reklama
  • Wiki
  • Kuchyně světa

Díky internetu a cestování, můžeme dnes ochutnat i jídlo, které pochází z ostatních kontinentů. Každá země má svůj tradiční pokrm nebo surovinu, která má své fanoušky i v zahraničí. Mezi oblíbená jídla patří italské těstoviny, pizza, maďarský guláš, francouzské paštiky, ruský boršč, anglický roastbeef nebo americké hranolky.

Mnoho specializovaných restaurací tak nabízí tradiční české pokrmy, ale také speciality z různých koutů celého světa. Lidé si občas rádi zajdou do pravé mexické restaurace na plněné tortilly nebo na originální pizzu Marghareta. Specializované restaurace nabízejí v každém větším městě čínskou nebo indickou kuchyni.

Maďarská kuchyně se vyznačuje používáním papriky v pokrmech. Paprika je národním maďarským kořením a patří mezi nejkvalitnější na světe. Maďarsko vyprodukuje okolo deseti tisíc tun papriky ročně. Maďaři upřednostňují jídla se šťávou a nepoužívají moc jíšky. Kdo by nepoznal proslavená jídla, nápoje a suroviny maďarské kuchyně, které obohatily evropské i světové stravování. Dopřát si můžeme - guláš, perkelt, halászle, paprikáš, debrecínku, segedín, uherák nebo třeba tokajské víno.

Francie se považuje za jednu z kulinářských velmocí. Francii ovládá trend zdravých jídel, připravených v páře nebo grilováním. Na stole najdeme lehké omáčky, zeleninu a bylinky. Mezi nejvyhledávanější pokrmy patří -au-feu neboli jídlo z jednoho hrnce, burgundská omáčka nebo telecí ragú. Nejznámějšími víny jsou Beaujolais, suchá burgundská vína a vína z údolí Loiry. Jako předkrm si můžeme dopřát paštiku rillettes. V každém koutě Francie ochutnáme místní sýry Raquefor, Camembert nebo Brie. Po hlavním chodu patří sladká tečka v podobě lahodné čokoládové pěny. V oblasti Bretaně je možné ochutnat ústřice, mlže, mušle, slávky, garnáty nebo šneky. Proslavená cibulová polévka pochází z Lyonu. Nejpoužívanějšími surovinami jsou olivy, bylinky, rajčata a česnek.

Amerika není kontinentem pro labužníky. Kromě rychlého stravování ve fast foodech v podobě hamburgerů, existuje i tradiční domácí kuchyně. Američané odmítají jíst vnitřnosti, proto česká kuchyně by je moc nenadchla. Hlavním jídlem je večeře v podobě grilovaných mas. Američané jedí příliš mnoho a s vydatnou energetickou hodnotou. Oblíbenými surovinami je telecí, avokádo, kapari s těstovinovým salátem a mandlemi. Tradičním svátečním pokrmem je pečený krocan s mnoha přílohami, omáčkami a zeleninou.

Asijský kontinent nejraději konzumuje rýži v mnoha podobách. Jídla jsou všeobecně hodně ostrá. Velmi oblíbeným pokrmem po celém světě se stalo sushi. Lidé mají rádi čerstvé ryby se sojovou omáčkou a pastou wasabi. Pochoutkou pak bývá pražený hmyz. Mezi vyhlášené nápoje patří saké.

Itálie se proslavila svými těstovinami a pizzou. Téměř v každém městě po celém světě je alespoň jedna pizzerie. Italové rádi používájí rajčata. Tradiční omáčkou na pizzu je sugo di pomodoro neboli rajčatový základ. Národní pizza je Margheritta, která má přesná pravidla, jak umístit mozarellu a bazalku, aby vše vypadalo jako národní vlajka. Mezi další tradiční jídlo patří polenta, lasagne nebo polévka Minestrone.

Související články

reklama
reklama
reklama