reklama

Chřest

Chřest patří mezi oblíbenou zeleninu v období od dubna do konce června. Receptů na úpravu chřestu je celá řada. Lidé si oblíbili chřest jako přílohu, chřestovou polévku a mnoho dalších receptů na chřest. Nejčastěji můžeme chřest ochutnat s holandskou omáčkou. Sezónní zelenina, která dobře vypadá a báječně chutná. Jak správně upravit chřest? Poradíme pár tipů a rad, jak se s chřestem v kuchyni vypořádat tak, aby byl neodolatelný a chutný.

Chřest patří mezi byliny. Jde o stonkovitou bylinku s minimálním množství listů, které jsou jen v podobě šupinek. Chřest je po celém světě vyhlášenou delikatesou. V České republice se chřestu v domácnostech moc nevěnují, protože neví, jak chřest připravit. Přitom salát s chřestem je přímo ideální jídlo na horké letní dny.

Z obchodů známě druhů chřestu hned několik. Vybrat si můžeme mezi bílým, zeleným a fialovým. Liší se kvalitou a chutí. Nejjemnější z nich jsou bílé chřestové výhonky. Při nákupu si musíme dát pozor, abychom kupovali jen čerstvý chřest. Takový, který je pevný, křehký a snadno se zlomí. Nesmí mít gumový stonek a hnědě skvrny.

Chřestová sezóna začíná v dubnu a končí v červnu. Při pěstování chřestu se pracuje jen rukama. Stroje by křehké výhonky poničily. Právě proto chřest nepatří k levným surovinám. Výhonky se sklízejí v délce 15 cm. Nejlepší chřesty jsou zcela rovné, vybělené a hlavičky jsou uzavřené. Tloušťka výhonku musí mít alespoň 28 milimetrů.

Pokud koupíme čerstvý chřest, je nutné ho dobře oloupat. Nejlépe to jde škrabkou na zeleninu. V oblasti pod hlavičkou sloupneme slupku směrem dolů a tuhý konec odřízneme. Ze slupek jde připravit báječná chřestová polévka.

Chřestové výhonky bychom měli vařit ve speciálním hrnci, který je podobný těm na špagety. Chřest vaříme svázaný v balíčku nebo ve speciální kleci. Připravujeme ho vždy hlavičkou nahoru, jinak by se velmi rychle rozvařila.

Chřest s holandskou omáčkou

3 žloutky, 1 lžička vinného octa, 3 lžíce vody, 100 g másla, špetka soli, pepře, citronová šťáva

Vyšleháme si žloutky s octem a vodou do pěny. Šlehání přesuneme nad vodní lázeň aby se žloutky nesrazily. Omáčku šleháme do zhoustnutí. Ke konci přidáme nadrobno nakrájené máslo, dosolíme, dopepříme a případně přidáme citronovou šťávu a podáváme přelitou na povařeném chřestu. Dejte si pozor. Máslo nesmí být z lednice, jinak se omáčka srazí.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama