reklama

Alergie na sperma? Častější, než si myslíte!

Náš svět je plný alergenů. Alergií přibývá až tak, že začínáme být alergičtí sami na sebe. A to doslova. Zatímco s alergií na partnerovy zlozvyky se můžete popasovat i sama, s alergií na jeho sperma to bez lékařské pomoci nezvládnete. Alergie na sperma nejenže způsobuje nepříjemné pocity po každém pohlavním styku, může znamenat i problémy s otěhotněním.

Foto: Isifa/Thinkstock

Náš svět je plný alergenů. Alergií přibývá až tak, že začínáme být alergičtí sami na sebe. A to doslova. Zatímco s alergií na partnerovy zlozvyky se můžete popasovat i sama, s alergií na jeho sperma to bez lékařské pomoci nezvládnete.

Alergie na sperma nejenže způsobuje nepříjemné pocity po každém pohlavním styku, může znamenat i jiný závažný zdravotní problém v případě, že je ve hře touha po miminku. Jsou s ní totiž spojeny problémy s otěhotněním. Co vlastně o tomto zvláštním způsobu sebeobrany organismu víme?

Špatně definovaný problém

Slečna Jana mívala po pohlavním styku problémy s pálením, svěděním, ale nechávala si je pro sebe. Že má alergii na sperma, ji ani ve snu nenapadlo. Myslela si, že ji opakovaně trápí mykózy, i když léčba nebývala nijak úspěšná. Pak se našel stálý partner a došlo i na snahu pořídit si dítě, ale i když se pár poctivě o miminko snažil, těhotenství stále nepřicházelo. Teprve po sérii vyšetření mladá žena zjistila, co ji léta sužovalo: nepoznaná alergie na sperma.

Lékařka vysvětluje

Alergie na sperma je zákeřná tím, že má rozdílný původ i projevy. Někdy se dokonce ani projevit nemusí, a přesto dovede způsobit problémy a bránit početí. Jasno do problému vnáší MUDr. Jitka Řezáčová, vedoucí lékařka Centra asistované reprodukce z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí: „Alergie na sperma můžeme rozdělit na dvě skupiny. První představuje takzvaná histaminová alergie, při které žena velmi rychle po pohlavním styku bez užití ochrany, přibližně do pěti minut, pociťuje pálení v pochvě i v oblasti zevních rodidel. Kůže je většinou zarudlá, svědí, může se objevit i vyrážka až puchýřky. Druhou skupinu alergií na sperma vyvolává buněčná imunita, kdy žena vytváří protilátky proti spermiím partnera. Právě zvýšená buněčná imunita může být příčinou poruchy plodnosti."

Doporučujeme: Boj o vejcovod aneb Mimoděložní těhotenství

Důležitá je správná diagnóza

Některé příznaky alergie na sperma jsou podobné vaginálním mykózám či infekcím. To, jestli se může opravdu jednat o alergii, zjistíte použitím kondomu. Pokud se příznaky po pohlavním styku neobjeví, jde s největší pravděpodobností o alergii na sperma. V tom případě co nejdříve navštivte lékaře.

Léčba se liší podle typu alergie. Pokud se jedná o histaminovou alergii, měla by být účinná běžně dostupná antihistaminika. Léčba tohoto typu alergie patří do rukou alergologa. Histaminová alergie je poměrně vzácná a vyskytuje se přibližně u jedné ženy z dvou set.

Vážný problém s početím

U poruch buněčné imunity je třeba navštívit imunologa. Je to porucha docela častá, vyskytuje se až u poloviny párů, které mají problém s početím. Při léčbě se v první řadě doporučuje styk s kondomem a poté kortikoidní léky pro ženu. V těle alergické ženy se při této poruše tvoří protilátky napadající spermie obsažené v ejakulátu. Alergická reakce vzniká jako odpověď na některou z látek obsažených ve spermatu. Alergizující složka spermatu může být buď jedinečná, nebo společná pro sperma mnoha mužů. To znamená, že ne vždy pomůže změna partnera.

Při léčbě se v první řadě doporučuje styk s kondomem a poté kortikoidní léky pro ženu. Kondom zamezí styku ženina genitálu s antigeny mužského semene a imunitní systém ženy zapomíná, že spermie jsou jeho nepřítel. Zároveň se ženina imunita tlumí i podáváním léků.

Někdy je třeba problém řešit metodami asistované reprodukce. Při imunologické alergii na sperma totiž ženiny protilátky zamezují spermiím vstoupit do dělohy. K překonání bariéry je proto možné použít nitroděložní inseminaci, kdy se spermie vpraví přímo do dělohy a s protilátkami tak nepřijdou vůbec do styku. Otěhotnění je tedy možné a pravděpodobné, je ovšem třeba řešit problém s odborníky.

zdroj: babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neuvěřitelné video: Muži vyzkoušeli porod, zhroutili se

Trojčata bojovala o život: Jak se jim daří dnes?

Čím víc sexu, tím lepší sperma

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama