reklama
  • Wiki
  • Moskevský strážní pes

Moskevský strážní pes je plemeno s příjemnou kombinací povahových rysů jako je oddaná láska k majiteli a jeho rodině a neústupnost a ostrost v případě, že jim někdo chce ublížit. V České republice zatím toto plemeno není výrazně rozšířeno. Nejčastěji se využívá jako služební pes nebo hlídač stád.

Vzhled plemene

Tento silný pes se řadí mezi velká plemena. Žádoucí výška u psa v kohoutku je mezi 77 - 78cm u feny mezi 72-73cm. Horní hranice výšky není stanovena. Hmotnost se pohybuje mezi 45 – 70 kg.
Hlava je mohutná a velká. Tlama je široká se silnými zuby. Oči jsou oválné v barvách tmavě hnědé až lísko oříškové. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, zavěšené. Trup je masivní a svalnatý. Ocas je vysoko nasazený. Končetiny jsou přímé. Tlapy jsou velké, kulaté. Srst je hrubá, hustá, delší. U psa jsou vyvinuty okrasné chlupy, vypadající jako hříva, které jsou na krku, za ušima, u nohou a na ocase. Barva srsti může být rezavá s bílou, šedohnědá. Hruď, přední končetiny po lokte, zadní nody do bérce a konec ocasu jsou bílé.
Toto plemeno se dožívá 11 let.

Povaha

Moskevský strážní pes je silný, neúplatný, neústupný strážce jak majetku, tak svého majitele. Svému pánovy je oddaný a plně podřízený, připravený splnit jakýkoliv daný povel. Dětem je výborným kamarádem a ochráncem. V jejich společnosti je velmi citlivý a opatrný. Je velmi inteligentní a učenlivý, povely se mu nemusí opakovat.

Moskevský strážní pes - charakteristické rysy

- oddaný
- silný a ostrý
- inteligentní
- samostatný

Výchova a péče o psa

Štěně potřebuje při výchově hodně lásky a socializace. V takovém případě bude kvalitním hlídačem a zároveň milujícím členem rodiny. Díky socializaci vzniká pevná vazba k majiteli. K hlídání nepotřebuje žádný speciální výcvik, od půl roku začne tyto schopnosti projevovat sám. Agresivita a ostrost se projevu jen v případech, kdy k nim psovi dá někdo důvod. Svého majitele ochraňuje za jakékoliv situace. Moskevský pastevecký pes nepatří rozhodně do kotce. Potřebuje velkou zahradu nebo pozemek, kde se může volně pohybovat. Zde mu stačí postavit přístřešek, který jej bude v zimě chránit před sněhem a větrem a v létě před přímým sluncem. Může být celoročně umístěn venku. V případě, že zrovna nehlídá a je na místě, kde se pohybují cizí lidé, je bezpečné jej zavřít do kotce.
Toto plemeno má hustou srst, která ho chrání před zimou a teplem. Při péči stačí srst občas pročesat.
V době růstu je potřeba dbát na kvalitní stravu, které podpoří správnou stavbu kloubu a svalstva. Také potřebuje dostatek pohybu, dlouhé procházky jsou nezbytností. Vytváří se tak vztah mezi psem a majitel a zároveň se posiluje svalstvo. Moskevský strážní pes patří mezi odolná plemena bez náchylnosti k nemocem.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu okolo 15 000,- Kč, bez průkazu původu od 7 000,-Kč.

Chov

Toto plemeno není uznáno FCI. Standard plemene byl schválen Ruskou federací chovatelů služebních psů v roce 1985. Na stránkách www.ruskypes.cz naleznete seznam chovatelský stanic.

Historie plemene

Moskevského strážního psa si vyšlechtila pro své potřeby ruská armáda. Na šlechtění se podílel G.N.Medvěděv. Potřebných kvalit dosáhli křížením kavkazského ovčáka, bernardýna a ruského strakatého loveckého psa. Díky tomu získal tento pes vlastnosti kvalitního strážce objektů a také svého psovoda. V České republice se začal chovat kolem roku 2004.

Podobná plemena

- Akita Inu
- Hovawart
- Americký buldok

Související články

reklama
reklama
reklama