reklama

Pozor: Nákaza i bez klíštěte!

Sedla na vás jarní chřipka s bolestí kloubů, svalů, hlavy a zvýšenou teplotou? Tak pozor, aby to nebylo něco horšího!

Tříjezerní slať. Určeno k rubání
Tříjezerní slať. Určeno k rubání | Foto: Správa národního parku Šumava

Sedla na vás jarní chřipka s bolestí kloubů, svalů, hlavy a zvýšenou teplotou? Tak pozor, aby to nebylo něco horšího!

Přesně tak se totiž projevuje i začátek infekce klíšťovou encefalitidou. Ten miniaturní krevelačný tvor číhá v záloze, skočí a přisaje se na nás. A přesně v tom okamžiku už nám pošle do těla nebezpečný virus.

Všude jsou, všude jsou...

Nákaze se během chvíle dostane do mízních uzlin, a odtud brzy i do ostatních částí těla. Pak následuje týden až měsíc klamného klidu. Klidu před bouří, než nastoupí horečky, třesavka, nevolnost a poškození nervovoého systému.

O tenhle rekord nikdo nestojí: Naše země je na čtvrtém místě ve výskytu klíšťové encefalitidy. Mimořádně teplé dny, které nás vylákaly do přírody, slibují další nárůst případů nákazy.

Už proto, že v posledních letech klíšťata vlastně nemají "dovolenou" a číhají na nás v létě v zimě. A doslova na každém kroku: jednak v horách, kde dříve nebyla, ale třeba i v městském parku nebo na vaší vlastní zahrádce.

Nákaza i z mléka

Víte také, že nakazit se můžete i bez toho, aby se na vás přisálo? Nejde o to, že si ho ani nestačíme všimnout, než odpadne. Další možnosti jsou:

kontaktem při vyndávání klíštětě někomu jinému, případně domácímu zvířeti

pitím nepasterizovaného mléka od nakaženého zvířete(krávy, ovce, kozy), případně konzumací sýrů a jiných mléčných výrobků

nákazou od larvy nebo nymfy klíštěte. Během těchto jednotlivých vývojových stádií je tento druh roztoče tak malý, že se skutečně nedá téměř postřehnout. Přesto je stejně nebezpečný!

Spočítejte si to...

Češi ještě tak dají očkovat své děti, ale jinak jsou známí jako odpírači očkování - ať už z finančních důvodů, nebo z tzv. "morálních" - obávají se, že by jím dali vydělat výrobcům vakcín - chamtivým farmaceutickým firmám.

Pokud už myslíte na vlastní peněženku, zkuste si pro srovnání spočítat, o kolik dražší než vakcína budou následky, pokud klíšťovou encefalitidou skutečně onemocníte. V roce 2009 se to stalo 816 lidem.

V sousedním Rakousku, kde je očkováno 90% obyvatel, se ročně vyskytne jen pár desítek nemocných. To jsou také výmluvné počty...

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama