reklama

Lázně: Proč si to v nich užijete, i když vám je 30 nebo 40

Přinášíme pár důvodů, proč si to v lázních užijete, i když vám je 30 nebo 40. Je na čase zbavit se předsudků.

Foto: Danubius

Konečně se učíme odpočívat a alespoň jednou za čas úplně vypnout. Na prodloužené víkendy nebo dovolené ale většinou vyrážíme do zahraničí, k moři, nebo do vyhlášeného wellness hotelu s velkým spa. Kdyby nám někdo navrhl jet do lázní, asi si zaklepeme na čelo s tím, že do lázní se přece jezdí léčit jen staří lidé, tak co bychom tam dělali.

A raději se těšíme do zmíněného spa. Přitom co znamená "spa" v překladu? Samozřejmě lázně. Aby nedošlo k mýlce - wellness centra jsou samozřejmě úžasná věc a je skvělé, že jich vzniká čím dál víc nejen v okolí Prahy. Ale tradiční lázně oproti nim zbytečně zatracujeme. Proč zbytečně? Důvodů je hned několik. 

Lázně = lokální byznys

"Když jdete do restaurace, také si raději vyberete tu, která vaří z lokálních surovin, které si vypěstovala na vlastní farmě, než tu, která si nechala přivést maso přes půl Evropy. S lázněmi je to úplně stejné," uvádí jednoduchý příklad Márta Bucsai ze sítě hotelů Danubius v Mariánských lázních.

Naráží tím na to, že v tradičních lázních mají vlastní pramen s množstvím minerálních látek, zatímco když si objednáte nějakou proceduru ve většině wellness, musejí si k nim ten "pramen" vyrobit. Mají tu koupelovou sůl vyrobenou z něčeho, co se přivezlo od Mrtvého moře, kosmetika je vyrobená ve Francii... 

Nebudu tam nejmladší?

Nebudete. Protože v České republice jsou lázně většinou blízko hranic, jezdí sem často i cizinci, a těm vůbec nepřipadá divné vyrazit do lázní, i když jim ještě nebylo ani 40. Česká architektura jim navíc připadá okouzlující, takže na české lázeňské kolonády nedají dopustit.

Jak už jsme naznačili, důvodem, proč mladí Češi do lázní nejezdí, je především to, že si myslí, že pro jejich věkovou skupinu jsou zbytečné. Že se sem člověk jezdí léčit s nějakým zdravotním problémem, a když oni ten problém nemají, tak by tu neměli co dělat. 

Čtěte také: Dnešní muži o sebe pečují stejně jako ženy. Možná víc

Zčásti je to pravda. Opravdu se sem jezdí léčit nemocní lidé, i když vůbec nemusí být staří. Problémy s klouby, bolesti zad nebo nějaké kožní potíže, na které jsou lázně ideální, přece často trápí i mladé lidi.

Co je ale nejdůležitější - když se sem někdo jede léčit, zpravidla tu musí strávit alespoň dva týdny. Procedury se totiž musí pravidelně opakovat, aby měly opravdu léčebný účinek. 

"Když si ale chcete jen odpočinout, stačí sem jet na týden nebo třeba na víkend. Můžete podstoupit klidně ty samé koupele, zábaly nebo masáže. Jen vy se jimi nebudete léčit, vy u nich budete odpočívat, pěkně se prohřejete, kůže se vám zjemní, vůně má antistresové účinky...," vypočítává Márta Bucsai.

V síti hotelů, ve kterých pracuje, na vás navíc čeká atmosféra pravých římských lázní, což může být po moderních prostorách současných wellness hotelů příjemným osvěžením. 

Wellness? V lázních standard

Důležité je ještě zmínit, že co je ve wellness centrech považováno za relaxační vrchol, tedy bazén, vířivka, sauna, Kneippova koupel a nabídka masáží, je v lázních naprostý základ, na kterém se buduje ten zbytek. Zbytkem myslíme velmi speciální koupele, zábaly a další procedury, které v klasickém wellness moc často nenajdete.

A mimochodem, věděli jste, že do lázní mohou i děti? Začínají se tu na ně zaměřovat a sestavovat jim programy na míru. A děti si to prý neuvěřitelně užívají. Nová generace tedy možná bude mít na lázně naprosto opačný názor než ta současná...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potřebujete zhubnout? Zkuste to podle analýzy DNA

Jak poznat přírodní kosmetiku? Nenechte se nachytat

Jak v zimě nejlépe chránit své boty i nohy?

reklama
Doporučené recepty
    reklama