reklama

Chraňte své domácí mazlíčky před klíšťaty! Víme jak!

Sezóna klíšťat je v plném porudu. Chraňte před nimi své kočky a psy

Foto: Žena

Každý z nás, kdo má psa nebo kočku, jistě dobře ví, že klíšťata jsou otravná stvoření, která dokážou pěkně znepříjemnit život. Nemoci způsobené klíšťaty mohou mít vážné následky nejen u lidí, ale i u zvířat.

Pro domácí mazlíčky existuje účinná ochrana proti klíšťatům. Zvířata musíme proti klíšťatům chránit po celý rok. Správná prevence může vašemu psovi nebo kočce zachránit život.

Prevence proti napadení klíštětem

Chránit sebe i zvířata proti klíšťatům je velmi důležité hlavně na jaře a na podzim. Klíšťata přenášejí závažné infekční nemoci a způsobují velké kožní potíže. Nejčastější nemoci, které klíšťata na zvířata přenášejí, jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida a klíšťová obrna. Mezi kožní potíže patří tvrdé boláky po vpichu, ekzémy a těžké alergie.

Zvířata můžeme nechat očkovat proti lymské borelióze od několika výrobců. Očkování proti borelióze je vřele doporučené. Nejlepší dobou pro očkování je mimo sezónu v zimním období. Proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata v prodeji není. Toto onemocnění se zatím vyskytlo jen u pár případů.

Ochrana v klíšťové sezóně

V jarních měsících, kdy už je sezóna klíšťat v plném proudu je vhodné použít antiparazitární přípravky. Prevence, jak zabránit přisátí nebo způsobí rychlý úhyn. Na trhu je široký výběr těchto přípravku. Je třeba dobře kupovat pro dané zvíře druh, dávku, dobu účinku a vhodně použít dle příbalového letáku.

K zakoupení jsou obojky proti klíšťatům s ochranou pojistkou proti udušení nebo antiparazitární přípravek, kterému se říká Spot on. Malé množství tekutiny v kapsli, které se aplikuje na kůži mezi lopatky. Kožní maz ho spolehlivě rozvede po celém těle. Poslední volbou je antiparazitární sprej, který se doporučuje pouze hladkosrstým plemenům.

Jak na přisáté klíště?

Jak se zbavit klíštěte? Když se vrátíte z procházky, je nutné ihned zkontrolovat vašeho mazlíčka. Klíště se nesmí natírat olejem nebo krémem, protože by se při vyndávání mohlo roztrhnout. Klíště musíme uchopit do speciální pinzety tak, abychom jej příliš nezmáčkli. Při odstraňování nesmíme poškodit jeho napité tělo. Kývavým nebo točivým pohybem klíště vytáhneme a zkontrolujeme, zda je celé. Místo po klíštěti musíme potřít dezinfekcí. Klíšťata likvidujeme upálením nebo utopením.

 

 

 

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama