reklama

Jak zastavit alergii? 11 tipů, které jsme vyzkoušeli

Už je to tady, vše kvete, vzduchem poletují pylové částečky a nás trápí alergie. Jak zastavit nebo alespoň zmírnit alergické příznaky? Tady je 11 zajímavých tipů, které jsme vyzkoušeli.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Pro někoho nastává období jako ze špatného filmu. Vše kvete, vzduchem poletují chomáčky topolů, na zahradách se suší první seno a nás sužuje alergie. Oči šíleně svědí, u nosu musíme mít neustále kapesník, trápí nás suchý kašel, kůže svědí a do toho nás bolí za krkem z neustálého kýchání. Tady je několik tipů, jak alergii zastavit.

Alergická sezona je v plném proudu. Jak se zbavit nepříjemných příznaků? Někdy pomohou i zdánlivě obyčejně věci jako vitamin C, kalcium nebo akupunktura. Vrhněte se s námi do boje!

1) Vitamin C

Poslední studie doporučují zvýšit příjem vitaminu C, který má antihistaminické účinky. Radou tedy je přidat na jídelníček citrusové plody, mango, brokolici, špenát nebo cibuli.

Doporučujeme: 13 důvodů, proč pít vodu s citronem

Vyzkoušeli jsme:

Kolegyně, která má nejhorší alergii na přelomu květen-červen, už měsíc pije každé ráno vodu s citronem, a i když obvykle v tuto dobu nastupují příznaky, zatím se nic neděje. Nutno však podotknout, že s rozjetou sennou rýmou citron nic nezmůže.

2) Ananas

Čerstvý ananas je jedinečným zdrojem bromelainu, enzymu, který příznivě působí při zánětech a opuchlinách. Odborníci na výživu doporučují bromelain i na zmírnění alergických reakcí.

Vyzkoušeli jsme:

Stačí každé ráno dvě lžíce ananasu a zbavíte se nepříjemného knedlíku v krku a už nebudete muset vydávat divné chrčení, abyste se alespoň nějakým způsobem podrbali v krku.

3) Med

Také vám doktoři říkali, že pokud trpíte alergií na pyl, máte se vyhnout květovému medu? Naopak. Když budete brát několik lžic medu vyrobeného z rostliny, která vám způsobuje problémy, můžete si vybudovat toleranci na její pyl, zvýšit imunitu a klidně se z alergie vyléčit.

Vyzkoušeli jsme:

Velmi příjemné testování. Každé ráno pořádná lžička medu a výsledek? Nechceme to zakřiknout, ale med funguje! Navíc už několik měsíců nepřišla žádná chřipka ani ztráta hlasu, která při teplotních změnách hrozí. Jen při dnešních cenách medu je to poměrně finančně náročné.

4) Quercetin

Jedná se o antioxidant, který se vyskytuje například v cibuli. Zmírňuje kýchání, rýmu a svědění.

Vyzkoušeli jsme:

Aby vše fungovalo, musí se jíst cibule čerstvá a představa, že si každé ráno kousneme do šalotky, nás vyděsila natolik, že tento test přenecháme raději někomu jinému.

5) Kalcium a magnesium

Dva základní minerály, které udržují celkové zdraví a zároveň jej lékaři doporučují jako výbornou prevenci při zmírňování alergických potíží. Pokud vám v jídelníčku chybí každý den nějaký mléčný výrobek, směle se vydejte pro doplňky stravy.

Vyzkoušeli jsme:

Nedá se jednoznačně říct, že by kalcium okamžitě pomáhalo. Spíš lze věřit, že prospívá tělu obecně než cíleně na alergii.

6) Dostatečná hygiena

Alergeny se rády dostávají do vlasů, ale drží také na kůži či oblečení. Pokud tedy přijde vaše období, nezapomeňte se každý večer před spaním osprchovat a umýt si také vlasy. Ulehčíte svým sliznicím a ty si v noci stihnou odpočinout.

Vyzkoušeli jsme:

Když se večer umyje hlava, osprchujete se a ulehnete do čistých peřin, značný rozdíl tu je. Nevzbudíte se s oteklýma očima a nesvědí vás v krku.

7) Vyhněte se stresu

Stres zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který dle odborníků zvyšuje příznaky alergie. Proto bychom si měli dopřát relaxování a uvolňovací cviky.

Vyzkoušeli jsme:

Napuštěná vana každý večer je příjemná, a i když nás senné rýmy nezbavila, jistě si tento rituál ponecháme velmi rádi.

8) Udržujte svůj nos v čistotě

V lékárnách seženete zvlhčující kapky do nosu. Většinou jde o slaný roztok, který dutiny krásně pročistí a zklidní.

Vyzkoušeli jsme:

Našli jsme zajímavý proplach, který si vyrobíte doma. Do hrníčku si dejte půl kávové lžičky sušené přesličky rolní, několik zrníček anýzu, zalijte jednou deci vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Následně sceďte a nechte vychladnout. Aplikujte injekční stříkačkou do nosu. Zakloňte hlavu, vstříkněte a po dvou minutách vysmrkejte. Použijte nejlépe třikrát po sobě, ale maximálně po dobu 24 hodin. Musíme uznat, že proplach zabral, ale nic příjemného to tedy není.

9) Rybí olej a ryby

Při kontaktu sliznice s alergenem imunitní systém spouští reakci. Dochází k uvolnění látky zvané imunoglobulin E (IgE) a histaminu. Dlouhodobě podávané omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem EPA a DHA snižují tvorbu imunoglobulinů a tím zmírňují intenzitu alergické reakce. Přirozeným zdrojem EPA a DHA jsou tučné severské ryby nebo čistý rybí olej.

Vyzkoušeli jsme:

Výsledek nemůžeme potvrdit, jen jsme byli příjemně překvapení, že existuje rybí olej, který je tzv. dezodorizovaný - zbavený nepříjemného zápachu. Taková terapie už se vydržet dá.

10) Bez léků to nejde

Nezapomínejte na antihistaminika. Léky, které tlumí alergické příznaky. Pokud nefungují, chce to změnit druh.

Vyzkoušeli jsme:

Mnoho z nás si je bere ráno, ale my jsme zjistili, že účinkují lépe, když si je vezmete na noc, kdy nemáte kolem sebe tolik alergenů a ony mají čas v klidu zareagovat. Také je velmi důležité brát je alespoň 14 dní před tím, než vám vypukne hlavní pylová sezona.

11) Akupunktura

Tradiční čínská medicína ráda využívá jiné zdroje než léky. Jedním z nich jsou malé jehličky, které se aplikují pod kůži. Mohou se umístit jen na chvilku, nebo se vpichují na delší dobu.

Vyzkoušeli jsme:

Pět minut v ordinaci, malá jehlička, bílá náplast. A jaký byl výsledek? Jedna malá jehlička píchnutá do ucha, okamžitě uleví od rýmy a zbaví vás nepříjemného svědění a otoků. Pokud máte možnost si zajít na akupunkturu, neváhejte.

Máte i vy nějaké vyzkoušené tipy, které zastaví alergii nebo alespoň uleví od příznaků? Napište nám je do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemusíte jíst 5x denně. Další tabu padlo.

Velký test: Jak dobře neznáte Karla Gotta

Jak vytvořit ze starého šicího stroje designový prvek



"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama