reklama

Očkujte se proti klíšťové encefalitidě! Víme víc!

Braňte se proti klíšťové encefalitidě! Nechte se včas očkovat!

Foto: Profimedia.cz

Díky teplejší zimě, se u nás klíšťata objevovala dokonce v lednu. Zvolte vhodnou prevenci a nechte se očkovat proti klíšťové encefalitidě dřív než bude pozdě!

Jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Lékaři dokáží částečně léčit příznaky nemoci, ale nedokážou vás jí zbavit. Sezóna klíšťat je v plném proudu. Chraňte sebe i své děti proti nemoci způsobené klíšťaty. Nenechte se nakazit klíšťovou encefalitidou!

Proč se nechat očkovat?

Na území České republiky je vysoký výskyt infikovaných klíšťat. Očkování je vhodné pro dospělé a děti, kteří žijí nebo cestují do České republiky. Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění s možnými následky, obzvlášť u dospělých. Očkování zvyšuje jistotu, že se nejen my, ale i naše děti mohou klidně pohybovat venku bez strachu z nákazy touto nemocí. Očkování se provádí s 20letou praxí a jednotlivé vakcíny vám aplikuje váš praktický lékař nebo v očkovacích centrech.

Kdo by se měl určitě nechat očkovat?

Nákazou klíštětem jsou ohrožení ti, kteří žijí, pracují nebo jezdí na dovolenou do endemických oblastí a jsou v blízkém kontaktu s přírodou. Rizikovou skupinou jsou turisté, sportovci, cyklisté, myslivci, houbaři, chataři, zahrádkáři, sběrači lesních plodů a pejskaři.

Nejvíce ohrožení jsou senioři. Když onemocní starší člověk, může být průběh choroby velmi vážný. Stejně tak se u nich zvyšuje procento vážných zdravotních následků. U dětí se nemoc projevuje méně dramaticky, ale očkování je určitě vhodnou prevencí.

Vakcíny a samotné očkování

Prověřené vakcíny se nazývají FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER a FSME-IMMUN 0,25 ml BAXTER. Jsou v České republice nejprodávanější vakcínou proti klíšťové encefalitidě. Dětské vakcíny jsou určené pro děti od jednoho roku. Výdej je vázán na lékařský předpis. Očkovací dávka stojí 550 korun. Některé pojišťovny přispívají na očkování až tisíc korun ročně.

Nejprve vám lékař aplikuje jednu dávku a druhou až za 1 - 3 měsíce. Na třetí injekci docházíme 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Po 3 letech od třetí dávky přijdete k lékaři na první přeočkování jednou dávkou. Další očkování se provádí ve 3 až 5letých intervalech po prvním přeočkování. Starší osoby docházejí v kratších intervalech, tedy 3letých.

Očkovat se můžeme nechat po celý rok. V teplejších měsících se ovšem očkuje v jiném schématu. Druhá dávka následuje 14 dní po první dávce. Třetí dávka se aplikuje 5 až 12 měsíců po druhém očkování. Po třech letech od třetí dávky přijdete k lékaři na první přeočkování a pak následuje přeočkování ve 3 až 5letých intervalech po prvním přeočkování.

 

 

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama