reklama

Lyžování

Lyžování patří k oblíbeným zimním sportům. Člověk se pohybuje vlastní silou. K posunu mu slouží lyže, které jsou připevněné k lyžařským botám pomocí lyžařského vázání. Oblíbenou alternativou je snowboard.

Moderní lyžování s sebou přináší zdokonalování techniky. Mezi nejrychlejší způsob jak lyžovat, patří použivání carvingových oblouků. Oblíbeným novým zimním sportem je Skialpinismus.

Historie lyžování

V minulých dobách sloužilo lyžování k dopravě. Až ve dvacátém století se stalo aktivitou, kterou rodiny s dětmi provozují nejen jako rekreační aktivitu, ale někteří jedinci v této disciplíně i závodí. Mnoho jednotlivých disciplín je možné vidět na Zimních olympijských hrách.

Tip: Přečtěte si o zimních olypijských hrách v Soči

Pro lyžování potřebujeme kvalitní lyže. Musí být vybavené pevným a spolehlivým lyžařským vázáním. Součástí lyžařského vybavení jsou i speciální boty. K dostání je několik typů od jednopřezkový po vícepřezkové. Dále se liší ve způsobu nazouvání. Můžeme do nich vlézt zepředu po odklopení jazyka, nebo ze zadu, kdy se vyklopí pata.

Lyžaře můžeme vidět s hůlkami, které drží v rukou a odpichuje se od země. V součásné době jsou v povinné výbavě u dětí helmy. Dospělým osobám se používání velmi naléhavě doporučuje.

Alpské a Severské lyžování

První varianta - Alpské lyžování v rekreační podobě spočívá v návštěvě lyžařských center. Lidé se dobře oblečení dopraví s lyžemi pomocí lanovky na vrcholek. Díky gravitaci se pomalu dostávají po sjezdovce dolů. V současné době se technika alpského lyžování posunula. Nejnovějším trendem je jízda s použítím carvingových oblouků.

Ve sportovním alpském lyžování se soutěží v těchto disciplínách: Alpská kombinace, Sjezd, Slalom, Obří slalom, Superobří slalom.

Severské lyžování je spíše běh na lyžích. Lyžař má na nohách upevněné běžky s volnou patou a vlastní silou se pohybuje v zasněženém terénu. Nepohybuje se jen směrem dolů, ale překonává i malé a větší svahy. Součástí vybavení jsou speciální běžkařské boty a hůlky, které jsou delší než ty na sjezdové lyžování.

Při pohybu se používájí dvě techniky. Klasický běh je podobný normálnímu běhu. Je třeba se při každém korku na příslušné lyži sklouznout. Druhá technika - bruslení, se lyžař střídavě šikmo sklouzává do stran a na konci se vždy odrazí. Moderní alternativou je skialpinismus, kde se kombinuje lyžování s horolezectvím.

Technika carvingových oblouků

Jde o oblouk, který se řeže a provádí se s minimem smyku. Nohy jsou od sebe na šíři ramen. Nejprve nakročíme a zatížíme vnitřní stranu lyže. Postupně se vkloníme do oblouku. V záběru musí zůstat špička lyže. Fáze vedení oblouku je po hranách obou lyží. Tělo je vykloněné do oblouku. Fáze výjezdu z oblouku je bez smyku, těžiště se na chvíli vrátí nad lyže.

Carvingové lyže sami zatáčejí oblouk podle poloměru vykrojení. Těžiště musí být co nejvíce vpředu, aby se špička sama dostala do oblouku. Jeden oblouk navazuje na druhý. Při novém oblouku ani jedna lyže neztrácí kontakt se sněhem. Carvingový oblouk se nebrzdí.

Ski areály v Evropě

Alpe d´Huez, Les Trois Vallées, Portes du Soleil, Davos, Inerlaken, Zermatt, Dolomiti Superski, Zillertal Arena, Kaprun, Kranjska Gora, Maribor, Krvavec

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama