reklama

Vánoce bez přejídání: Naučte se to

Vánoce bohužel nejsou jen svátky klidu a míru, volna a dárků, ale hlavně přejídání. V tomhle období dokážeme přibrat hned několik kilogramů za pár dní. Jak se bránit?

Foto: Profimedia.cz

Vánoce bohužel nejsou jen svátky klidu a míru, volna a dárků, ale hlavně přejídání. V tomhle období dokážeme přibrat hned několik kilogramů za pár dní. Přestáváme se hlídat, říkáme si, že Vánoce jsou přece jen jednou do roka, a pak se nestačíme divit. Nejprve proto, jak je nám těžko, a poté při pohledu na váhu. Je na čase začít se takovému obžerství bránit.

Během Vánoc skutečně přiberete, ani nevíte jak. Máte pocit, že jste toho přece zase tolik nesnědli, a pak se divíte, že je vám zle, nebo že kalhoty jdou najednou nějak těžko dopnout. 

Ráno posnídáte vánočku s máslem, každý den vydloubnete jednu čokoládu z adventního kalendáře, v práci ochutnáte cukroví od kolegyň, odpoledne při procházce na vánočních trzích si dáte klobásu nebo trdelník, punč je téměř povinnost. Při sledování pohádek opět nechybí cukroví, na Štědrý den bohatá večeře (ryba je sice zdravá, ale ne pokud je to smažený kapr se salátem plným majonézy), na Silvestra chlebíčky, brambůrky, solené ořechy... Výsledkem může být klidně i pět kilo nahoře ještě dřív, než přijde nový rok.

Pokud tohle dobře znáte, a letos už se nechcete stát otrokem jídla, přečtěte si následující rady, díky nimž si Vánoce užijete úplně stejně jako vždycky, jen s tím rozdílem, že u toho nebudete huntovat své tělo. Jak tedy během těchto náročných dní ohlídat přísun kalorií?

Nástraha č. 1: Cukroví

Asi už jste zjistila, že co si napečete, to si také sníte. Pokud jste tedy i letos zase udělala tu chybu a soupeřila s kamarádkou či tchýní o to, kdo zvládne víc druhů, bude to chtít opravdu silnou vůli. Od každého trochu ochutnejte, něco nechte dětem, a zbytek nekompromisně rozdělte do malých krabiček a rozdávejte všem, s kým se přes svátky uvidíte. I kdybyste se měla podělit i s protivnou kolegyní, které byste jindy nepůjčila ani propisku. Je přece lepší, když přibere ona, a ne vy, ne?

Pro příště si pamatujte, že s nikým soupeřit nemusíte. Případně napečte třeba jen z poloviční nebo klidně čtvrtinové dávky surovin. Anebo se na to vykašlete a pár kousků někde kupte. Přibíráte totiž už při samotném pečení. Jednou ochutnáte těsto, potom prvních pár kousků, abyste věděla, jak se povedly, případně do sebe naládujete ty trochu připálené, aby je nikdo neviděl.

"Tyhle kousky mají rovněž svoji kalorickou hodnotu. Ono se to při pečení i vaření možná nezdá, ale často byste po sečtení energetické hodnoty jednotlivých soust zjistili, že jste právě snědli jedno celé hlavní jídlo. Ovšem s tím podstatným rozdílem, že se necítíte zasyceni," upozorňuje Susan Bowerman, expertka na výživu ve společnosti Herbalife.

Nástraha č. 2: Štědrý večer

Nemusíte se vzdávat jídel, na které se těší celá rodina, ale zkuste je trochu "ozdravit". Tradiční bramborový salát lze udělat s jogurtem namísto majonézy, nebo alespoň s její nízkotučnou variantou. Fanoušci řízků by je mohli připravit na zdravějším oleji (řepkovém nebo olivovém) a zvolit kuřecí nebo nejlépe krůtí maso místo vepřového. Kapra si místo smažení můžete ugrilovat. 

České tradiční vánoční jídlo je pro náš žaludek těžké a kalorické samo o sobě. Často máme navíc tendenci sníst všechno, co je na talíři, i když jsme už plní, a s tímto zvykem se velmi těžko bojuje. Bohužel se dokonce někdy považuje za společensky nevhodné svou porci nedojíst. Chcete-li si tedy uhlídat váhu, naložte si menší porci (vezmete-li si menší talíř, bude jídlo stále vypadat bohatě) a jezte pomalu, vychutnávejte si každé sousto. 

Pokud byste pak náhodou ještě měli hlad, přidat si můžete vždycky, což hostitele ještě navíc potěší. Touto taktikou ale spíš docílíte toho, že vám i menší porce bude stačit, navíc se nebudete muset k vánočnímu stromečku odkutálet, ale dokážete důstojně dojít po svých.

Nástraha č. 3: Sledování pohádek

Sledování televize je nebezpečné v jakékoli roční době, ale většinou (snad) nemáte doma tak obrovské zásoba jídla jako během Vánoc. Jíst u televize je nebezpečné z toho důvodu, že se víc než na jídlo soustředíte na film, a tak si nevšimnete, že už máte dost, sníte toho zbytečně moc a vzpamatujete se, až když vás bolí břicho.

Čtěte také: Přestala jíst sladké a pít kolu. Zhubla 44 kg za 5 měsíců

Pokud ale opravdu nutně potřebujete u pohádek něco zobat, ukliďte vosí hnízda do spíže, a připravte si nakrájené čerstvé ovoce, máte-li chuť na sladké. Plátky zeleniny či sójové oříšky pomohou, hledáte-li alternativu k brambůrkům. Pozor na oblíbené vánoční pochoutky jako je sušené ovoce a oříšky, které jsou však velmi zrádné. 

Sušené ovoce ukrývá velké množství cukru a na rozdíl od čerstvého ovoce neobsahuje další výživné látky. Oříšky zase obsahují hodně tuku. Vzhledem k jejich snadné konzumaci máme vždy tendenci sníst jich více, než naše tělo potřebuje. Jako jídlo ke sledování vánočních pořadů se tedy vůbec nehodí.

Nástraha č. 4: Návštěvy

Vůbec nejtěžší je udržovat své stravovací návyky ve společnosti. Prosinec bývá nabitý setkáními s přáteli a rodinou, a v některých situacích může být trochu nezdvořilé určité jídlo či pití odmítnout. Babičky a tetičky se urazí, když si nevzemete, co vám nabízejí (nebo někdy spíš nutí).

Existují však způsoby, jak podobné situace vyřešit elegantně. Až vám kdokoli bude nabízet něco, co nevypadá, že by bylo z nízkokalorického těsta, navrhněte, že ochutnáte později. Nebo si vezměte svůj talířek, na něj dejte pár kousků, ale jezte je velmi pomalu, abyste talíř udržovala neustále zaplněný. 

Na každé návštěvě si můžete vzít klidně jen pár soust, ale každé musíte náležitě okomentovat a pochválit, aby hostitel získal pocit, že jste opravdu ochutnala, a že vám ještě navíc chutná. A máte klid.

A pokud náhodou ne, jednejte přímo. Řekněte, že se teď snažíte vůbec nejíst sladké, nebo výrobky z mléka či vajec. Třeba proto, že vám po nich není dobře, ale klidně přiznejte i to, že jste v poslední době přibrala pár kil, která nejdou dolů, což vás hodně trápí, a tak opravdu sladké nemůžete. Všechny tyto rady se pak samozřejmě týkají i alkoholu, po kterém se nepřibírá o nic míň než po cukroví.

 MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proměňte cukroví ve zdravou záležitost. Stačí málo

Jíte brambory občas syrové? Riskujete!

Potřebujete zhubnout? Zkuste to podle analýzy DNA

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama