reklama
 

Chcete krásnou pleť? Přestaňte se vyhýbat mléku

Pokud si myslíte, že stav vaší pleti závisí jen na genech nebo kosmetice, kterou používáte, musíme vás zklamat. Celých padesát procent vzhledu pokožky totiž ovlivňuje životní styl a to, co jíte a pijete. Jaký viv na ni tedy má mléko?

Foto: Isifa

Pokud si myslíte, že stav vaší pleti závisí jen na genech nebo kosmetice, kterou používáte, musíme vás zklamat. Celých padesát procent vzhledu pokožky totiž ovlivňuje životní styl a to, co jíte a pijete. Jaký vliv na ni tedy má mléko?

Naše tělo si bohužel všechno pamatuje, a pokud něco zanedbáme, vrátí nám to i s úroky. Jestliže například nepřijímáme dostatečné množství vitamínu B6, který obsahuje právě mléko a mléčné výrobky, praskají nám často koutky. Nedostatek zinku v dětském věku může způsobit různé vyrážky či lupénku. 

"V posledních letech výrazně stoupá počet pacientů s atopickým ekzémem. Je prokázáno, že této nepříjemnosti můžeme předcházet, pokud konzumujeme probiotika, antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny," vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová v rámci projektu na podporu mléka Bílé plus.

"Řada studií dokázala, že probiotika zvyšují odolnost našeho organismu. Najdeme je především v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou například jogurty, zákysy, kefíry," dodává doktorka Arenbergerová. Výzkumy podle ní dokonce prokázaly, že pokud užívají probiotika těhotné a kojící ženy, působí to coby prevence atopického ekzému u jejich dětí.

Přírodní "mléčná" kosmetika

Mléko a mléčné výrobky jsou skvělé nejen k využití zevnitř organismu, ale i zvnějšku. Odnepaměti se mléko a syrovátka používají ke koupelím. Jsou bohaté na vitamín B, proteiny a minerály. Pokožku příjemně zjemňují a zvláčňují, dodají ji lesk a jemnost. 

Čtěte také: Jaké mléko je pro nás nejlepší?

Další z možností, jak využít produkty z mléka, jsou pleťové masky či vlasové zábaly. "Není nic jednoduššího než smíchat bílý jogurt s trochou medu a žloutkem a aplikovat tuto masku na obličej. Vlasy skvěle vyživíme směsí mléka, žloutku, medu a olivového oleje," radí dermatoložka. 

Na mléčné výrobky si vzpomeňte i v létě, až se spálíte na sluníčku. Bílý jogurt bohatý na probiotika totiž nejen chladí, ale posiluje i lokální imunitu kůže a urychluje hojení. Na spáleniny pomáhají i obklady z mléka či potření postiženého místa tvarohem.

Jídelníček pro krásnou pleť

Abyste měli krásnou a zdravou pokožku, samozřejmě nestačí pít jen mléko a jíst jogurt, případně se jím natírat. Co dalšího je tedy dobré jíst?

  • vitamín A (žloutky, mrkev, játra, zelené potraviny)
  • esenciální mastné kyseliny (mandle, vlašské ořechy, ryby, klíčky)
  • zinek (mrkev, ústřice)
  • vitamín C a E (citrusy)
  • vitamín B
  • kyselina listová
  • dostatek neslazených tekutin

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jarní laky na nehty: Zlepší vám náladu a možná i zdraví

Kulturistka: Nezapadám do ideálů krásy a je mi to jedno

Jarní detox může i škodit, varují odborníci

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama