reklama

Klíšťata

Klíště obecné se živí sáním krve na savcích, plazech i ptácích. Klíšťata jsou přenašeči mnoha infekčních chorob jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Výskyt klíšťat je nejčastěji v lesích a na vlhkých loukách. Klíšťata najdete i ve výškách 750 metrů nad mořem.

Vhodná prevence a očkování proti klíšťové encefalitidě zamezuje možnosti nákazy a případného onemocnění. Klíšťová encefalitida i borelióza jsou onemocnění, která mohou vést i k trvalému poškození zdraví, občasně i k smrti. Mezi rizikovější oblasti, kde se vyskytují infikovaná klíšťata jsou jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu, Brna. Dále můžete infikované klíště chytit na Plzeňsku, Podyjí nebo Opavsku. Stejně, jako trápí klíšťata lidi, mají s nákazou od klíšťat problémy i psi a kočky. Chraňte své domácí mazlíčky před klíšťaty.

Jak odstranit klíště?

Při odstraňování klíštěte je vhodné použít jednorázové gumové rukavice. Někdo doporučuje klíště ničím nepotírat, ale dezinfekční roztok je dobré použít. Zakapeme samotné klíště a počkáme pět minut. Při vyndávání používáme kleštičky, které jsou určené speciálně na tuto práci. Kleště na klíšťata jsou k dostání v lékárně. Klíště chytneme těsně u kůže a kývavým pohybem jej opatrně odstraníme.

Místo opět zakápneme dezinfekcí. Odstraněná klíšťata buď splachujeme do záchodu nebo je v kousku ubrousku spálíme v krbu nebo popelníku a zbytky vyhodíme. Dávejte si dobrý pozor, abychom klíště nijak nerozmáčkli. Nepoužívejte na odstranění olej ani sádlo. Pokud si neumíme s odstraněním klíštěte poradit, je dobré vyhledat lékaře.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je vážné onemocnění s možnými následky. Jako prevence poslouží spreje a krémy, které odpuzují klíšťata, ale také očkování. Očkování zvyšuje jistotu, že se můžeme klidně pohybovat venku bez obav z nákazy.

Očkovat se můžete nechat u svého lékaře nebo v očkovacích centrech. Vakcíny se prodávají v lékárnách na lékařský předpis. Cena jedné dávky včetně aplikace je kolem 550 korun. Očkovací schéma se od sebe liší podle toho, zda se očkujeme před sezónou klíšťat nebo v sezóně. Celkové očkování zahrnuje tři základní dávky. Jednotlivé intervaly vám určí lékař podle tipu vakcíny a období vakcinace. Následné očkování se provádí ve 3 až 5letých intervalech.

Jak poznáte lymskou boreliózu a jak klíšťovou encefalitidu?

Encefalitida se projevuje jako chřipka. Bolí vás hlava, máte zvýšenou teplotu, jste unavení a cítíte slabost svalů. Příznaky se objevují asi dva týdny po setkání s klíštětem. Po těchto příznacích nastává období klidu, kdy virus sbírá síly na větší úder.

Borelióza se projevuje jako červená skvrna kolem kousnutí od klíštěte. Pokud se nemoc objeví včas, čeká vás 14 dní pojídání antibiotik. Druhá fáze nemoci se projevuje po dvou až dvanácti měsících po nákaze. Bakterie napadá nervi a srdce. Člověk má problémy s dýcháním, kašle, srdce mu buší a tuhne šíje. Během příznaků také pociťuje velké bolesti hlavy. Po několika letech po nákaze může přijít zánět mozkových blan nebo záněty kloubů.

Související články

reklama
reklama
reklama