reklama
  • Wiki
  • Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes je přírodní pes s vrozenou schopností k ochraně. Toto plemeno potřebuje pro svou nezávislou povahu zkušeného majitele. Ve správných rukou je to zodpovědný hlídač majetku a své milované rodiny.

Vzhled plemene

Tento robustní pes se řadí mezi velká plemena. Žádoucí výška u psa v kohoutku je mezi 72 - 75cm u feny mezi 67-70cm. Hmotnost psa min. 50kg a feny min. 45kg.
Hlava je masivní a velká. Tlama je široká se silnými čelistmi. Oči jsou oválné v barvách tmavě hnědé až lísko oříškové. Uši jsou kupírované v zemi původu. Přirozené uši nemají na vzhled plemene zásadní význam při výstavách. Trup je široký, svalnatý, vyvážený. Ocas má vysoko nasazený, nekupírovaný. Končetiny jsou svalnaté, rovné. Tlapy jsou veliké, okrouhlé. Srst je hrubá a rovná. Barva srsti může být celočerná, černě skvrnitá, černá v kombinaci s modrou nebo hnědou.
Toto plemeno se dožívá 10 až 11 let.

Povaha

Kavkazský pastevecký pes je hrdý, dominantní a rozený ochránce. Ve své domovině je stále využíván jako pastevecký pes, který hlídá dobytek a majetek. Ostrost a nedůvěra k cizím lidem je pro něj typická. Na oplátku však lne ke svému majiteli, kterého za každé situace chrání.

Kavkazský pastevecký pes - charakteristické rysy

- hrdý
- dominantní
- hlídač
- přírodní a nezávislí

Výchova a péče o psa

Kavkazský pastevecký pes je plemeno s povahou, která nebyla vlivem módních trendů v chovatelství ovlivněna. Tento pes je rozený ochránce, kterého nemusí jeho majitel speciálně k těmto účelům cvičit. Majitel musí být zodpovědný a předejít možné agresivitě psa, od štěněcího věku psa socializovat a vychovávat. Ovšem ne násilím, ale trpělivostí a důsledností. V nesprávných rukou se může stát pes nebezpečnou zbraní. Tento pes je nejspokojenější na velké zahradě. Ke svému životu potřebuje také dostatečný pohyb ve volné přírodě.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu, kterou si dohodnete s majitelem, bez průkazu původu od 5000,-Kč. S výchovou štěněte začněte od dvou měsíců. Důležitá je socializace. Neočekávejte od tohoto plemeno, že bude plnit vaše povely stoprocentně. Výchovou a důsledností zabráníte případné agresivitě, kterou má v genech.

Péče o srst není náročná. Jen v době línání, kdy ztrácí hodně srsti, se pes neobejde bez každodenního kartáčování. Jeho hustá srst jej chrání před mrazem a různými povětrnostními podmínkami. Pes může být celoročně venku. Potřebuje jen přístřešek, který ho ochrání před dlouhotrvajícím deštěm.
V době růstu je potřeba dbát na kvalitní stravu, které podpoří správnou stavbu kloubu.
Kavkazský ovčák patří mezi odolná plemena bez náchylnosti k nemocem.

Chov

Dle FCI se jedná o Skupinu 2 Pinčové a knírači, Sekce 2.2. molossodní plemena horského typu, bez pracovní zkoušky. Informace a seznamy chovatelských stanic naleznete na stránkách Klubu Kavkazských pasteveckých psů nebo Moravskoslezský dobrman klub.

Historie plemene

Tento pastevecký pes pochází z oblasti Kavkazu. Používal se k ochraně stád ovcí. Kořeny tohoto chovu jsou staré min. 600 let. Do bývalého Československa byl tento pes dovezen v roce 1980.

Podobná plemena

- Tosa Inu
- Argentinská doga
- Brazilská fila
- Krašský pastevecký pes

Související články

reklama
reklama
reklama