reklama

Poznáte v pravou chvíli, že potřebujete dovolenou?

Víte, kdy nastal čas vzít si dovolenou, vyčistit si hlavu a nabrat sílu do další práce? Přečtěte si šest signálů a zjistěte, jestli je čas koupit letenku.

Foto: Thinkstock

Špatně se vám spí, nemáte na sebe čas a nemůžete se soustředit? Pak s největší pravděpodobností potřebujete dovolenou. Lepší je si odpočinout alespoň na dva tři dny a vyhnout se tak zbytečnému stresu.

Zní to logicky, a přesto celá řada lidí má problém si volno vybrat včas. Někteří se bojí, že práce se jim nakupí ještě víc a po návratu nebudou stíhat. Další se obávají, jak zareaguje šéf nebo kolegové. A bez ohledu na to, proč to dělají, tak si podle psychologů koledují o psychické a zdravotní problémy.

"Seznam zdravotních problémů, které souvisí se stresem z práce, je obrovský. Trpět můžete nespavostí, žaludečními obtížemi, podrážděností, bolestmi zad a hlavy," vysvětluje autor knihy The Humor Advantage Michael Kerr.

A kromě mnoha zdravotních dopadů jsou přepracovaní lidé v důsledku méně produktivní a častěji dělají chyby. "Volno, byť i na jeden dva dny, zlepšuje kvalitu života, včetně toho soukromého. Odpočatí lidé budou šťastnější, zdravější, což se samozřejmě projeví na kvalitě jejich práce," dodává Kerr. 

A podle čeho poznáte, že nastal čas vzít si volno a načerpat novou energii?

1) Máte problémy se spánkem

Nespavost samozřejmě nemusí být způsobena jen stresem z práce, ale rozhodně je jedním z varovných signálů. Pokud v noci nemůžete zabrat, nebo se probouzíte ve tři hodiny každý den, pak přemýšlejte, jestli si toho neberete trochu moc.

2) Nemáte žádný osobní život?

Uvědomujete si, že jste v poslední době netrávili moc času se svými blízkými? Nepamatujete si, co je to dojít si do kina nebo na večeři nebo si vyrazit na procházku městem? Pak vám musí být jasné, že něco není v pořádku. Vynahraďte tenhle čas svojí rodině i sobě. Dovolená je ideálním způsobem.

3) Častěji chybujete

Chybovat je lidské, a pokud nejste zrovna kardiochirurg, dá se občasný přešlap tolerovat. Nicméně pokud se to děje častěji než kdy předtím, zřejmě vám podvědomí dává najevo, že je čas si oddechnout. 

4) Chybí vám nadšení z práce

Svoji práci jste měli vždycky rádi. V poslední době to ale máte naopak. Nesnášíte neděli a v pondělí ráno se probouzíte se stresem a demotivovaní. Pak raději vypněte, protože i do práce se má chodit s úsměvem a v pohodě. 

5) Z okrajových věcí se staly neřešitelné problémy

Problémy, které obvykle vyřešíte v klidu a s grácií, se teď nějak zvětšují a stávají se neřešitelnými. Ztratili jste zřejmě schopnost dívat se na ně s nadhledem. I to může být varování, které říká, že je toho na vás moc. 

6) Se stresem se vyrovnáváte nevhodným způsobem

Odpočinek trávíte u sklenky vína nebo vyjídáním ledničky. "Jediné, co děláte, když se vrátíte domů z práce, je ležení. Vaše energie je na bodu nula. Na aktivní odpočinek nemáte sílu," vysvětluje Kerr. I takové situace jsou podle něj varovným signálem, že jste přetažení. 

Evropské dotace půjdou na vědu a moderní technologie | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama