reklama

Mlsat a netloustnout: Čím nahradit čokoládu a bonbóny?

Víme, co si dát, když vás honí mlsná, a netloustnout při tom.

Foto: Profimedia.cz

Čokoládu k životu nepotřebujeme. A když, tak jedině v těch nejakutnějších případech. Vážně. A stejné je to se slanými brambůrkami, sladkými limonádami či s kávou. Víme, co si dát, když vás honí mlsná, a netloustnout při tom.

Když je člověk (a žena obzvlášť) nervózní, nudí se, nebo je smutný, jeho myšlenky velmi často skončí u něčeho dobrého na zub. Ovládnout tyto chutě se nám ještě nepodařilo. Najít zdravější varianty k hříšnému mlsání je naštěstí mnohem jednodušší.

Takže co dělat, když...

...milujete čokoládu?

Dopřát si ji. Ale ne tu tabulkovou, raději sáhněte po müsli tyčince obalené ideálně v tmavé čokoládě. Na nervy či šílenou chuť funguje stejně spolehlivě, a přitom obsahuje o něco méně kalorií než čokoládová tyčinka a výrazně méně cukru. Müsli navíc obsahuje vlákninu, která podporuje zažívání.

...chcete u filmu jíst brambůrky?

Radou, že si máte raději dát kus kedlubny, vás zřejmě neuspokojíme, a proto je tu ještě jedna varianta - vyměňte bramborové lupínky za ty zeleninové, které zdaleka nejsou tak zrádné. Kombinace chuti brambor, tuku a soli je totiž našemu mozku natolik příjemná, že jich vždycky sníte mnohem víc, než jste původně zamýšleli. Mastným a tučným brambůrkům prostě nejde odolat, takže pozor na ně.

...máte žízeň a voda vám nestačí?

Chcete-li si udržovat postavu, nebo snad dokonce zhubnout, zapomeňte na všechny sladké limonády i džusy, včetně těch čerstvých - neobsahují sice přidaný cukr, ale i v ovoci je ho velká spousta. Znáte ale nápoj zvaný kombucha? Je vyrobený z mírně oslazeného čaje, ovšem nečekejte žádné spousty kostek cukru, ani chemii. Naopak obsahuje spoustu vitamínů a bylinek, takže vám dokonce může ulevit od některých zdravotních potíží. Vyrábí se v různých typech a příchutích.

...jste zvyklí na gumové medvídky?

Tady je rada velmi jednoduchá. Na trhu už je spousta želatinových bonbónů, které obsahují snížený, nebo dokonce vůbec žádný cukr, případně jsou slazené jen přírodními šťávami. Často se dají koupit i v lékárně. A mimochodem, pokud medvídky jíte kvůli tomu, že jste slyšeli, že jejich želatina je dobrá na klouby, jste na omylu. Je jí v nich tak málo, že na lidské tělo nemá vůbec žádný vliv.

...nemůžete žít bez kávy?

Pijte čaj. Klidně silný černý, ale ještě lépe zelený nebo bílý. Pokud vás tahle rada však spíš rozesmála, naučte se alespoň pít kávu bez kofeinu, bez cukru a bez šlehačky. Klasické mléko nahraďte sojovým, které nápoji dodá plnější a sytější chuť a navíc neobsahuje nasycené tuky, takže je lépe stravitelné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Lepší pleť i postava: 8 rad, jak zkrásnět během spánku

Tajemství pyramidy: Jak jíst, abyste hubli

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama