, neonových očních stínů v modré, fialové nebo zelené barvě. Taktéž se používaly silně vykreslené oční linky a mnohdy se přidávaly umělé řasy pro ještě větší efekt.
Rtěnky: Rtěnky byly výrazné a často sytě červené nebo růžové. Často byly aplikovány v silné vrstvě, která byla dominantní v celkovém vzhledu.
Pleť: V 80. letech byla plet’ stále matná, ale začaly se používat tvářenky ve výraznějších barvách, aby vytvořily zdravý a opálený vzhled. V této době se nosily také bronzery pro zvýraznění kontur obličeje.
Po bouřlivých a extrémně výrazných 80. letech přišel návrat k jednoduchosti a přirozenosti – 90. léta charakterizovala určitá zdrženlivost. Ženy začaly upřednostňovat decentní, nenápadné líčení, které nezdůrazňovalo každý detail. Také se začal prosazovat nový estetický směr – „grunge“, který se inspiroval hudební subkulturou a vnímal krásu v její přirozené, nedokonalé podobě.
Líčení v tomto období bylo zaměřeno na přirozený vzhled, což znamenalo méně vrstvení. Zatímco v předchozích desetiletích se pleť upravovala do dokonalosti pomocí silného make-upu a pudru, v 90. letech se začaly prosazovat produkty, které pleti umožnily „dýchat“. Tónovací krémy, lehké make-upy a transparentní pudry nahradily těžší základy a pleť měla vypadat co nejvíce přirozeně – jako by nebyla nalíčená vůbec.
Tato dekáda byla také svědkem příchodu nových trendů, jako byl „anti-beauty“ styl, kdy se líčení už tolik nezaměřovalo na dokonalost. V rámci tohoto trendu se například staly populární tmavé rtěnky v odstínech hnědé nebo studené růžové. Dále byl výrazně viditelný vliv grunge kultury, která si pohrávala s estetickými hranicemi mezi krásou a nedbalostí, což znamenalo nosit rozcuchané vlasy a ledabyle nalíčené oči.
Oči: Oči byly líčeny spíše nenápadně, s jemnými očními stíny v hnědých nebo šedých tónech. V mnoha případech byla preferována jemná, ne příliš výrazná linka.
Rtěnky: Rtěnky byly v matných, zemitých odstínech – od hnědé až po studenou růžovou. V některých případech ženy upřednostňovaly úplně přirozený vzhled nebo lesky na rty.
Pleť: Pleť byla svěží, s přirozeným vzhledem. V 90. letech se stávaly oblíbenými transparentní make-upy a tónující krémy, které pleť pouze jemně sjednocovaly bez toho, aby zakrývaly její přirozenou strukturu.
nultá léta: „Glamour“ v ušmudlané podobě
Začátkem milénia se líčení stalo vysoce sofistikovaným a zároveň velmi komercializovaným. Tento čas přinesl návrat k výraznému a dokonale upravenému vzhledu, který byl silně ovlivněn zábavním průmyslem a rozvojem kosmetických technologií. Make-up se stal nejen nástrojem pro zkrášlení, ale i způsobem, jak ukázat svůj status a osobní styl. Filmy, hudební videoklipy a módní přehlídky byly plné ikon, jako byly Beyoncé, Jennifer Lopez nebo Paris Hilton, které propagovaly ideál té doby.
Oči byly líčeny silně, často kouřově, s důrazem na tmavé oční linky a oční stíny. Rty byly syté a lesklé, čímž se podtrhovala glamour estetika. Pleť měla vypadat bezchybně, což vedlo k masovému rozmachu make-upových bází, korektorů a pudrů – často ovšem v silnějším odstínu, než bylo potřeba, jelikož ideálem krásy byla opálená pleť. Tato dekáda se nesla ve znamení perfekcionismu, kde každá část líčení měla být precizní a bez chyby, a to jak v běžném životě, tak na červeném koberci, výsledkem byl ovšem často spíš chaos, jelikož ve snaze dosáhnout dokonalosti se často produkty vrstvily a ne vždy měly kýžený efekt.
Oči: Velmi populární byly kouřové oči, které se vykreslovaly pomocí tmavých stínů a oční linky. Popularitě se těšily i oční stíny v chladivých modrých odstínech. Oči měly být silně zvýrazněné, avšak nebyly tak extravagantní jako v 80. letech.
Rtěnky: Rtěnky byly opět syté – velmi populární byly růžové a červené odstíny. Lesky na rty byly často používány pro dosažení třpytivého efektu.
Pleť: Pleť byla matná, ale v tomto období začaly být populární produkty pro dosažení konturování obličeje. Produktů pro zvýraznění lícních kostí a čelisti bylo víc než dost.
1. 40. léta: Hollywoodský glamour a ženskost
Ačkoli první polovinu 40. let značně definovala 2. světová válka a posléze náročná obnova poválečné Evropy, tato doba se zároveň vyznačovala i velkým návratem k ženskosti a glamour stylu, který inspirovaly filmové hvězdy dané doby.
Hollywoodský glamour byl v této době silně ovlivněn hvězdami jako Bette Davisovou nebo Ritou Hayworthovou, které se staly vzorem pro ženy, které toužily po eleganci a ženskosti.
V Československu byly hvězdami této doby Nataša Gollová, Lída Baarová a Adina Mandlová, které se staly vzorem pro mnoho žen. Tyto herečky se nechávaly inspirovat hollywoodským stylem, ale zároveň přinášely český šarm a eleganci do každodenního líčení.
2. 40. léta: kočičí oči, syté rtěnky a matná pleť
Oči: Líčení očí bylo velmi sofistikované, ale méně dramatické než v dalších dekádách. Charakteristické byly tmavé, pečlivě vykreslené oční linky, které vytvářely efektní „kočičí oči“. Oční stíny byly jemné, většinou v tónech hnědé, béžové nebo šedé. I v Československu byly v této době populární jemně vykreslené oči, které vytvářely dojem větších, otevřenějších očí.
Rtěnky: Rtěnky byly výrazné, často v červených nebo vínových odstínech, které zůstaly na rtech i po celý den. Pusa byla v této dekádě velmi důležitá a dodávala ženám sofistikovaný vzhled. Rtěnky v sytých odstínech červené, tmavě růžové, nebo dokonce bordó byly symbolem ženskosti a elegance, podobně jako u hvězd z Hollywoodu.
Pleť: Pleť byla pěstěná, zářivá a přirozeně matná. Ženy usilovaly o hladkou pleť, bez výrazného pudrování, ale přitom si zakládaly na vzhledu perfektně upravené pokožky. Používaly se transparentní pudry, které dodávaly pleti svěží vzhled bez viditelných nedokonalostí. Tvářenky byly v jemných růžových nebo broskvových tónech, které přidávaly pleti zdravý, přirozený nádech.
3. 50. léta: Pin-up dívky a dokonalý vzhled
Po druhé světové válce se začala znovu rozvíjet kultura krásy a módní trendy. Poválečná doba byla poznamenaná optimismem a nadějí na obnovu, což se odrazilo i v líčení a vzhledu žen. Tento čas znamenal návrat k ženské eleganci a sofistikovanosti, přičemž kladl důraz na perfektně upravený vzhled, který symbolizoval nejen krásu, ale i novou éru prosperity a optimismu.
Líčení v 50. letech se výrazně odlišovalo od předchozích dekád, kdy se více experimentovalo. Tato dekáda byla ztělesněním kultu krásy s precizními detaily a elegantními liniemi. Bylo to období, kdy se poprvé masově prosadily tzv. „pin-up dívky“ – ženské ikony, které vnesly do popkultury obraz perfektně upravené, smyslné a přitom přirozeně krásné ženy. Tato estetika se odrážela nejen v kinematografii a módních časopisech, ale i v každodenním životě žen.
Pin-up styl, který proslavila například Marilyn Monroe, se zaměřoval na dokonalý vzhled, který zdůrazňoval ženskost a jemnost. Ženy v 50. letech se začaly zaměřovat na péči o detaily: perfektní pleť, precizně nalíčené oči, výrazné rty a hladkou pokožku, která působila jako porcelán. Tento estetický trend byl nejen součástí filmového průmyslu, ale i každodenního života, kdy i ženy, které nebyly v popředí kinematografie, usilovaly o podobný vzhled.
4. 50. léta: krvavě červená rtěnka a porcelánová pleť
Oči: Oči byly stále výrazné, ale líčení se stalo více sofistikovaným. Oční linky byly velmi precizní, často s lehkým křidélkem, a spolu s řasenkou byly základem líčení. Nosily se i jemné oční stíny v neutrálních, béžových nebo zlatých tónech, které zdůrazňovaly přirozený tvar očí.
Rtěnky: Červené rtěnky byly symbolem této doby. Rtěnky byly matné a intenzivní, často v „krvavě červených“ nebo klasických rudých odstínech, které podtrhovaly ženskost a eleganci.
Pleť: Pleť byla hladká, sametová a bez jakýchkoli nedokonalostí. V 50. letech bylo důležité mít pleť jemně pudrovanou, aby působila porcelánově. Tvářenky byly jemné, v růžových nebo broskvových tónech, které dodávaly tvářím zdravý a přirozený vzhled.
5. 60. léta: oči jako středobod pozornosti
V 60. letech se líčení stalo výrazným módním prohlášením. Ženy začaly experimentovat s očním make-upem, přestaly se bát výrazných barev a silných linií, a make-up začal hrát důležitou roli ve vytváření celkového vzhledu.
Kultovní postavou této dekády byla Twiggy, britská modelka, která se proslavila nejen svou štíhlou postavou, ale i svým ikonickým vzhledem. Její výrazné oči, zvětšené pomocí několika vrstev řasenky a umělých řas, se staly symbolem celé éry. Twiggy, s velkýma očima a minimalistickým make-upem, představovala nový ideál krásy, který kladl důraz na oči jako středobod. Tento styl, ve kterém oči dominovaly a pusa byla spíše jemně podtržena, přinesl revoluci v tom, jak ženy začaly vnímat a aplikovat make-up. 60. léta tedy znamenala přechod k odvážnému, ale zároveň jemnému líčení, které si získalo obrovskou oblibu nejen v módním světě, ale i v každodenním životě žen a pro mnohé je inspirací dodnes.
6. 60. léta: kouřové oči, umělé řasy a jasné barvy
Oči: Silně zvýrazněné oči byly charakteristické pro tuto dekádu. Nejvíce se proslavily kouřové oči, silně zvýrazněné řasy a často umělé řasy pro ještě dramatičtější efekt. Oční stíny byly v pastelových nebo jasných barvách, jako mentolová, růžová nebo modrá, a často se nosily v širokých vrstvách. S tímto stylem se také objevily výrazné oční linky, které podtrhovaly tvar očí.
Rtěnky: Rtěnky byly spíše jemné, v růžových nebo korálových odstínech, ale v porovnání s očima nebyly tak dominantní.
Pleť: Pleť byla vysoce matná a bez nedokonalostí, čehož se dosahovalo silnými vrstvami podkladové báze a pudru. Byl kladen důraz na perfektní, až „plochý“ vzhled pleti.
7. 70. léta: Návrat k přírodní kráse
V 70. letech se líčení přehouplo směrem k přirozenosti. Stále platilo, že oči byly v centru pozornosti, ale styl byl jemnější a přirozenější než v předchozí dekádě. Oči byly často zvýrazněny pouze jemně vykreslenými linkami, které opticky otevřely pohled, a důraz byl kladen na dlouhé, přirozeně vypadající řasy. V této době se také ke slovu dostává hnutí hippies a přírodní vzhled – ženy se snažily vypadat co nejméně upraveně, jako by právě přišly z lesa nebo z pláže.
Ženy už netoužily po perfektně matné pleti, jako tomu bylo v předchozích dekádách, ale spíše po zdravém, rozzářeném vzhledu, který naznačoval svěží a mladistvou pleť. K tomu se používaly jemné transparentní pudry, které pleť sjednocovaly, ale nezakrývaly její přirozenou texturu. Rtěnky se v tomto období nosily v zemitém odstínu – hnědé, růžové nebo broskvové – což podtrhovalo celkový trend návratu k přirozené kráse a autenticitě. Tento přístup se stal velmi populární nejen v módních kruzích, ale i mezi ženami, které v tomto období přirozenost považovaly za nový ideál krásy.
8. 70. léta: jemné linie a přirozenost
Oči: Oči byly i nadále středem pozornosti, ale místo výrazného kouřového líčení nastoupil trend jemnějších linií a vysoce zvýrazněných řas. Mnoho žen si dávalo záležet na tmavě ohraničených víčkách, která vypadala, jako by „otevírala“ pohled.
Rtěnky: Rtěnky se stávaly spíše přirozenými – zemité, růžové, ale i hnědé odstíny. Nebyly to žádné výrazné barvy, spíše se udržovala co nejpřirozenější paleta.
Pleť: Pleť byla stále matná, ale v tomto období se začaly objevovat produkty, které umožnily přirozenější vzhled pleti, jako jsou transparentní pudry a jemné záře pro zdravý vzhled.
9. 80. léta: Extravagance a maximalismus
V 80. letech došlo k opravdovému přehánění. Tato dekáda, ovlivněná bouřlivým společenským a kulturním vývojem, přinesla revoluci v přístupu k ženské kráse a vzhledu. Na rozdíl od předchozích let, kdy líčení často cílilo na jemnost a přirozenost, 80. léta oslavovala extravagantní, dramatičtější a výraznější vzhled. Byla to doba, kdy ženy začaly experimentovat s barvami a texturami, což vedlo k vytvoření vizuálně intenzivního stylu.
Kosmetika se stala dostupnější díky technologickým pokrokům, což ženám umožnilo vytvářet stále propracovanější a intenzivnější make-up. U líčení v 80. letech se tedy nejednalo pouze o úpravu vzhledu, ale o skutečnou formu sebevyjádření. Díky vzniku MTV a hudebních videoklipů měly na trendy vliv i popové hvězdy jako Madonna, Cindy Lauper nebo David Bowie. Více než kdy předtím byly móda a líčení spojené s celebritami - ikony jako princezna Diana, Cher nebo Jane Fonda představovaly nový ideál krásy, který byl plný energie, barev a výrazných kontur. Ženy se začaly více soustředit na vlastní individualitu a líčení se stalo prostředkem, jak ukázat svou osobnost a styl.
10. 80. léta: čím víc, tím líp
Oči: Oči byly značně zvýrazněné, často s použitím sytých, neonových očních stínů v modré, fialové nebo zelené barvě. Taktéž se používaly silně vykreslené oční linky a mnohdy se přidávaly umělé řasy pro ještě větší efekt.
Rtěnky: Rtěnky byly výrazné a často sytě červené nebo růžové. Často byly aplikovány v silné vrstvě, která byla dominantní v celkovém vzhledu.
Pleť: V 80. letech byla plet’ stále matná, ale začaly se používat tvářenky ve výraznějších barvách, aby vytvořily zdravý a opálený vzhled. V této době se nosily také bronzery pro zvýraznění kontur obličeje.
11.
Po bouřlivých a extrémně výrazných 80. letech přišel návrat k jednoduchosti a přirozenosti – 90. léta charakterizovala určitá zdrženlivost. Ženy začaly upřednostňovat decentní, nenápadné líčení, které nezdůrazňovalo každý detail. Také se začal prosazovat nový estetický směr – „grunge“, který se inspiroval hudební subkulturou a vnímal krásu v její přirozené, nedokonalé podobě.
Líčení v tomto období bylo zaměřeno na přirozený vzhled, což znamenalo méně vrstvení. Zatímco v předchozích desetiletích se pleť upravovala do dokonalosti pomocí silného make-upu a pudru, v 90. letech se začaly prosazovat produkty, které pleti umožnily „dýchat“. Tónovací krémy, lehké make-upy a transparentní pudry nahradily těžší základy a pleť měla vypadat co nejvíce přirozeně – jako by nebyla nalíčená vůbec.
Tato dekáda byla také svědkem příchodu nových trendů, jako byl „anti-beauty“ styl, kdy se líčení už tolik nezaměřovalo na dokonalost. V rámci tohoto trendu se například staly populární tmavé rtěnky v odstínech hnědé nebo studené růžové. Dále byl výrazně viditelný vliv grunge kultury, která si pohrávala s estetickými hranicemi mezi krásou a nedbalostí, což znamenalo nosit rozcuchané vlasy a ledabyle nalíčené oči.
12.
Oči: Oči byly líčeny spíše nenápadně, s jemnými očními stíny v hnědých nebo šedých tónech. V mnoha případech byla preferována jemná, ne příliš výrazná linka.
Rtěnky: Rtěnky byly v matných, zemitých odstínech – od hnědé až po studenou růžovou. V některých případech ženy upřednostňovaly úplně přirozený vzhled nebo lesky na rty.
Pleť: Pleť byla svěží, s přirozeným vzhledem. V 90. letech se stávaly oblíbenými transparentní make-upy a tónující krémy, které pleť pouze jemně sjednocovaly bez toho, aby zakrývaly její přirozenou strukturu.
13. nultá léta: „Glamour“ v ušmudlané podobě
Začátkem milénia se líčení stalo vysoce sofistikovaným a zároveň velmi komercializovaným. Tento čas přinesl návrat k výraznému a dokonale upravenému vzhledu, který byl silně ovlivněn zábavním průmyslem a rozvojem kosmetických technologií. Make-up se stal nejen nástrojem pro zkrášlení, ale i způsobem, jak ukázat svůj status a osobní styl. Filmy, hudební videoklipy a módní přehlídky byly plné ikon, jako byly Beyoncé, Jennifer Lopez nebo Paris Hilton, které propagovaly ideál té doby.
Oči byly líčeny silně, často kouřově, s důrazem na tmavé oční linky a oční stíny. Rty byly syté a lesklé, čímž se podtrhovala glamour estetika. Pleť měla vypadat bezchybně, což vedlo k masovému rozmachu make-upových bází, korektorů a pudrů – často ovšem v silnějším odstínu, než bylo potřeba, jelikož ideálem krásy byla opálená pleť. Tato dekáda se nesla ve znamení perfekcionismu, kde každá část líčení měla být precizní a bez chyby, a to jak v běžném životě, tak na červeném koberci, výsledkem byl ovšem často spíš chaos, jelikož ve snaze dosáhnout dokonalosti se často produkty vrstvily a ne vždy měly kýžený efekt.
14.
Oči: Velmi populární byly kouřové oči, které se vykreslovaly pomocí tmavých stínů a oční linky. Popularitě se těšily i oční stíny v chladivých modrých odstínech. Oči měly být silně zvýrazněné, avšak nebyly tak extravagantní jako v 80. letech.
Rtěnky: Rtěnky byly opět syté – velmi populární byly růžové a červené odstíny. Lesky na rty byly často používány pro dosažení třpytivého efektu.
Pleť: Pleť byla matná, ale v tomto období začaly být populární produkty pro dosažení konturování obličeje. Produktů pro zvýraznění lícních kostí a čelisti bylo víc než dost.