reklama

Jak vybrat mezi novými modely lyžařských bot?

Sjezdové boty máme obvykle jenom jedny. Musí být kvalitní a se správnou tvrdostí

lyžař
lyžař | Foto: Aktuálně.cz

Lyžařská sezóna už pomalu začíná. Zimní dovolená se rychle blíží. Meteorologové hlásí sníh už na tento víkend a lyžařská centra připravují lanovky a svahy pro návštěvníky. Je nejvyšší čas dát lyže k seřízení do servisů a vyzkoušet si lyžáky, zda nás nikde netlačí a není potřeba koupit nové. 

Lyžařské boty jsou důležitou součástí lyžařské výzbroje. Výběr by měl probíhat velmi pečlivě. Určitě by bota neměla tlačit, ale také nesmí být příliš velká. Při nákupu je potřeba si všímat tvrdosti neboli flexindexu, který vám prozradí, jak pevně je noha v botách stažená. Čím zkušenější lyžař, tím větší flexindex bude mít. Pokud se hodnota pohybuje nad sto, jsou lyžáky určené pro závodní účely a běžný lyžař v takové botě nevydrží ani půl dne.

Mezi modely bot můžeme najít vícepřezkové s předním nástupem, které se nazouvají tak, že se rozepnou všechny přezky, povytáhne se jazyk směrem dopředu. Dále se dají pořídit Soft boots, které se snadno obouvají, jsou měkké a určeny výhradně pro rekreační lyžaře. Dalším modelem jsou jedno nebo dvoupřezkové vyklápěcí boty se zadním nástupem. Tento typ je u lyžařů preferovaný nejvíce.

Alpina FS 180 L 2011/2012 - dámské

Lyžáky pro středně pokročilé lyžařky. Tvar se hodně přizpůsobuje dámské noze. Nártový systém Soft Entry usnadňuje nazouvání. Uvnitř boty je anatomicky tvarovaná vložka spolu s podšitím z měkké kožešiny. Bota má dobré tlumení, pro bezpečnější a pohodlnější lyžování. Tento nový model se zapíná pomocí hliníkových přezek s mikrodotažením. Vnitřní bota je značky Thermo Unifix XP. Index flexe je padesát. Tento typ je možné pořídit za čtyři a půl tisíce korun.

Dalbello Aerro 7.7 2011/2012 - pánské

Nový model lyžáků, který koupíme za pět a půl tisíce korun. Tyto boty zaručují vysoký výkon s maximálním pohodlím. Uvnitř je modul X vložka, kterou lze upravit rozpětí manžety a zaručit tak, že padnou různým tvarům lýtka. Vložku je možné zcela vyjmout a rozšířit botu v horní části. Zapínání se skládá ze čtyř hliníkových přezek s mikrodotažením. Je možné nastavit sklon podložky, což znamená zvednout patu. Lyžáky mají flex index osmdesát a jsou určené pro středně pokročilé lyžaře.  

Atomic HAWX 70 2011/2012 - juniorské

Novinka v oblasti pro mladší lyžaře. Přezkáče jsou na bázi technologie Atomic Hawk, kdy vnitřní bota přináší velký komfort. Přední část umožňuje dynamický ohyb ve spolupráci s nártem. Velmi dobře absorbuje vibrace z lyže i z nerovnosti terénu. Za čtyři a půl tisíce korun se dají koupit boty s flex indexem čtyřicet pět. Zapínání tvoří čtyři přezky RS ALU 6000 Buckle. Vyšší model má ještě zabudované vyhřívání.  

   

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama