reklama

Půjčovna i prodejna: jak dítěti správně vybrat lyže?

Nejste právě sportovci? Přesto musíte půjčit dítěti lyže na povinný kurs? Nebo váš pohybově nadaný potomek žebrá o vlastní ,,prkýnka"? Poradíme vám, jak vybírat!

Lyžařka
Lyžařka | Foto: ZPM Park Hostivař

Nejste právě sportovci? Přesto musíte půjčit dítěti lyže na povinný kurs? Nebo váš pohybově nadaný potomek žebrá o vlastní „prkýnka"? Poradíme vám, jak vybírat!

Lyžařská sezona se kvapem blíží a ti, kdo se chystají na hory, stojí před velkou otázkou. Pokud vybavení nevlastním, mám si jej kupovat, nebo vypůjčit? A když se rozhodnu pro koupi, jak si mám lyže vybrat, když nejsem profesionál?

Koupit, nebo půjčit?

Nejdřív se musíte rozhodnout, zda lyže vůbec kupovat. Kvalitní lyže a kompletní vybavení nejsou lacinou záležitostí, proto napřed pečlivě zvažte všechna pro a proti. Pokud si například vyrazíte na lyžařský víkend jednou za sezonu, nemá vůbec smysl lyže kupovat. Od toho jsou půjčovny, kde nabízejí i nejnovější modely. To samé platí v případě, že nelyžujete a chcete si to na sjezdovce jen vyzkoušet. Vlastní lyže se vyplatí, pokud je dítě využije minimálně dva, lépe tři týdny v sezóně. A i tak je dobré zvážit, zda vám z nich napřesrok nevyroste.

Lépe se poradit. Ale s kým?

Ať už lyže kupujete, nebo půjčujete, vždy je třeba si uvědomit, co od nich  očekáváte. Vyjít musíte z lyžařské úrovně dítěte. Není to jednoduché rozhodování. Profesionálové a sportovní lyžaři už většinou vědí, jaký typ lyže je pro ně ten pravý, ale kdo si není jistý, určitě by se měl poradit. Rozhodně se nevyplatí sáhnout po prvních lyžích, které nám padnou do oka designem! Ale ani doporučení prodavače v obchodě nemusí být ideální - záleží na jeho vědomostech, případně snaze prodat za každou cenu. Nejdříve byste se proto měli zorientovat sami, a pak si ještě nechat poradit od někoho nezávislého. Ve svém okolí určitě alespoň jednoho zdatného lyžaře najdete.

Základní faktory při výběru lyží

  • lyžařská úroveň
  • preferovaný styl jízdy
  • preferovaný terén

Začátečníci potřebují měkké lyže

Začátečníci nepotřebují lyže výkonné, ale tolerantní. Ocení ty, které jsou měkké, kratší, snadno ovladatelné. Bývají i relativně levné. Pozor však, není to cena, co určuje úroveň a účel lyže! Některé značky jsou prostě in, a často tak zaplatíte víc za reklamu s nimi spojenou než za skutečnou službu, kterou prokážou na sjezdovce. Pro výuku základů techniky hledejte lyže rekreační (univerzální). Ty umožňují pomalejší jízdu s kratšími obloučky.

Sportovní lyžaři pak ocení vyšší tvrdost a delší lyže. Na jejich ovládání sice už potřebujete dobrou techniku lyžování a fyzičku, odmění se vám však zvládnutí náročnějších svahů a terénů. Vodítkem při výběru je také délka lyže. U menších dětí, které úplně začínají, stačí po prsa. S rostoucí obratností pak můžete vybírat pod bradu a u mírně pokročilého lyžaře je orientačním bodem kořen nosu stojícího člověka. Musíte ovšem zároveň zohlednit tvrdost lyže: tvrdší může být kratší, měkčí potřebujete delší. Tady by vám měli opravdu poradit v obchodě.

Allmountain jsou pro všechny

A teď ke stylu lyžování a terénu. Oba faktory spolu totiž úzce souvisí. Mezi nejrozšířenější kategorii lyží patří allmountain (allround). Ty jsou určeny pro rozsáhlou skupinu lyžařů od mírně pokročilých po pokročilé a lze je použít na různě upravené terény i délku oblouků. Jedná se o stabilní lyže, kterým můžete důvěřovat a pilovat na nich svou techniku. Právě u nich se můžeme řídit orientační délkou k nosu lyžaře.

Pro všechny milovníky lyží různých výkonností však platí společná rada: zkoušet a zkoušet. Od toho jsou zmiňované půjčovny a hlavně testovací centra, která obvykle najdete ve velkých lyžařských areálech.

zdroj: ZPM Park Hostivař

Vychytávky pro divochy

Kromě rekreačního lyžování existují specializovanější disciplíny, které vyžadují i odlišnou lyži. Slalomky nabízejí malý rádius pro snadné ovládání a rychlé zahájení oblouku, po obřačkách zase sáhnou zkušení lyžaři milující rychlou jízdu po hranách a racecarvery ocení závodníci.
Pro dobrodruhy a milovníky volného, neupraveného terénu jsou pak určeny lyže kategorie freeride se širokou skluznicí, která doslova „plave" na sněhu. Čím je lyže širší, tím více je nosná v měkkém sněhu. Délku v tomto případě volíme o něco větší, než je výška jezdce, ovšem opět je třeba brát v úvahu individuální požadavky, stejně jako u předchozích typů. Ale tady už si budou vybírat jen ti nejzkušenější lyžaři.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama