reklama
  • Wiki
  • Ochranný faktor proti UV záření

Opalováním získá naše kůže tmavší a zdravější odstín. Proces slunění je pro tělo zdrojem důležitého vitaminu D, který organismus potřebuje pro zdravé zuby, pevné kosti. Vitamin D také podporuje celkovou obranyschopnost a nervový systém. Před ultrafialovým (UV) zářením je však potřeba se i chránit.

UV záření

Ultrafiloavé záření je pro člověka neviditelné elektromagnetické záření, jehož přirozeným zdrojem je Slunce. UV záření se dělí na několik typů podle vlnové délky. Nás zajímavá dělení z hlediska biologických účinků záření. Prvním typem je UVA záření, které tvoří 99 procent všeho záření, které na zemský povrch dopadne. UVB záření je z většiny absorbováno ozonovou vrstvou. Toto záření je pro živé organismy zhoubné. Zvýšená míra záření naruší bílkoviny a další životně důležité sloučeniny, což má za následek vznik rakoviny kůže.

UVB záření dokáže také zničit zrak a samozřejmě spálit kůži, jejíž hojení je bolestivé. Nejnebezpečnější je UVC záření, které je však pohlcováno v atmosféře a na zemský povrch nedopadá. Používá se např. při dezinfekci laboratoří, pokud v místnostech není přítomen personál.

Ochranný faktor

Opalovací krémy, spreje a další kosmetické přípravky by měly pokožku chránit vůči negativním vlivům UV záření. Míru ochrany před paprsky vyjadřuje číslo SPF neboli Sun protection factor (ochranný sluneční faktor). Podle nařízení Evropské unie musí být tato informace uvedena na obalu každého ochranného krému. Uvedení UVA PF, tedy míra ochrany před UVA záření, je nepovinné. Pro dlouhodobější pobyt na slunci se obecně doporučuje produkt s ochranným faktorem patnáct, při pobytu u moře by měl být faktor dvojnásobný. Doba účinku krému závisí na řadě faktorů. Záleží na vašem fototypu, jaké množství krému aplikuje, jak často se mažete, zda se jdete koupat často atd. Platí však, že bychom se měli pobytu na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou vyhýbat. Kojenci by záření neměli být vystaveni vůbec. Nezapomeňte si vždy přečíst informace na obalu krému, některé přípravky je třeba aplikovat dvacet minut před sluněním, jiné nemusí být voděodolné. Chraňte také svoji rty speciálním balzámem s ochranným faktorem.
V obchodech seženete i krémy na ochranu citlivé pokožky obličeje, kosmetické produkty s vyšším faktorem, jež jsou vhodné zejména pro děti či mléka po opalování, které pokožce dodají potřebnou hydrataci. Chraňte také svoje oči kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem 400.

Související články

reklama
reklama
reklama