reklama

7 rad jak získat vysněnou práci

Nebaví vás vysedávat doma? Chcete si přivydělat na mateřské dovolené? Najděte si práci snů. Víme, jak na to

Foto: Thinkstock

Už vás nebaví vysedávat doma? Chcete si přivydělat na mateřské dovolené? Základem je dobře napsaný motivační dopis. V dnešní době je na každou pracovní pozici velká fronta. Od ostatních se odlišíte jen originalitou a důkazem toho, že jste profesionálové.

Motivační dopis a životopis jsou dvě věci, které rozhodují o tom, zda budete pozvaní na pohovor. Každý zaměstnavatel chce lidi, kteří mají motivaci a ví, proč se o práci ucházejí.

1. Sledujte jeden cíl - pozvánku na pohovor

Dopis musíte psát tak, jako byste nestáli o nic jiného, než si sjednat osobní schůzku. Není třeba se zmiňovat o životopisu. Většinou to k pozvání na pohovor nevede.

2. Prostě popište, co vás motivuje!

Po přečtení by si zaměstnavatel měl říct, to je člověk, kterého já hledám. Kromě emočního pocitu, by měla být z dopisu cítit racionalita. Popište, proč chcete tuto práci a co vás na ní nejvíce zajímá. Další dobrou informací je, co byste chtěli rozvíjet, pokud práci získáte.

Zaručeným receptem je negativní motivace. Je pravda, že se pak hůř vyjednávají platové podmínky, ale všeobecně to na zaměstnavatele platí. Příklad negativní motivace je, že napíšete jako důvod práce, že nechcete dojíždět do svého současného zaměstnání, proto se ucházíte o práci v místě bydliště.

3. Co do motivačního dopisu nesmí vniknout?

V žádném případě neopakujte údaje z životopisu. Věty tipu "V minulosti jsem pracoval jako....", "Umím to a to...". Určitě dobře nezapůsobí, když píšete, že půl roku nemůžete najít práci, proto se ucházíte o vámi zvolené místo. Nedávejte najevo, že vás delší čas nikde nechtějí. V neposlední řadě si několikrát překontrolujte gramatické chyby. Dobrou pomůckou pro stylistickou úpravu je, přečíst si text nahlas.

4. Jednoznačně ANO!

V hlavičce vyplňte kontaktní údaje. Následuje vhodné oslovení a pozdrav. V úvodu musí být patrné o jakou pozici se ucházíte. Dál nesmíme zapomenout na větu: "Chtěl bych u Vás pracovat, protože..." Pro bližší informace můžete zaměstnavatele vyzvat, aby nahlédl do přiloženého životopisu.

Určitě se zmiňte, že byste rádi přišli na osobní pohovor. Na konci dopisu nezapomeňte pozdravit a podepsat se.

5. Mějte dobrý důvod, proč práci chcete

Chci pro Vás pracovat

... protože rád pracuji s lidmi

... protože rád pomáhám lidem

... protože chci učit děti něco nového

... protože Vám dokážu zvednout obrat.  

... protože programujete algoritmy, které mě zajímají

6. Jak dopis poslat?

Napište ho rovnou do mailu, kde přiložíte i životopis. Jako dobrý nápad může být přiložit ještě jako přílohu kopii motivačního dopisu, která bude stejná, jako v mailu. Pokud ho jen přiložíte do mailu, většina personálních agentur se k němu ani nedopracuje. V případě, že dopis zasíláme papírově, měl by mít stejný papír a font, jako přiložený životopis.

7. Jak má vypadat průvodní dopis personální agentuře?

Některé inzeráty jsou zadávané personální agenturou, která zaměstnavatele neuvádí. V tomto případě se motivační dopis píše velmi těžko. Místo motivačního dopisu musíme napsat stručný průvodní dopis. Musí obsahovat na jakou pozici se hlásíme, větu, kterou upozorníme na náš životopis a prosbu o pozvání na pohovor. Část o motivaci vynecháme.

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama