1.

Londýnský týden módy se vyznačuje unikátním avantgardním a inovativním přístupem. Dává přednost pokrokovým myšlenkám a jedinečným návrhům; jednak to odráží charakter neotřelé britské módy, ale i multikulturní povahu Londýna samotného.
2.

Turecký módní návrhář Bora Aksu proslul romantickým stylem s trochu temným nádechem. Ve svých dílech kombinuje ruční práci, vrstvení a kontrastní textury.
3.

Jeho barevná paleta se pohybuje od tlumených tónů po výrazné odstíny, jako je fuchsiová a oranžová. Inspiraci čerpá z osobních vzpomínek a kulturního dědictví, což se odráží v jeho kolekcích plných elegance a tajemství.
4.

Irská módní návrhářka Sinéad O'Dwyer se proslavila svým až radikálním důrazem na inkluzivitu a diverzitu – jejím cílem není vytvářet jen oděvy pro ženy, ale také pro genderově fluidní jedince různých tělesných tvarů, proporcí a velikostí. Její kolekce zahrnují velikosti od 34 až po 60.
5.

O'Dwyer s oblibou kombinuje prvky inspirované japonskou bondáží shibari s moderními technikami a materiály.
6.

Nabízí se ovšem otázka, jestli se návrhářka tentokrát nespoléhala na svou radikální inkluzivitu až příliš, neboť ve své současné kolekci nenabídla zrovna široké spektrum nápadů a jedinečných modelů.
7.

Paul Costelloe, bývalý osobní návrhář princezny Diany, patří mezi nejvýznamnější jména britské a irské módy. Na módní scéně se pohybuje už přes čtyřicet let a jeho nejnovější kolekce pro podzim/zimu 2025 se nechala inspirovat jezdeckým světem. Obsahovala prvky jako kalhoty ve stylu rajtek, tvídové materiály a potisky s motivy parkurového skákání. Barevná paleta zahrnovala podzimní odstíny hnědé, jantarové, červené, krémové a černé, doplněné kostkovanými a květinovými vzory.
8.

79letý Costelloe je známý svým důrazem na ručně vyráběné luxusní tkaniny a inovativní design. Má slabost pro nostalgické prvky, které připomínají módu 50. a 60. let – a kromě historických odkazů čerpá inspiraci z aristokratické a jezdecké estetiky.
I když jsou jeho střihy elegantní a někdy i poněkud přísné, vždy do nich zakomponuje prvky jemnosti – například balonové rukávy, krajkové detaily, mašle nebo květinové potisky.
9.

Costelloe není jediný britský návrhář, který se rád nechává inspirovat retro siluetami. Stejný zdroj inspirace má i Richard Quinn, jehož návrhy často zahrnují objemné sukně, nadměrné rukávy a výrazné detaily, které vytvářejí dramatický efekt. Tentokrát je zdůraznil kontrastem v podobě černých akcentů.
10.

Quinnovy přehlídky jsou proslulé svou teatrálností a neotřelým uměleckým přístupem. Často překračuje hranice tradiční módy – nebojí se kombinovat syté a kontrastní barvy, čímž vytváří až dechberoucí kousky.
11.

Na londýnském týdnu módy dostal prostor i mladý americký návrhář Conner Ives. On také s oblibou kombinuje nostalgické prvky s moderní estetikou, jeho výchozí inspirace je ovšem mladší americká kultura a streetwear. Jeho kolekce tak zahrnují pestré a odvážné kousky, které reflektují jeho americké kořeny a zážitky z dětství.
12.

Významným rysem jeho tvorby je důraz na udržitelnost; často využívá tzv. deadstock látky (tj. nevyužité materiály z módního průmyslu) a recyklované vintage oblečení k vytváření svých jedinečných modelů. Jeho střihy jsou často oversized, neformální a hravé – typické jsou pro Ivese dlouhé šaty s rozparky, asymetrické topy a vrstvení, trička a mikiny s grafickými prvky.
Další zajímavé články
Mohlo by vás zajímat







