reklama

Češi stále častěji slaví svátky mimo své domovy

Češi rádi jezdí na Vánoce za teplem k moři nebo na hory. Silvestra tráví doma méně

Češi jezdí na svátky za teplem
Češi jezdí na svátky za teplem | Foto: Isifa/Thinkstock

Češi stále více tráví svátky u moře nebo na horách. Co vy? Vánočních a novoročních svátků se i letos vzdá jen minimum z nás. Ve srovnání s dobou před listopadem 1989 se v tomto ohledu nic nezměnilo: pracovat budou jen lidé, bez jejichž profesí se ani o svátcích neobejdeme. Nezměnila se ani forma oslav. Porovnáme-li však místo, kde lidé slavili Vánoce a Silvestra před dvaceti lety a kde slaví dnes, rozdíly stěží mohou být větší.

Vánoce na rozdíl od Silvestra byly a jsou svátky čistě rodinné. Nejčastější model je takový, že s dětmi (a vnuky) u štědrovečerního stolu sedají i prarodiče. Většina obyvatel stále ještě tráví 24. prosinec ve svých domovech, ale pro stále větší skupiny obyvatel Česka je štědrovečerní stůl prostřen u moře, případně někde v horském apartmánu.

Teplo štědrovečerní večeře

Před dvaceti lety se trávily celé Vánoce doma, u příbuzných nebo na chalupě. Nikam jinam se nejezdilo - nebyly peníze ani možnosti. Dnes je vše jinak. "Mohu potvrdit, že Vánoce tráví mimo domov, chatu i příbytek příbuzných stále více lidí", říká Daniela Kahounová, vedoucí prodeje zájezdů portálu o cestování Travel.cz. "A většina z nich míří za sluníčkem, tedy do zahraničí. Nejoblíbenějšími zeměmi jsou Egypt a Kanárské ostrovy, z exotických destinací potom Thajsko, Maledivy, Srí Lanka a Kuba," dodává Kahounová.

Co se týká cen, dají se zejména v zimě sehnat velmi zajímavé zájezdy. Last minute akce těsně před odjezdem mají cenu až o pětadvacet procent nižší, většinou ale nabízejí jen pár volných míst. "Většinu zájezdů si tak klienti kupují v průměru týden dopředu, nejoblíbenější jsou tříhvězdičkové až čtyřhvězdičkové hotely v s polopenzí. Osmidenní dovolená v Egyptě je tak vyjde v průměru na devet tisíc korun", vysvětluje Kahounová.

Silvestr? Hlavně zábava

Na Silvestra se obrázek rodinné pohody mění: rodinnou konstelaci vystřídá akce založená na bázi přátelství a kamarádství. Místo silvestrovských oslav rovněž doznalo za posledních dvacet let velkých změn. Stejně jako Vánoce tráví stále více lidí přelom roku v zahraničí, ale vedle moře preferují hlavně pobyty na horách. Oblíbenou destinací jsou opět Kanárské ostrovy a Thajsko, respektive rakouské a italské Alpy. Francie a Švýcarsko jsou vzhledem k vyšším cenám populární výrazně méně. V kurzu jsou ale opět horské chalupy a apartmány v tuzemsku. Očekává se, jejich popularita bude vzrůstat i vzhledem k tomu, že stále více lidí se snaží šetřit.

Eurovíkendy

Na dárcích ale lidé šetřit nechtějí. Díky nízké ceně letenek se vyplatí cestovat po Evropě letecky a hitem posledních let jsou eurovíkendy zasvěcené nákupům, pro které se vžil termín víkendová nákupní turistika. Hitem posledních pár let je Londýn, který v drtivé většině průzkumů vychází nejlépe takřka ve všech směrech. Nejvíce se cení zásobování jeho obchodů, množství výprodejů a dobrá dopravní dostupnost. Největší zájem je ale stále o Paříž, kde vedle nakupování většina účastníků stihne navštívit i nejznámější památky. 

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama