reklama

Jak moc škodí mikrovlnné trouby?

Žijeme s nimi už 20t let a stále se vracejí dohady o jejich negativním vlivu.

Foto: Profimedia.cz

Jsou mikrovĺnky a mikrovlny škodlivé? Žijeme s nimi už dvacet let a celou dobu se znovu a znovu vracejí dohady a poplašné zprávy o jejich negativním vlivu.

Kočka, upečená v mikrovlnce, nepřežije. Stejně tak batole, které tímto způsobem zavraždila jedna matka v USA. Dokud neměly dvířka s bezpečnostní pojistkou, dala se strčením hlavy dovnitř a zapnutím plného výkonu spáchat sebevražda. Po dvou minutách v MW je taky "po smrti" 90 %  bakterií, obsažených v houbičce na nádobí. Ale dokazuje to něco?

Škodlivost mikrovlnek nikdo neprokázal

Zatím nikdo definitivně neprokázal, že mikrovlné trouby škodí zdraví - ale nedokázal ani opak, což je mnohem těžší. Přesto se vždy znovu vynoří dramatická odhalení, naposledy v novém hitu internetového zpravodajství AC24. Patří také k trvalé munici různých esoteriků a odhalovačů utajených pravd.

Doporučujeme: Závislost na mailu, Facebooku a mobilu: 5 příznaků

K nim se lidé uchylují především v těžkých časech, jako jsou ty, které prožíváme.  "Osmdesát procent mých pacientů sužují zástupné problémy jejich pravých potíží. Ať již jde o nespavost, úzkostné stavy anebo i těžké endogenní deprese. A mně nezbývá nic jiného než zjistit, jaké problémy tyto stavy zastupují," potvrzuje i psychiatr Oldřich Vinař, který se vědecky věnuje psychofarmakologii.

Uvedl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz, v němž reagoval na případ dvou manželů, trpících vážnými fyzickými potížemi. Podle nich šlo o vliv ozařování paprskem mikrovlnného záření, které způsobuje nesnesitelné bolesti.

Vliv MW vln na lidské zdraví

Mikrovlnné záření však nic takového dělat nemůže. Jde o elektromagnetické záření o velmi krátké vlnové délce, jehož energie je tak malá, že nedokáže změnit molekuly. Mikrovlnka pouze ohřívá jídlo podobně jako plyn či elektřina, jen využívá jiný fyzikální princip.

Náš tip: Češi a etiketa: Mobily tolerujeme, kousání nehtů nikoli

Představa, že mikrovlnka vyzařuje vlny podobné rentgenu nebo dalším typům ionizujícího či radiačního záření, je nesmyslná.. Stejně jako tvrzení, že toto záření pak z jídla sálá nebo v něm vyvolává nejrůznější patogenní změny, které ničí lidské zdraví. ovlivňují mozek nebo způsobují smrt.

Pravda o vlivu mikrovlnek 

- Při rychlém ohřívání v MW troubě se v potravinách, hlavně v mase, vytvářejí z bílkovin některé nežádoucí látky.

Ano. Jsou to tytéž, jaké vznikají při grilování, smažení nebo pečení.

- U některých umělých hmot, které se v mikrovlnce příliš zahřejí, vznikají reakce, při nichž se vysokou teplotou uvolní nebezpečné látky.

Ano. Proto se mají používat jen  nádoby ze skla, keramiky a z prověřených umělých hmot.

- Skrz dvířka uniká mikrovlnné záření.

Ano, pokud jsou dvířka poškozená. Pak by nám mohla způsobit poškození očí, pokud bychom na ten technický div nahlíželi škvírou z bezprostřední blízkosti... Jinak ale MW vlny dokážou vyvolat pouze ohřev.

A pokud stále pochybujete, dodržujte při používání domácí elektrotechniky tyto zásady rozumného minima, které vás uklidní:

  • netelefonovat s mobilem přímo u hlavy
  • hlídat intenzitu domácího wi-fi a vypínat/zapínat jen s PC
  • nemít v blízkosti mobilní a jiné mikrovlnné a datové vysílače
  • zkontrolovat konkrétní intenzity a frekvenční pásma a intenzitu a výskyt všech mikrovlnných zdrojů

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

Ztratili jste hlas? Pošlete hlasivky na rehabilitaci

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

Nekonečná řada českých umělců. Dostavba katedrály sv. Víta trvala dlouhá staletí | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama