reklama

Rady feministek, kterými by se měla řídit každá žena

Byla zajíčkem z Playboye i bojovnicí proti nadvládě mužů, nezávislou intelektuálkou i ženou, která opatrovala umírajícího manžela. Vždycky dokázala překvapit a nikdy netrvala na zkostnatělých principech. Pár zásad se ale podle Glorie Steinem vyplatí dodržovat.

Foto: Thinkstock

Ikona světového feminismu, novinářka, aktivistka a bojovnice za ženská práva Gloria Steinem je odpůrkyní plastik, ale vlasy si barví i ve svých 82 letech.

Za rovnoprávnost bojuje už od dob, kdy ženy prakticky žádná práva neměly. "Tehdy už jen pouhá představa, že se někdo neztotožnil s tradiční ženskou rolí, automaticky znamenalo, že je s ním něco v nepořádku. Přitom být ženou znamenalo být dobrou posluchačkou, podřízenou osobou – někým, kdo jen vaří čaj," připomíná Gloria Steinem situaci, v níž byly ženy ještě před nějakými 50 lety.

Od té doby se hodně změnilo, ale mnoho se ještě změnit musí, říká sama. Stále se drží svých témat: plánované těhotenství, stejné platové podmínky jako muži, konec násilí vůči ženám, stejná občanská práva a sociální spravedlnost.

Podle ní platí zásady, které by ženám doporučovala za každých okolností. Gloria Steinem se o ně podělila v rozhovoru pro britský deník Daily Mail. Rozhodně stojí za zamyšlení - ať už jste pro emancipaci a feminismus nebo ne.

1) Nechte si své jméno

Ženské hnutí dlouhodobě usiluje o to, aby se manželství stalo rovnocenným partnerským svazkem. Dnes už se nemusíte vzdát svého povolání, svého majetku ani ničeho jiného, tak proč jména? Vy jste přece vy!

2) Plánujte si finance

Myslete na rezervy, vybudujte si finanční soběstačnost. Nic není tak svazujícího jako závislost. Pro nezávislý život je zapotřebí vlastní zázemí.

3) Odolejte plastikám

Každá žena se může rozhodnout, jak chce. Ale jen sama podle sebe - neměla by podléhat společenskému tlaku a nechat se vylepšovat jen proto, že se to od ní čeká.

4) Nevšímejte si svého věku

Dnes už se nemusíte cítit jinak, ať je vám 40 nebo 80.  Stejně jako já všem hrdě říkejte, kolik let vám je – tomu číslu vlastně nevěřím ani já sama. Stárnutí nás nedělá ani horší, ani lepší – jen můžeme být stále víc samy sebou.

5) Myslete na sebe

Spousta žen pořád hledá toho správného člověka, místo aby se tím správným člověkem sama stala.

6) Z bývalých milenců udělejte přátele

Někdy to může trvat léta, než překonáte problémy, které vás rozdělily. Ale to hezké, co mezi vámi bylo, zůstává kdesi už napořád.

7) Nemarněte čas

Nikdy nedělejte dlouho něco, co už dobře umíte. Jděte dál. Čas je to nejcennější, co máme.

8) Žijte svůj život

Nejdůležitější jste vy, nikdo jiný. Jděte za tím, co považujete za své nejlepší uplatnění. A věřte svým instinktům.

9) Nebojte se strachu

Kdykoliv se pouštíte do něčeho nového, strach je pochopitelný. Ale zároveň je nedílnou součástí rozvoje a osobního růstu. Nenechejte se jím omezovat, naopak by vás měl motivovat.

10) Ničeho nelitujte

Odolávejte okolí, které vás k něčemu tlačí. Dokonce ani mít děti není žádná povinnost, Gloria Steinem se řídila heslem, které jí jednou kdosi řekl: "Ne každý, kdo má hlasivky, musí být operním pěvcem. A ne každý, kdo má dělohu, se musí stát matkou." Každý má právo být sám sebou.

11) Můžete mít všechno

Žena může mít všechno – kariéru i děti, ale jen tehdy, když totéž má i její muž. Jinými slovy, jedině pokud jsou oba rovnocennými partnery, kteří se o povinnosti spravedlivě podělí. I tak ale zůstane větší zátěž na ženě…

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama