reklama

Nový lék na rakovinu kůže se testuje v Česku

Sluníčko, které tak toužebně očekáváme, může také škodit, jak už víme. Hodně se mluví o melanomu, ale to není jediný nádor kůže. Stejně zhoubný je bazaliom a navíc je mnohem častější!

Foto: Isifa/Thinkstock

Sluníčko, které tak toužebně očekáváme, může také škodit, jak už víme. Hodně se mluví o melanomu, ale to není jediný nádor kůže. Stejně zhoubný je bazaliom, který je navíc mnohem častější.  

Melanom vzniká na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově. Může vzniknout jak normálně na bílé kůži, tak na podkladě mateřského znaménka. Bazaliom se naopak nejčastěji vyskytuje na místech, která vystavujeme slunečnímu záření opakovaně.

Neustálé slunění vede k rakovině

Nepřekvapí proto, že nejvíc se objevuje na hlavě a krku (80 % všech případů) a postihuje hlavně starší osoby, které za sebou mají dlouhou dobu působení slunečních paprsků. Říká vám to něco? Ten, kdo se opaluje bez ochrany, se s tímto druhem rakoviny kůže může v pozdějším věku snadno setkat. 

Jedná se totiž o vůbec nejčastější kožní nádor. Jeho léčbě však byla zatím věnována jenom malá pozornost. Nyní se však v České republice zkouší nový lék, který bude znamenat průlom v dosavadní terapii.

Doporučujeme: Poznejte včas příznaky rakoviny kůže

Tento lék se testuje již ve čtyřech centrech v ČR. Zkoušky jsou již ve stádiu klinického hodnocení fáze II, kdy se zkoumá především bezpečnost testovaného léku. Jedná se o Dermatovenerologickou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,  FN Ostrava,  Onkologickou kliniku Thomayerovy Nemocnice Praha a Kliniku onkologie a radioterapie ve FN Hradec Králové. Testy brzy začnou také ve FN Motol, FN Olomouc, VFN v Praze a v Nemocnici České Budějovice.

Jak nádor kůže poznat?

Do studie mohou být zařazeni nemocní, kterým je nejméně 18 let, mají histologicky potvrzenou diagnózu lokálně pokročilého nebo metastazujícího bazaliomu a v minulosti podstoupili radioterapii, po níž došlo k návratu onemocnění. Nový testovaný lék je v rámci klinického hodnocení dostupný pro všechny zařazené pacienty zdarma.

Náš tip: Zkontrolujte si kůži. Přichází rakovina

Bazaliom vzniká v nejsvrchnější kožní vrstvě - epidermis. Většinou začíná jako rostoucí, někdy hrbolatý tuhý uzlík na kůži, který má barvu kůže a v jeho okolí lze pozorovat rozšířené cévky. Postupně dochází k propadnutí středu nádoru a vzniku nerovných a vyvýšených okrajů.

Kdy hrozí metastáze nádoru?

Střed často zvředovatí, přičemž celý útvar bývá nebolestivý. Nádor se může šířit plošně do okolí nebo do hloubky. V takovém případě hrozí postižení a ničení hlubších struktur - svalů, kostí a chrupavek. U malého zlomku případů však současné možnosti léčby nevedou k vyléčení a bazaliom se vyvine do pokročilého stádia.  Mezi další léčebné možnosti patří radioterapie (léčba ozařováním), kryoterapie (léčba zmražením) či fotodynamická terapie. 

Lokálně pokročilé stádium může způsobit významné zničení a znetvoření okolních tkání. V extrémně vzácných případech může onemocnění dojít k metastázám, které přímo ohrožují život nemocného. Drtivá většina nemocných je vyléčena chirurgickým odstraněním nádoru. Nový testovaný lék je nadějí právě pro pacienty s bazaliomem v pokročilém stádiu, kterým přináší novou naději na vyléčení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Každá piha není pro krásu. Jak odhalit problém?

Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama