reklama

Potřebujete zhubnout? Zkuste to podle analýzy DNA

Pravidelně cvičíte, upravili jste jídelníček, a přesto nehubnete? Sestavte si plán podle vaší DNA.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pravidelně cvičíte, upravili jste jídelníček, a přesto nehubnete? Anebo ne tolik, kolik si představujete? Možná jste si vybrali špatný sport, anebo jíte něco, co zrovna vaší postavě moc neprospívá, i když je to obvykle považováno za dietní potravinu. Jak to ale poznat? Pomoct může analýza DNA.

Je prostě fakt, že triky i cviky, které zabírají na vaši kamarádku, se na vaší postavě nemusí vůbec projevit. Máte totiž jinou genetiku než ona. Pokud si nevíte rady, jak to udělat, aby vaše hubnutí bylo co nejefektivnější, pokud hubnete méně než ostatní a přitom se snažíte úplně stejně, zkuste si nechat zanalyzovat vaši DNA.

Kromě toho, že vám odborníci, kteří ji provádí, určí, jaké cvičení je nejlepší vzhledem k vaší genetické výbavě, a řeknou vám, jaké jídlo je pro vás rizikové, dokáží za pomoci této metody i rozpoznat, proč se člověk stále cítí unavený, i když odpočívá, nebo jak by mohl zvýšit nejen fyzickou, ale i psychickou odolnost.

Analýza na 50 stran

V Česku se nyní objevil program ValensFit, jehož testování DNA je opravdu rozsáhlé - jeho výsledkem je taková malá kniha jen o vás, tedy zhruba padesátistránková zpráva, která obsahuje doporučení týkající se životního stylu. Vytváří je samozřejmě lékař.

Ten poradí, jaký typ stravy je pro konkrétní tělo nejvhodnější, jaké jsou pro něj ideální stravovací návyky a jak má ty dosavadní změnit. Nastíní, jak se co nejúčinněji zbavit přebytečných tuků, jaké vitamíny vám mohou chybět, a dozvíte se, jaká metabolická onemocnění vám s ohledem na genetiku mohou hrozit.

Důkladně poznáte své tělo

"Jde o nejobsáhlejší genetický test, který analyzuje více než 75 genetických markerů ovlivňujících metabolismus, reakci na cvičení a spotřebu energie v těle," popisuje hlavní lékařka programu ValensFit Václava Kunová a dále popisuje:

"Tyto markery se projevují v různých orgánech, od mozku až po střeva. Jejich vyšetřením získáme přesné informace o tom, jak tělo zpracovává jednotlivé živiny, zejména sacharidy a tuky, ale i například konkrétní vitamíny."

Čtěte také: Cameron Diaz radí: Jak získat postavu snů?

Test také podrobně zjišťuje, jak vaše tělo reaguje na cvičení, a tyto poznatky umí lékaři využít k tomu, abyste dosáhli ideální hmotnosti bez drastických diet, a navíc si váhu udrželi.

Program však není určený jen pro ty, kdo nutně potřebují zhubnout, ale i pro ty, kdo se chtějí jednou provždy dozvědět, jak jejich tělo funguje, jak na který pohyb a které jídlo reaguje, a čemu se tedy vyhnout, aby si neškodili. Výsledkem je zkrátka celkově zdravější životní styl.

Jak to probíhá?

Existuje několik různých variant testování. Ta nejkratší trvá dvanáct týdnů a zahrnuje vstupní vyšetření, samotný genetický test a čtyři konzultace s lékařem. Na úvodní schůzce se provede analýza složení těla na speciálním přístroji, následuje diskuse ohledně životního stylu a prozatím všeobecné doporučení, jak upravit stravu. Stanoví se také cílová váha a počet týdnů, které budou k jejím dosáhnutí potřeba.

Genetický test se potom dělá na základě vzorku slin, který se posílá do laboratoře. Po třech týdnech jsou výsledky hotové a následuje další schůzka, kde lékař s klientem rozebere, co z nich vyplývá a jak by měl své návyky změnit. Dostane mimo jiné i jídelníček na míru.

Kolik to stojí?

Další dva týdny je jen na vás, jak budete doporučení dodržovat, a po nich se případně můžete ještě zeptat na všechno, čím si ohledně nového životního stylu třeba nejste jistí. Další schůzky potom probíhají s měsíčním intervalem.

Nevýhodou programu však je celkem vysoká cena. Jelikož jde o novinku na trhu, platí nyní zaváděcí ceny, i tak ale základní verze programu vyjde na 14 490 korun. Později se částka zhruba o 20 procent navýší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Styl není o penězích. Emma Smetana je důkazem

Jak poznat přírodní kosmetiku? Nenechte se nachytat

Třepí se vám vlasy? Pomůže oheň, tvrdí topmodelka

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama