Špinavá trouba: Testovali jsme ocet i chemii. Výsledek?
Jak obstál ocet v souboji s chemií při čištění trouby? Podívejte se.
První adventní neděle se blíží a s ní i velký vánoční úklid. Umýt okna, vytřít šuplíky, vydrhnout podlahu. To vše se dá přežít, ale nejhorší je (podle nás) čištění špinavé trouby. Vyzkoušeli jsme, jak si povede při úklidu ocet a zda bude stejně účinný jako běžný čistící přípravek.
Měsíc jsme ani nešáhli na troubu a naposledy se v ní pekla svatomartinská husa, která umí dvířka pořádně zaprskat. Takže špinavý spotřebič bychom měli a jde se testovat.
Babské rady
Ty hospodyňky, které po každém použití troubu čistí, by měly dostat řád zlaté uklízečky, protože neexistuje větší otrava. Pojďme se podívat na situaci, kdy se tak neděje a my se na úklid spotřebiče vrhneme jednou za měsíc.
Doporučujeme: Jak moc škodí mikrovlnné trouby?
Určitě je lepší používat méně drastické prostředky, které běžně najdeme v kuchyni. Mezi tipy našich čtenářek je nejčastěji ocet, jedlá sůl, kypřící prášek a kuchyňská sůl.
První rada zněla, dát do trouby hrnec se solí a péct, dokud nezhnědne. Jediné, čeho docílíte, je, že mastnota skutečně trochu zvlhne, ale napečené části dolů nedostanete, i kdybyste se přetrhly.
Testujeme ocet a kypřicí prášek
V našem testu jsme se rozhodli použít ocet a kypřicí prášek. Dvě suroviny, které najdeme v každé domácnosti.
Do jedné deci octa si vmíchejte sáček kypřicího prášku a pořádnou špetku soli. Celý zázrak by se měl nechat odstát, až prášek přestane šumět. Doporučujeme provádět při otevřeném okně, protože se bublinky octa dostanou hodně rychle do nosu a vyprovokují dusivý kašel.
Na levou polovinu dvířek jsme nanesli "přírodní čistič" a na pravou stranu gelový přípravek na trouby, který patří k těm agresivnějším. Oběma pomocníkům jsme nechali stejný čas - 40 minut, aby na špínu dostatečně zapůsobili.
A jaký byl výsledek? Octu jsme věřili, ale v odstraňování napečené nečistoty hodně zklamal. Jak můžete vidět na fotografii (levá strana) sklo je důkladně odmaštěné, ale silnější znečištění zůstalo téměř netknuté. Na druhé straně běžný přípravek na troubu zvládl odstranit téměř všechna napečená místa, ale na dvířkách zanechal mastnou stopu, kterou je třeba přetřít ještě jarem.
Kdybychom octovou směs použili na lehce zamaštěnou troubu po týdnu používání, jistě by zafungoval. Při větším znečištění se bez chemie ale neobejdete. V obou případech nezapomínejte používat ochranné rukavice, abyste si nepodráždily kůži.
Co opravdu funguje?
Jediné, co si z "babských" rad můžeme s klidným svědomím odnést, je, že by se trouba měla čistit ještě teplá. Ideálně přípravek nastříkat, nechat působit hodinu a spotřebič při tom klidně vyhřát na 15 °C. Na skutečně odolnou špínu se vyplatí celý postup zopakovat až třikrát.
Náš tip: Jak vyčistit odpad? Babské rady, které fungují
Chemii se tedy nejspíš nevyhneme, jen si pamatujte, že by neměla přijít na zadní část s ventilátorem, jinak vám při zapnutí skončí v prostoru, kde bude i připravovaný pokrm.
Nová trouba čistí sama
Kdybyste uvažovaly o výměně, nebo si teprve dovybavujete novou domácnost, kupte chytrý spotřebič. Existuje řada typů, které mají samočisticí povrchy. Úžasnou vychytávkou jsou funkce jako pyrolýza, katalýza, perfectclean, aquaclean a jiné. Vždy jde o to samé. Stačí zmáčknout jedno tlačítko a při vysoké teplotě se všechny nečistoty spálí. Po skončení je vymetete ven a je hotovo!
Takové trouby jsou poměrně dražší, ale věřte, že investice se vyplatí. Nebudete trávit dlouhé hodiny čištěním napečených nečistot a mastnoty.
Máte i vy tipy, co vyčistí špinavou troubu? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Pomoc pro nepohyblivé: Co je metoda Kosmík?
Jak složit tričko, kalhotky i prostěradlo za 5 vteřin?
Norské "týrání" dětí. Zavedeme ho i u nás?