reklama

Jak poznat přírodní kosmetiku? Nenechte se nachytat

Pokud o sebe nechcete pečovat pomocí ropy a jiných chemikálií, udělejte si konečně jasno v tom, jaká kritéria má splňovat přírodní kosmetika a jak ji v regálech poznat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Přírodní a bio věci jsou dnes moderní a žádané, proto se za ně vydává každý krém, při jehož výrobě byl použit výtažek z nějaké rostliny či pár kapek její šťávy. Co na tom, že zbytek složení je jen jeden velký chemický koktejl. 

Pokud patříte mezi ženy, které o sebe nechtějí pečovat pomocí ropy a dalších chemikálií, udělejte si konečně jasno v tom, jaká kritéria má splňovat opravdu přírodní kosmetika a hlavně jak ji potom v regálech poznat.

Proč?

Jestli ale naopak zatím nevidíte důvod, proč byste měli přírodní kosmetiku vyhledávat, když ta konvenční celkem dobře funguje, měli byste vědět, že kůže se chová jako filtr. Produkty, které na ni nanášíte, nezůstávají jen na povrchu pokožky, ale putují dál, a mohou tak mít vliv na celý organismus.

Mimochodem, víte, co u některých krémů může například za to, že po jejich použití máte pocit tak hebké, sametové pokožky? Silikon, který se na pleť velmi těsně nalepí a působí podobně, jako byste ji zabalila potravinovou fólií - na omak, ale i na pohled je velmi příjemná, jenže zároveň pod ní pleť nemůže dýchat, ucpávají se póry a za nějaký čas vám takové zacházení kůže jistě vrátí.

Náš tip: Levná domácí kosmetika z kávy: Vyzkoušejte její sílu

Silikon se však používá i v šamponech, kde funguje úplně stejně, kvůli čemuž se později mohou vlasy začít lámat, případně se tvoří lupy. Spousta tradiční kosmetiky v sobě obsahuje také totožné látky, jaké byste našli třeba v čisticích prostředcích, o ropě v krémech a další kosmetice jste jistě také už slyšeli.

Jak se v tom ale vyznat?

"Přírodní kosmetika má mnoho tváří. Jednou to znamená, že obsahuje i nějakou přírodní složku, jindy je sice přírodní například 70 procent jejího složení, ale zbytek tvoří chemické látky. Potom existuje stoprocentně přírodní kosmetika a také organická kosmetika," vysvětluje Annica Nusser ze společnosti Weleda.

Organická znamená, že by jednotlivé složky přírodní kosmetiky měly pocházet z ekologického zemědělství, být pěstované v přísně vybraných lokalitách (mimochodem, Weleda má v německém městečku Schwäbische Gmund největší zahrady pro pěstování rostlin pro kosmetiku a je opravdu zážitek je vidět), nesmí být testované na zvířatech. Součástí této filozofie je i používání recyklovatelných a jen co nejnutnějších obalů.

Přírodní kosmetika bývá organická třeba jen z části. Například zmíněná Weleda loni zvýšila podíl organických látek na 78 procent. I ta zbývající procenta jsou přírodní, ovšem už ne organická.

Jak vážně brát certifikáty?

Nevýhodou je, že u nás neexistuje žádná legislativa, která by stanovila jasná pravidla, jako je to u potravin. O to pečlivě musíte číst etikety jednotlivých přípravků. Případně si najít takové značky, které vyznávají ryze přírodní politiku a také mají náležité certifikáty. 

Doporučujeme: Lepší pleť i postava: 8 rad, jak zkrásnět během spánku

Právě certifikáty v tomhle odvětví tak trochu nahrazují přísnější legislativu. Česká známka zaručující přírodní kvalitu nese zkratku CPK, která znamená Certifikovaná přírodní kosmetika, a má ji třeba kosmetika značky Nobilis Tilia. Nejstarší německá známka, která zaručuje opravdu přírodní kosmetiku, je modrobílé kolečko se zkratkou BDIH. Najdete ji třeba na výrobcích značky Weleda či Dr. Hauschka.

Bez jakýchkoli živočišných produktů je vyrobena kosmetika, na jejímž obalu najdete logo se zelenou květinou a zeleným nápisem Vegan. Má ji třeba většina výrobků značky Lush. A možná znáte zřejmě nejrozšířenější francouzské označení EcoCert.

Produkty na fotografii:

Pupalkový tělový olej, WELEDA, 469 Kč; pleťový krém na suchou pleť, Skin Drink, LUSH, 525 Kč; krém proti stárnutí s olejem z růží, Rosa Canina, NOBILIS TILIA, 329 Kč, prodává nobilis.cz.

Existuje však i spolehlivá a velmi kvalitní kosmetika, která žádné certifikáty nemá, a přesto jí můžete věřit. Jak to poznáte? Podle informací na obalu, i když uznáváme, že to není jednoduché. Jako první by vás mělo trknout, že seznam ingrediencí v daném výrobku by neměl být příliš dlouhý.

S jistou nadsázkou lze říci, že na prvních pozicích by vždy měly být uvedeny přírodní látky, které snadno identifikujete. Jsou-li tam názvy, které laikovi nic moc neřeknou, zpravidla platí, že jde o chemické látky. Ovšem nepleťte si jejich názvy s latinskými nebo cizími názvy rostlin. 

Čtěte také: Krémy neúčinkují? Možná máte citlivou pleť

Rozhodně neberte nic, kde jsou silikony, parabeny, látky značené jako PEG, sulfáty, parfemace, samozřejmě ftaláty, ale ani parafín nebo minerální olej. Obě tyto složky jsou vyrobeny z ropy.

Natrénovat si to můžete na ocertifikovaných produktech, a až budete mít jasno, vydejte se dál na lov. Případně se podívejte na produkty značky Korres, která sice nemá věhlasné certifikáty, ale přesto je přírodní. Složení je tu popsáno velmi jednoduše a přehledně, navíc hned vidíte, z kolika procent je daný výrobek přírodní. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete zhubnout? Pomůže vzorový jídelníček na 7 dní

Kam se schovat před předvánočním stresem?

Cameron Diaz radí: Jak získat postavu snů?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama