reklama

Bezpečné opalování: Jaký ochranný faktor potřebujete?

Čtyřicet procent žen, a dokonce sedmdesát procent mužů před slunečními paprsky nechrání vůbec. Ti ostatní se sice chrání, ale často špatným faktorem, případně se mažou pozdě nebo málo.

Foto: Vichy

Že slunce může tělu škodit, už někdy slyšel každý. A přesto se 40 procent žen, a dokonce 70 procent mužů před slunečními paprsky vůbec nechrání. A pokud ano, často používají nedostatečný ochranný faktor, mažou se pozdě nebo málo. Pojďme si v tom tedy konečně udělat jasno...

Mazat byste se skutečně měli i tehdy, když se chcete co nejrychleji opálit. Existuje přece tolik krémů, které kůži chrání, a přitom urychlují opálení. Pokud to totiž neuděláte, koledujete si o poškození kůže. Pokud se spálí, zčervená, pár dní to sice bolí, ale brzy se zregeneruje, a tak máte možná pocit, že se vlastně zase tolik nestalo.

Jenže kůže si to pamatuje a čím častěji jí tohle provedete, tím rychleji vám to vrátí. Ať už pigmentovými skvrnami, rychleji vznikajícími vráskami, nebo sluneční alergií. Anebo ještě hůř. Sluneční záření poškozuje kůži i hluboko uvnitř, což okem nevidíte, a může to vést až ke zhoubným nádorům.

Co je ochranný faktor?

Proč je třeba se mazat už tedy víte. Teď ještě najít pro sebe ten správný ochranný faktor. Jdete-li na sluníčko po zimě poprvé, měli byste použít padesátku, tedy nejvyšší ochranný faktor, který existuje, a to bez ohledu na to, jaký jste fototyp. To samé platí, i pokud jedete k moři či do vysokých hor, kde je sluneční záření vždycky intenzivnější a pro našince zrádnější.

Produkty na fotografii:

Ochranný krémový gel proti sluneční alergii SPF 50, EUCERIN, 529 Kč; suchý olej SPF 50+, Bariésun, D'URIAGE, 529 Kč; opalovací mléko urychlující opálení SPF 50, LANCASTER, 790 Kč.

Nad nižší ochranou začněte přemýšlet teprve tehdy, až si vaše kůže na sluníčko zase trochu zvykne. Ochranný faktor, tedy označení SPF, je násobek doby, po které se můžete pohybovat na ostrém slunci, než se spálíte. Pokud se při prvním pobytu na slunci začnete červenat po dvaceti minutách, tak krém s faktorem 10 vás ochrání na 200 minut.

Náš tip: 10 kosmetických přípravků, které nesmí přijít na tvář

Neberte to však úplně doslova. Je třeba se mazat mnohem dřív než po zmíněných 200 minutách. Jednak proto, že kůže je spálená ještě o něco dřív, než to skutečně ucítíte nebo uvidíte, a také proto, že se na sluníčku potíte, koupete se, ležíte na ručníku, a tím vším se krém z těla smývá. Proto je potřeba se natírat alespoň každé dvě hodiny, případně pokaždé, když vylezete z vody.

Jaký jste fototyp?

Vraťme se ale ke zmíněnému fototypu, který určuje jak vaše kůže reaguje na první pobyt na slunci. A asi už víte, že čím jste tmavší fototyp, tím déle můžete na sluníčku zůstávat a tím menší ochranný faktor potřebujete.

Pokud mate světlou pleť s pihami, vaše vlasy jsou nazrzlé a velmi lehce se spálíte, pak jste fototyp 1 a potřebujete krémy s vysokými UV faktory. Jestli se vracíte z pláže celá červení a vaše kůže po opalování zhnědne jen zřídka, máte blond až hnědé vlasy, vaše oči jsou modré, zelené nebo šedé, jste fototyp 2. 

Produkty na fotografii:

Lehký opalovací krém SPF 30, PIZ BUIN, 499 Kč; suchý olej stimulující přirozený odstín opálení SPF 30, BIODERMA, 499 Kč; voděodolný opalovací krém SPF 35, Sunright, NU SKIN, 656 Kč, prodává nuskin.com/cz.

Fototyp 3 jste v případě, že vaše kůže je světle hnědá, dobře se opalujete, máte blond nebo hnědé vlasy a oči máte šedé až hnědé. Pak vám budou vyhovovat přípravky se středními a nízkými ochrannými faktory. Pokud jste fototyp 4, máte tmavé vlasy a tmavou pleť, asi jste nikdy netrpěla spálenou pokožkou od sluníčka. I tak byste se měla chránit, i když vám postačí přípravky s nižšími ochrannými faktory.

Nezapomeňte na UVA záření

Sluneční záření se skládá z infračervených paprsků - to je to, co vás tak pěkně hřeje, a z ultrafialových paprsků. Ty se pak dále dělí na UVA, UVB a UVC záření. Toho posledního se nemusíte bát vůbec, protože to automaticky pohlcuje zemská atmosféra.

Hodnota ochranného faktoru na obalech opalovacích krémů bohužel znamená jen ochranu před UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky. Proto než si koupíte nějaký opalovací krém, ujistěte se, že chrání i před UVA zařením, které může za to závažnější poškození kůže, tedy za pigmentové skvrny, stárnutí pokožky, a přispívá ke vzniku rakoviny. 

Produkty na fotografii:

Opalovací krém SPF 15, More Than SPF, ARTEMIS, 529 Kč, prodává Douglas; opalovací olej SPF 6, Sublime Tan, EISENBERG, 1390 Kč, prodává Sephora; opalovací krém SPF 15, PHILIP MARTIN'S, 830 Kč.

Mimochodem, UVB záření zastaví mraky i sklo, ale UVA se nezastaví před ničím. Proto je pravda, že přes sklo se neopálíte, ale kůže se i za oknem může poškozovat. Krémujte se tedy nejen, když jdete na pláž, ale klidně i na cestu autem a podobně.

Krémem nešetřete

Máte pocit, že je zbytečné natírat se krémem, protože nefunguje, jelikož jste se i nakrémovaní několikrát spálili? Krémy fungují, ale vy jste se možná natřeli jen ráno, případně jste použili malé množství přípravku. Většina lidí nanáší pouze 30 až 50 procent množství přípravku nezbytného k dosažení ochranného faktoru stanoveného na obalu. 

Je tedy možné, že kvůli tomu, že krémem šetříte a nanášíte ho v tenké vrstvě, nechráníte se například požadovanou třicítkou, ale třeba jen desítkou.

Produkty na fotografii:

Opalovací mléko pro děti SPF 50+, BIODERMA, 429 Kč; dětský sprej na opalování, NIVEA, 385 Kč; opalovací mléko pro děti, VICHY, 640 Kč.

Samostatnou kapitolou je pak ochrana dětské kůže. Nepůjčujte dětem svůj opalovací krém, ale investujte do nich a pořiďte jim krém určený speciálně na dětskou pokožku, která je mnohem citlivější a tenčí. A nespokojte se s jiným než s maximálním SPF 50+.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejvlivnější módní bloger? Obyčejný pes

Průměr je 6 hodin. Jak dlouho se chystáte na první sex?

Nemusíte jíst 5x denně. Další tabu padlo

reklama
Doporučené recepty
    reklama