reklama

Lyže jsou dvě ploché úzké desky se zahnutou špičkou, které jsou navrženy k hladkému ježdění po sněhu. Lyže na sobě mají vázání, na které připevňujeme nohy ve speciálním lyžařských botách. Původně byly dřevěné lyže navrženy jako dopravní prostředek pro zasněžené oblasti, dnes se však používají k rekreačnímu a profesionálnímu lyžování.

Typy lyží:
1) Běžecké lyže

Běžky by měly být lehké, pevné a úzké. U běžeckých lyží se klade menší důraz na vodivost, proto mají jen mělký žlábek, i na točivost, zatáčky se projíždějí odšlapováním. S běžkami se praktikuje klasický styl, volný styl a biatlon.

2) Lyže sjezdové

Zkráceně též sjezdovky musí být kvůli rychlosti vodivé a točivé. Podstatná je pevnost a útlum při jejich rozkmitání vlivem nerovnosti trati. Délka lyží je v rozmezí 208-215 centimentrů a jsou širší než lyže slalomové. Dnes se používají lyže výrazněji vykrojené (lyže carvingové). Špička a patka jsou oproti střední části mnohem širší, čímž se zvětšuje kontaktní plocha se sněhem. Lyže tak může být kratší a je lépe ovládatelná, aniž dojde ke ztrátě stability. Širší špička usnadňuje zahájení oblouku a rozšířená patka umožňuje rychlejší vyjetí z oblouku.

3) Lyže skokanské

Skokanské lyže zvané také skošky mají funkční vlastnosti podobné jako sjezdové lyže. Musí být rychlé, pevné, dokonale vodivé v rovné jízdě a správně vyvážené. Mohou být dlouhé až 235 centimetrů, ale nesmí přesáhnout výšku skokana o více jak 80 centimentrů, šířka je 88 milimetrů, skluznice má několik vodících žlábků, nemají hrany a jejich maximální povolená hmotnost je sedm kilogramů.

4) Lyže slalomové

Slalomky se liší od sjezdových lyží hlavně menším požadavkem na rychlost. Důraz je kladen na točivost a vodivost především v obloucích. Slalomové lyže jsou asi o pět procent kratší než lyže sjezdové, jsou užší a lehčí.

5) Lyže trikové

Jsou určeny pro lyžařskou akrobacii a podobají se lyžím slalomovým, jsou však kratší a patky i špičky jsou mírně zvednuté a zaoblené.

6) Lyže pro rychlostní lyžování

Disciplína je známá též jako letmý kilometr. Délka lyží je 220 – 240 centimetrů, špička je téměř neznatelná, skluznice je velmi tenká, hrany nejsou ostré, aby se zabránilo prudkému zatočení. Maximální hmotnost je patnáct kilogramů pro pár s vázáním. Rychlost se pohybuje přes dvě stě kilometrů v hodině.

Správný výběr lyží

První věcí, kterou bychom si měli uvědomit na začátku celého rozhodovacího procesu, je otázka, zda si vůbec musíme lyže kupovat. Kvalitní lyže a kompletní vybavení nejsou levnou záležitostí, proto se pro jejich koupi rozhodněte až po pečlivém zvážení všech faktorů. Pokud například plánujete, že si vyrazíte na lyžařský víkend jednou za sezonu, nemá téměř smysl si lyže kupovat. Od toho jsou půjčovny, kde mají i nejnovější modely lyží.
Určitě se nevyplatí sáhnout po prvních lyžích, které nám padnou do oka, nejlepší je zkoušet a zkoušet. Od toho jsou testovací centra a zmiňované půjčovny. Předběžně se však můžeme orientovat podle několika vodítek. Základní faktory při výběru lyží jsou: lyžařská úroveň, preferovaný styl jízdy, preferovaný terén. Každá velká značka dnes staví své modelové řady tak, aby byly uzpůsobeny potřebám definované uživatelské skupiny. Musíme ale zjistit, v jaké množině uživatelů se nacházíme.

Lyžařská úroveň

Jelikož začátečníci nevyžadují výkon a spokojí s takovým produktem, který je vlastně jen uvede do lyžařské problematiky, jsou to lyže vesměs technologicky jednoduché, a tedy relativně levné. Pozor však, není to cena, co určuje úroveň a účel lyže.

Začátečníci na sjezdovce tedy ocení měkké, kratší lyže, které jsou snadno ovladatelné. Tyto rekreační ("univerzální") lyže jsou vhodné pro výuku základů techniky a umožňují pomalejší jízdu s kratšími obloučky. Naopak sportovní lyžaři si již vybírají vyšší stupně tvrdosti a delší lyže, které se ovládají hůře, avšak umožňují rychlou jízdu. Určitým vodítkem může být délka lyže ke kořeni nosu stojícího člověka. Při výběru délky je také dobré zohlednit tvrdost lyže. Tvrdší lyži můžete vzít v kratší délce, naopak měkčí lyži raději v délce větší.

Terén a styl lyžování

Mezi nejrozšířenější kategorii lyží patří Allmountain, popř. Allround, které jsou určeny pro rozsáhlou skupinu lyžařů od mírně pokročilých po pokročilé, které je možné použít na různě upravené terény i délku oblouků. Jedná se o stabilní lyže, kterým můžete důvěřovat a pilovat na nich svou techniku. Právě u nich se můžeme řídit orientační délkou k nosu lyžaře (tj. deset centimetrů z jeho výšky).
Kromě rekreačního lyžování však existují také specializovanější disciplíny, které vyžadují i odlišnou lyži. Například kategorie Race zahrnuje lyže slalomky, které mají malý rádius pro snadné ovládání a rychlé zahájení oblouku, dále obřačky, lyže pro zkušené lyžaře, co mají rádi rychlou jízdu po hranách a nakonec racecarvery, které jsou určeny pro velmi sportovního lyžaře na úrovni závodního lyžování.

Pro dobrodruhy a milovníky volného, neupraveného terénu jsou pak určeny lyže kategorie Freeride. Zde přichází ke slovu šířka lyže (široký střed a široká plocha skluznice). Čím je lyže širší, tím více je nosná v měkkém sněhu. Její délku volíme o něco větší než je výška jezdce, ovšem opět je třeba brát v úvahu individuální požadavky, stejně jako u předchozích typů. A opět platí - největší délky by si měli vybírat jen nejzkušenější lyžaři.

Související články

reklama
reklama
reklama