reklama

Ashton Kutcher, Teri Hatcherová či Adrien Brody. Které celebrity mají české kořeny?

Adrien Brody

Adrienovi Brodymu bylo pouhých devětadvacet let, když získal Oscara za snímek Pianista. Film popisuje osudy polského Žida Wladyslawa Szpilmana, vynikajícího hudebníka, který v roce 1942 přišel prakticky o všechny příbuzné. 

Příběh až neuvěřitelně kopíruje to, co se ve skutečnosti odehrálo v jeho rodině. Podobně totiž dopadli i Brodyho pra prarodiče z matčiny strany. Významný právník Jahr Miklos a manželka Iren Shvartz byli odvlečeni z malé vesničky v Československu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde zemřeli. Jejich dcera, Adrienova babička, naštěstí uprchla z Prahy do Budapešti. Vyhnula se tak transportu do Osvětimi a pravděpodobně si tak zachránila život. 

V Maďarsku jí pomohl pozdější snoubenec Willy Plachý, který ji skrýval před nacisty. Manželům se pak v roce 1943 narodila dcera Sylvia, Adrienova maminka. 

Netrvalo dlouho a babička musela z Budapešti utíkat znovu. Když v roce 1956 vypuklo maďarské povstání, celá rodina emigrovala přes Vídeň do Ameriky. Tehdy dvanáctiletá dcerka Sylvia si na cestu vzala jen malý kufřík a plyšovou opici. O tom, že maminka pochází z židovského prostředí, neměla dcera dlouhou dobu ani ponětí, a pravdu se dozvěděla až mnohem později. To už žila v New Yorku, kde se živila jako uznávaná fotografka. 

Další zajímavé články

reklama
reklama
reklama