reklama
 

Přetvařování způsobuje deprese. Buďte přirození!

Musíte se v práci na zákazníky nebo šéfa usmívat, i když na to zrovna nemáte náladu? Dejte si pozor, přetvařování údajně vede nejen k tomu, že vaše pracovní výsledky nebudou stát za nic, ale také k depresím.

Foto: ISIFA

Musíte se v práci na zákazníky nebo šéfa usmívat, i když na to zrovna nemáte náladu? Dejte si pozor, přetvařování údajně vede nejen k tomu, že vaše pracovní výsledky nebudou stát za nic, ale také k depresím.

To, na co přišli odborníci z Michiganské státní univerzity bohužel odporuje politikám většiny firem, které jsou v přímém kontaktu se zákazníky. Pokud se prý musíte v zaměstnání nutit do příjemného vystupování, pořád se usmívat, působit mile a ani na chvíli tu masku nesundáte, vaši náladu, ale i pracovní výsledky to jedině zhoršuje. Navíc si tak koledujete o depresi.

"Zaměstnavatelé si myslí, že nutit své podřízené k úsměvu je dobré pro firmu. Ve skutečnosti to ale může být naopak. Neustálé přetvařování může vést k emočnímu vyčerpání a neschopnosti pracovat. Člověk má zkrátka přirozenou potřebu být upřímný," vysvětluje vedoucí zmíněné studie profesor Brent Scott.

DOPORUČUJEME: 8 příznaků deprese

On a jeho kolegové sledovali po dobu dvou týdnů rozsáhlou skupinu řidičů a řidiček autobusů. Zkoumali, jaký vliv na psychiku má předstírání příjemného rozhovoru nebo jen falešný úsměv. Během studie, která je úplně první svého druhu a která navíc sleduje i rozdíly mezi vnímáním žen a mužů, si odborníci nechali zjistit, co řidičům nejlépe zlepší náladu a během dne jim pak tyto zážitky připomínali.

Ženy jsou ohroženější?

Výsledky stejně jako spousta předchozích výzkumů ukázaly, že ženy jsou citlivější a jejich emoce jsou intenzivnější, než je tomu u mužů. Předstírání úsměvu a přetvařování na ně totiž mělo mnohem větší negativní dopad než na jejich kolegy.

Na druhou stranu jsou ženy ve svých emocích flexibilnější a připomenutí hezké vzpomínky jim na rozdíl od mužů dokáže alespoň krátkodobě zvednout náladu a nemusejí se do povinného usmívání tolik nutit, což samozřejmě příznivě ovlivňuje jejich pracovní výkony a nasazení.

Buďte šťastní. Nebo asertivní

Z toho vyplývá, že jediným způsobem, jak předejít depresi z přetvařování, je zařídit si svůj soukromý život tak, abyste byli doopravdy šťastní a měli pořád důvod k úsměvu. Jedině tak se do něj nebudete muset nutit ani v práci, která třeba až tak veselá není.

To se samozřejmě jednoduše řekne, ale o něco hůř udělá, a ještě navíc to může nějakou dobu trvat. Pro všechny případy se proto naučte být asertivní, což bude jakýsi kompromis mezi extrémními úsměvy a tím, že se budete na všechny kolem sebe mračit a tvářit se naštvaně. 

Jak na to?

  • naučte se říkat ne milou formou
  • skládejte komplimenty (nahradí všechny úsměvy!)
  • nehádejte se, jen prostě trvejte na svém tím, že budete svůj postoj opakovat stále dokola
  • neházejte automaticky vinu na druhé jen proto, že máte špatnou náladu
  • pokud skutečně uděláte chybu, neskrývejte ji, nezamlouvejte, ani nezmenšujte
  • naopak se naučte upřímně omluvit, tím vyřešení případného sporu velmi urychlíte

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manžel přišel o práci a novou nehledá. Co mám dělat?

10 zaručených rad, jak uspět při pohovoru

Lidstvo prokazatelně blbne. Nebo jsme na vrcholu?

Pomsta odhozené manželky. Dianne se po rozvodu kvůli mladší milence náramně baví | Video: Instagram/Dianne Laurance
reklama
reklama
reklama