reklama

Chcete mít pravdu, nebo být šťastná? Umění ustupovat

Napadlo vás někdy, že umění ustoupit je tou nejsnadnější a nejúčinnější cestou k harmonickému vztahu? Když ustoupíte, můžete si paradoxně mnohem snáze prosadit svou.

Foto: Profimedia.cz

Napadlo vás někdy, že umění ustoupit je tou nejsnadnější a nejúčinnější cestou k harmonickému vztahu? Když ustoupíte, můžete si paradoxně mnohem snáze prosadit svou.

Kolikrát jen za poslední měsíc jste si uprostřed divoké debaty s partnerem v duchu pomyslela: "Proč proboha nedokáže pochopit ani ty nejjednodušší věci?" Protože je to muž a vy jste žena. Smiřte se s tím, že každý máte trochu jiné uvažování, a to, co je pro vás zásadní, se jemu může zdát jako prkotina. 

Zkuste tedy při příští výměně názorů spíš přemýšlet nad tím, jestli je skutečně tak důležité, aby pochopil, co mu chcete říct. Není jednodušší nad tím mávnout rukou a říct: "Ok, tak si to mysli, je to lepší než se hádat." Málokterý muž se totiž nechá hádkou přesvědčit, aby udělal to, co chcete vy, nebo aby něco změnil. 

Získejte jeho pozornost

Je proto lepší zdánlivě ustoupit, nebo dokonce začít přemýšlet nad jeho řešením. "Poté, co získáte jeho pozornost, můžete mu lépe vysvětlit svoje pohnutky," vysvětluje koučka a autorka knihy Jak na muže Regina Svoboda, která zároveň tvrdí, že nejméně devadesát procent všech sporů lze vyřešit v klidu.

Doporučujeme: Naučte se s partnerem správně komunikovat. ZDE>>

Také byste neměla lpět na jednom určitém výsledku. "Jedna moje klientka se hádala s mužem při výběru dveří do domu. Měla mnoho důvodů, proč koupit jedny konkrétní dveře a nedokázala pochopit, že její manžel chce jiné. Z jejího pohledu měla pravdu a lepší argumenty ona. Svým neústupným chováním partnera ztratila. Nakonec by bývala byla spokojenější, kdyby měla jakékoli dveře, i kdyby třeba neodpovídaly jejím představám, ale zato by ji neopustil životní partner," vypráví Regina Svoboda.

Pravda není důležitá

Zkrátka a dobře, až bude nejhůř a vy se zase budete dohadovat a budete toužit prosadit vlastní pravdu - ať už ve vztahu nebo třeba v práci - položte si základní otázku, která vás vždycky uklidní: "Chci mít raději pravdu, nebo být šťastná?"

Podobně nadepsal svou práci o příčinách násilí a o nenásilné komunikaci americký psycholog Marshall B. Rosenberg. Píše v ní například o tom, že je důležité navázat empatický vztah k sobě i k ostatním. Jde o schopnost vcítit se a mít pochopení.

Na závěr ještě cvičení, které vám pomůže "odložit zbraň": Napište si situace, ve kterých došlo k hádce a ve kterých jste hrála o moc. Jak se vyvíjela situace? Dostala jste, co jste chtěla? Potom se nad situací zamyslete a hledejte cesty, jak jste mohla v dané situaci ustoupit, a případně ji tím dokonce vyřešit. Co by se bývalo změnilo?

Další zajímavé tipy najdete v knize Reginy Svobody Jak na muže.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemáme děti. A o to lepší je náš vztah

Čeho ženy po svatbě litují nejvíce?

Kam odložit dítě aneb Hlídání, když prostě nestíháte

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na vážné seznámení?

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama