reklama

Pomoc pro nepohyblivé:Metoda Kosmík pomáhá nejen dětem

Terapie Kosmík vrací do života pacienty s omezenou možností pohybu a často i ty nepohyblivé. Zvlášť vhodná je pro děti s mozkovou obrnou.

Foto: Thinkstock

Vypadá to jako zázrak: i zdánlivě beznadějné případy se pohybují, mluví, chodí.  Zlepší se i duševní schopnosti. Tím zázrakem je "kosmická" terapie ve speciálním obleku TheraSuit. Podstatu metody vysvětlovala  primářka MUDr. Jarmila Zipserová, která s ní má rozsáhlé zkušenosti.

Tento jedinečný koncept spojuje klasickou rehabilitaci s nejnovějšími objevy na poli neurologie a výzkumů fungování mozku. Je vhodná pro pacienty, kteří se stali po vážném úrazu nepohyblivými, nebo pro nemocné s dětskou mozkovou obrnou.Těm všem zlepšuje šance na normální život.

Zázračná metoda pomáhá i vážným případům

Primářka Neurorehabilitační kliniky AXON se specializuje  na léčbu pacientů s dětskou mozkovou obrnou a jinými neuromuskulárními deficity. Terapie Kosmík, kterou využívá, je komplexní a intenzivní neurorehabilitací, jejímž základem je využití metody TheraSuit. Dlouho nebyla v ČR vůbec dostupná.

Doporučujeme: Fyzioterapie: Komu pomůže a komu určitě ne?

Jedná se o intenzivní rehabilitaci, která zásadně mění pohybové vzorce klientů do té míry, kdy jsou ovlivněny jejich celkové fyzické dovednosti a rovněž psychické schopnosti. Výsledným efektem je posun v možnostech pohybu. Například dítě, které bylo schopno pouze přetočení z boku na bok, je schopno plazení a lezení; či pacient chodící o dvou francouzských berlích je schopen samostatné chůze. K tomu se přidává výrazný rozvoj schopností rozumových, komunikačních a sociálních.

Primářka Zipserová vysvětlila, v čem se tento potup liší od známé Vojtovy metody. Připomněla také, jak postup pomáhá u spastických (křečovitých) svalů. Zájemcům nabídla také možnost  přijít se podívat a vyzkoušet postup na wokshopech kliniky. "Intenzivní rehabilitaci zatím pojišťovna nehradí. Máme ale vazby na nejrůznější nadace a podobně," uvedla MUDr. Zipserová.

Všechny její odpovědi na položené otázky naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem.  

Náš odborník

MUDr. Jarmila Zipserová

Pracuje jako primářka na Neurorehabilitační klinice AXON v Praze, zároveň působí jako rehabilitační lékařka Městské polikliniky Praha. Má atestaci  v oboru rehabilitační a fyzikální medicína (FBLR) a chirurgie, absolvovala řadu odborných kurzů včetně reflexní terapie a metody TheraSuit Basic and Advanced . 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rehabilitace: Umí zázraky? Někdy ano

Daniela mění život. Chce být ještě jednou pannou

Odpojení od reality: Schizofrenie i následkem stresu

 

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama