reklama

Lepší pleť i postava: 8 rad, jak zkrásnět během spánku

Stačí pár drobných triků a vaše pleť, ale i postava se zlepší jen kvůli tomu, že se dobře vyspíte.

Foto: Profimedia.cz

Všichni víme, že díky spánku vypadáme líp a také se líp cítíme, protože jsme dobili energii. Pojďme ale blahodárný vliv spánku využít na maximum. Stačí pár drobných triků a vaše pleť, ale i postava se zlepší jen kvůli tomu, že se dobře vyspíte.

Spánek opravdu není dobré podceňovat. Asi víte sama, že když několik dní za sebou málo spíte, váš obličej jakoby vypadal o deset let starší. Pleť je matná a zašedlá, vrásky jsou viditelnější, protože prostě nezáříte. O kruzích pod očima nemluvě. Nejdřív ze všeho se tedy pokuste zavést jistý spánkový režim. Každý den byste měla spát sedm až osm hodin. Kromě toho byste měla zhruba ve stejnou dobu usínat a ve stejnou dobu se probouzet.

Kvalitu spánku však můžete dostat ještě na vyšší level, abyste z něj načerpala skutečně všechny jeho benefity. Hned vám řekneme, jak na to.

1) Zajistěte pleti hezké sny

Večerní péče o pleť je snad ještě důležitější než ta ranní, a přesto spousta žen vůbec nevlastní noční krém, nebo ho používá jen když má zrovna čas. Jenže to je chyba. V noci se totiž pleť regeneruje a probíhá v ní samočistící proces, při němž se zbavuje všech škodlivých látek, které pochytala během dne a které ji poškozují. 

Takže čím méně spíte, tím méně času má vaše pokožka na to, aby se "vzpamatovala". A právě proto je tu noční péče, která regenerační proces podpoří a urychlí. Pleť v noci lépe absorbuje všechny účinné látky, a výsledek je proto výraznější. O tom, že se před nanesením krému máte důkladně odlíčit, se snad už ani nemusíme zmiňovat.

2) Noc začíná už odpoledne

Pokud se už večer nikam nechystáte, můžete se odlíčit a nakrémovat klidně hned, jakmile přijdete z práce. Pro pleť je to mnohem lepší, než když zajdete do koupelny až těsně před spaním. Může totiž odpočívat a nabírat síly už když se díváte na televizi nebo si v posteli čtete. Jenže s nánosem make-upu a špíny se jí to těžko povede.

3) Naučte se dýchat

Váš vzhled má s dýcháním společného víc, než si myslíte. Pleť a plíce jsou jako bratr a sestra a jejich čas přichází ve tři hodiny ráno. Spousta lidí se právě v tento čas pravidelně budí a právě tito lidé pak mají suchý obličej plný skvrn a svědění. Je to proto, že nedýchají správně.

Takže až se zase k ránu předčasně vzbudit, vyzkoušejte tenhle jednoduchý cvik: Ležte uvolněně na zádech a začněte zhluboka dýchat - nikoli hrudí, ale břichem. Nechte ho, ať se nafukuje a zase klesá. Udělejte tři série deseti hlubokých nádechů a uvidíte, že z vás pocit úzkosti okamžitě spadne, vy se uvolníte a bez problémů zase hned usnete.

4) Hydratujte bez vody

Vydržet celý den bez vody, to skoro zavání mučením. A přitom v noci bez ní tělo musí vydržet celých osm hodin. Aby tedy nedocházelo k dehydrataci, je dobré ho nějak chytře zavlažit. Jenomže když před spaním vypijete velkou sklenici vody, je skoro jisté, že se uprostřed noci vzbudíte, protože budete potřebovat na záchod.

Čtěte také: 10 rad do ložnice: Mějte dokonalý spánek!

Proto je lepší před spaním místo pití sáhnout po jídle, které obsahuje spoustu vody. Je to třeba meloun nebo hroznové víno. Voda z ovoce i zeleniny působí mnohem blahodárněji než ta samotná, která vždy jen proteče tělem. Voda z ovoce se v našem organismu udrží déle a tím větší hydrataci zajišťuje naší pleti, ale třeba i vlasům, a tím zdravěji a lépe pak vypadáme.

5) Spěte víc, budete jíst méně

Spánek ovlivňuje hladinu dvou důležitých hormonů ovlivňujících pocit hladu. Prvním je ghrelin, který říká mozku, aby pokračoval v jídle, druhým je leptin, který naopak velí: "Přestaň jíst!" A čím déle spíte, tím vyšší bude hladina leptinu. Podle výzkumů Kolumbijské univerzity je ideální spát devět hodin - potom budete mít daleko menší hlad a chuť k jídlu. Hormon ghrelin však můžete oblafnout i tím, že sice budete jíst každých pět hodin, ovšem jen v minimálních porcích.

6) Zbavte se toxinů

Toxiny, tedy škodlivé chemikálie se nám do těla dostávají nejen s tím, co jíme, ale i vlivem životního prostředí. Na tom, aby se z těla zase dostaly pryč, vždycky v noci pracují ledviny a játra. Protože se do nás díky našemu životnímu stylu dostává toxinů čím dál více, je dobré tělu trochu pomoct, abyste měla jistotu, že se skutečně pročistí. Abyste se nemusela trápit drastickým detoxem, zkuste si jen navečer dát třeba diuretický čaj, pravidelně pít nebo jíst chlorellu a vyzkoušet můžete i snadnou detoxikační masáž a cvičení, které prý provozuje i Angelina Jolie. 

Pokaždé když si lehne do postele, nejprve střídavě zvedá nohy, přičemž vždycky procvičí všechny klouby - v kotníku, koleni i v kyčli. Totéž provede s pažemi - zakroutí zápěstím, loktem i ramenem. A přitom všem si jemně, ve směru hodinových ručiček masíruje břicho, aby rozproudila lymfatický systém. A tělo je tak dokonale nastartováno k automatickému očištění, díky němuž bude celkově lépe fungovat.

7) Nezapomeňte na své vlasy

Hluboký spánek podporuje produkci proteinů, které posilují a ozdravují vaše vlasové folikuly, ale noční ošetření vlasové pokožky vám ale může přinést i objem. Proto se nebojte jít spát s maskou na vlasy, nebo s kondicionérem, který si ráno spláchnete vodou. Ideální jsou přípravky obsahující kofein a pantenol, které váš účes skvěle posílí.

Pro větší efekt a hlavně pro větší objem můžete těsně před spaním provést masáž pokožky hlavy, která se tak hezky prokrví a vlasové folikuly budou připravené pojmout všechny účinné látky.

8) Zbavte se opuchlých očí

Lymfatický system v očním okolí pracuje nejméně efektivně a váčky pod očima jsou vlastně nahromaděnou kapalinou. Nejlépe se jich zbavíte očním krémem, který obsahuje kofein. Nenanášejte ho jen ráno, ale především večer. Klidně můžete na noc nanést větší vrstvu, někdy to skutečně zafunguje lépe. Stejně dobře funguje, když na oči večer přiložíte vylouhované pytlíky od zeleného nebo heřmánkového čaje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte se foukat vlasy jako kadeřnice: 8 rad, jak na to

Najděte konečně správnou řasenku a naučte se ji nanášet

Borůvky léčí angínu i močový měchýř. Čerstvé i zavařené

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama