reklama

Odkládáte povinnosti? Přestaňte se zbytečně stresovat

Kolikrát jste si za uplynulý týden řekla, že byste měla něco udělat, ale nakonec jste to odložila na jindy? Tenhle podmiňovací způsob, kterým se alespoň na chvíli zbavujeme povinností, nebo třeba svých předsevzetí, nás zbytečně dostává pod tlak, a i když místo plnění úkolu odpočíváme, psychika trpí. A vrátí vám to.

Foto: Profimedia.cz

Kolikrát jste si za uplynulý týden řekla, že byste měla něco udělat, ale nakonec jste to odložila na jindy? Tenhle podmiňovací způsob, kterým se alespoň na chvíli zbavujeme povinností, nebo třeba svých předsevzetí, nás zbytečně dostává pod tlak, a i když místo plnění úkolu odpočíváme, psychika trpí. A vrátí vám to.

Měla bych zavolat na úřad, měla bych umýt okna, měla bych připravit výroční zprávu, měla bych se začít učit jazyky, měla bych si začít šetřit na letenku, když chci žít v Austrálii... Ať už jde o pracovní povinnosti, domácí práce, nebo dokonce naše sny, pořád něco odkládáme.

Odložená věc potom leží na našich bedrech a nosíme ji všude s sebou, přestože na ni zrovna nemyslíme. Ale je s námi a tíží nás stejně jako špatné svědomí. A čím déle a více odkládáme, tím větší ta tíha je, a také se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se jednou změní v pořádnou depresi.

Berme si příklad z mužů

Podle psychologů jsou ženy k téhle prokrastinaci náchylnější - muži prý tak často své povinnosti neodkládají. Zřejmě je to tím, že nad věcmi tolik nepřemýšlí, nerozebírají je, ale prostě jdou a udělají to. 

Celý problém údajně pramení z našeho dětství, kdy jsme zvyklí na to, že naše potřeby jsou středobodem vesmíru všech ostatních kolem nás. Když potom přijde doba, kdy i ostatní na nás začnou klást svoje požadavky, neumíme se s tím správně vyrovnat. 

Máme totiž pocit, že tím období, kdy druzí dělali něco pro nás, končí. Naopak nám ještě začnou říkat, co všechno bychom měli udělat. Protože jsou ženy citlivější, začnou potom často mít strach, že povinnosti a úkoly neudělají tak dobře, jak se od nich očekává, a tak se jim začnou podvědomě vyhýbat. 

Nepodléhejme společenským tlakům

Pořád mají v hlavě, že by měly večer udělat večeři, protože jim to tak vždycky vštěpovala maminka, mají pocit, že by měly být nejpozději v pětatřiceti vdané, protože se to prostě očekává. Rodiče, ale i společnost na nás zkrátka kladou obrovský tlak, a pokud se mu jednou poddáme, nikdy nebudeme uvolněné a šťastné.

Čtěte také: 10 rad, jak se prosadit a dosáhnout úspěchu

Tyhle tlaky nás totiž nutí popírat své přirozené já, a dělat ze sebe někoho jiného, v jistém směru lepšího. Jenže vaši blízcí a přátelé nemají rádi tu virtuální osobu, kterou se snažíte být, ale jen a jen vás. Soustřeďte se tedy sama na sebe a na vaše potřeby. Pokud si ujasníte, co doopravdy chcete dělat nebo dokázat, v životě už nic neodložíte. Nikdo vás totiž do ničeho nebude nutit, budete to dělat zcela přirozeně.

Samozřejmě se stane, že na některých vašich úkolech, do nichž se vám nechce, závisí jiní lidé. Třeba vaše rodina, která od vás očekává večeři. Jestli sama od sebe necítíte potřebu vařit každý den čerstvé jídlo, zařiďte se podle toho. Buď se ve vaření střídejte s manželem, zapojte děti, nebo rodinu zvykněte na to, že večeře budou jen malé - pokud přes den obědvají ve škole nebo v práci, není na tom nic špatného.

Nebo neustále odkládáte nějaké povinnosti v práci? Zapřemýšlejte, jestli vás práce opravdu uspokojuje a zda není na čase najít si novou. Nebo si zkuste úkoly vyměnit s kolegy, vzájemně si pomozte. Vždycky se to dá vymyslet tak, aby všichni byli spokojení a nikdo se zbytečně nestresoval.

MOHLO BY VÁS  ZAJÍMAT:

10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát

Naučte se konečně mluvit: 5 základních pravidel

Dlouhodobá únava? Může to být záhadná nemoc

reklama
Doporučené recepty
    reklama