reklama
 

Máte strach z telefonování? Zbavíme vás ho

Máte-li zavolat někomu neznámému, ať už v práci či soukromém životě, jste nervózní a odkládáte to, jak můžete? Nebo vás děsí každý zvonící telefon, protože neradi telefonujete před jinými lidmi? Máme pro vás pár rad, které by vás těchto strachů mohly zbavit.

Foto: Profimedia.cz

Máte-li zavolat někomu neznámému, ať už v práci či soukromém životě, jste nervózní a odkládáte to, jak můžete? Nebo vás děsí každý zvonící telefon, protože neradi telefonujete před jinými lidmi? Následující rady by vás těchto strachů mohly navždy zbavit.

Svou práci zvládáte skvěle, dokonce vás i baví, s osobními pracovními schůzkami nemáte žádný problém, ale když máte někomu zavolat, začne vás bolet žaludek a odkládáte to, jak můžete, protože víte, že budete koktat a soustředit se na samotné telefonování víc než na to, co vlastně dotyčnému máte sdělit. 

Je vám tahle situace povědomá? Pak si dobře zapamatujte následující věty:

  • Jestliže víte, že budete muset přes den telefonovat, věnujte pár minut tomu, že si v hlavě několikrát přehrajete, jak bude rozhovor probíhat. Nepřemýšlejte ale nad nějakými zádrhely, naopak! Přehrajte si ideální průběh celého rozhovoru do nejmenších detailů. Samozřejmě vás u toho budou napadat například záludné otázky, které by volaný mohl mít, ale když budete myslet pozitivně, rovnou na ně najdete adekvátní odpovědi.
  • Když už si budete rozhovor představovat, klidně si vezměte tužku a papír a v bodech si sepište, co všechno chcete dotyčnému sdělit a na co se ho potřebujete zeptat. Když potom pojedete podle připraveného scénáře, budete se mnohem snadněji vyjadřovat, takže celý telefonát bude mít mnohem hladší průběh a ještě nebude trvat tak dlouho.
  • Jste-li kvůli telefonování nervózní, naučte se dýchat. Může se vám to zdát jako banalita, ale ono to doopravdy pomáhá. Jakmile začne vaše nervozita během hovoru stoupat, soustřeďte se na pár nádechů a výdechů. Vědomě dýchejte pomaleji a až do břicha. Tím se zklidní i váš tep a nervozita bude pryč. Čím častěji to budete provozovat, tím lépe to na vás bude účinkovat.

Jestliže nemáte problém s telefonováním jako takovým, ale spíš vás děsí mluvit do telefonu, když vedle vás sedí pět dalších lidí, pomůže vám toto:

  • V první řadě si uvědomte, že na vaší fobii není nic divného, pokud jste v místnosti (nebo třeba v autobuse), kde všichni mlčí a váš hovor by byl jediné, co by se do ticha ozývalo. Potom je nejlepší telefon vzít a říct dotyčnému, že zavoláte později, nebo pokud to jde, odejděte s telefonem někam, kde budete mít větší soukromí.
  • Pokud odejít nemůžete a hovor přesto musíte ihned vyřídíte, hned na začátku volajícího upozorněte, že jste v autobuse a nemůžete mluvit. Měl by to pochopit a klást otázky tak, abyste vy nemuseli nahlas říkat žádné osobní ani pracovní podrobnosti.
  • Jestliže v práci telefonujete příliš často na to, abyste pokaždé odcházeli do vedlejší místnosti, zkuste občas poslouchat, jak telefonují ostatní. Určitě uslyšíte, že se do svého sdělení několikrát zamotali, také někdy koktají nebo hledají slova. Je to zkrátka normální, takže pokud si myslíte, že jste v telefonování nejhorší na světě, jste na velkém omylu.

Doporučujeme: Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

  • Poslouchání ostatních je sice neslušné, ale berte ho na chvíli jako školení. Poslechněte si pár frází, které kolegové do telefonu říkají, vyhodnoťte ty nejlepší a klidně je začněte používat také. Kolegové jsou v práci přece od toho, aby vás učili stále novým věcem.
  • A ještě jedno upozornění - pokud se ve vaší kanceláři telefonuje pořád, všichni si už zřejmě zvykli to nevnímat a soustředit se na práci, i když někdo mluví. Je tedy velmi pravděpodobné, že vaše telefonáty vůbec nikdo neslyší, přestože sedí dva metry od vás. Pokud tedy nahlas nerozebíráte svůj sexuální život... To asi probudí pozornost každého.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč ženy neumějí hospodařit s penězi?

Najít práci v padesáti je těžké. Pomůžeme vám

Tajemství času: Někdy se vleče, jindy šíleně utíká

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama