reklama

Nudíte se v práci? Zírání do prázdna zvyšuje kreativitu

Pokud se vám stává, že se v práci přistihnete, jak tupě koukáte do prázdna a ztrácíte čas, místo abyste pracovali, přestaňte si to vyčítat. Právě díky tomu jste potom údajně výkonnější.

Foto: Profimedia.cz

Pokud se vám stává, že se v práci přistihnete, jak tupě koukáte do prázdna a ztrácíte čas, místo abyste pracovali, přestaňte si to vyčítat. Právě díky tomu jste potom výkonnější a snadněji vyřešíte všechny problémy.

Na chvilku zasnít se zkrátka musíte i přes den - mozek si tím odpočine, a o to lepší výkony od něj potom můžete čekat. Když se s tímhle pravidlem naučíte pracovat, může výrazně zlepšit vaše pracovní výsledky. A navíc díky němu nebudete ztrácet čas zbytečným přemýšlením.

Stigma z dětství

"Že zírání do prázdna je špatné, je jen stigma, které nám v dětství vštěpovali rodiče a učitelé. Měli strach, že si uškodíme tím, že se na chvíli nebudeme soustředit. Přitom je to ale naopak," vysvětlil pro deník Daily Mail psycholog Sandi Mann.

Snění podle něj může být prospěšné i na pracovišti. Podporuje totiž takzvané laterární myšlení potřebné při hledání řešení problémů. Stejně tak podle týmu zmíněného psychologa funguje to, když provádíte nějakou nudnou nekreativní činnost, u níž nepotřebujete myslet.

Například pokud budete patnáct minut přepisovat čísla z telefonního seznamu, mnohem snadněji a rychleji potom vymyslíte řešení problému - ať už pracovního nebo osobního.

Máte problém? Běžte žehlit

Možná to pro vás ale není žádná novinka, protože to moc dobře z běžného života znáte. Například myjete nádobí nebo žehlíte a najednou vás konečně napadne strategie, kterou jste už včera měli poslat klientovi, ale stále ji nemohli vymyslet.

Doporučujeme: 9 tipů, jak zlepšit soustředění najdete ZDE >>

Případně vás z ničeho nic napadne, jak by šel obývací pokoj přestavět tak, abyste stále nezakopávali o nábytek. Eventuálně vám dojde, že kolegyně vám včera nechtěla pomoct jen tak nezištně, ale že si tím chtěla šplhnout u šéfa…

Co z toho vyplývá?

Že je to sice triviálnost, ale pokud si ji uvědomíte a zapamatujete, může vám leckdy výrazně pomoci. Jak?

Jednoduše až budete před sebou mít nějaký složitý úkol a pořád nebudete moci vymyslet, jak ho vyřešit, na chvíli jej odložte stranou a vezměte si nějakou jednodušší práci. Doplňujte tabulky, ukliďte si na stole… Potom se ke složitějšímu úkolu vraťte - mozek bude čerstvější, a tím pádem také výkonnější.

A nezapomeňte, že to takhle funguje i u dětí. Pokud tedy při hodině na chvíli nedávají pozor a jen tak si sní nebo bezmyšlenkovitě malují, nemusí to hned znamenat problém s morálkou. Naopak - díky tomu, že dá váš potomek svému mozku na chvíli pauzu, bude potom o to více připravený přijímat nové vědomosti a lépe jim rozumět.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte strach z telefonování? Zbavíme vás ho

Proč ženy neumějí hospodařit s penězi?

Chcete mít pravdu, nebo být šťastná? Umění ustupovat

 

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama