Péče o nože: Výběr, broušení i skladování
Jak vybrat nový kuchyňský nůž? Tipy na broušení a správné zacházení.
V každé správné domácnosti by měly být kvalitní kuchyňské nože. Pokud neřešíte, který si vezmete na cibuli či na maso, měli byste je aspoň umět správně nabrousit a zacházet s nimi. Poradíme, jak na to.
Máte raději tupé nože, protože se jinak říznete? Když se o ně budete starat od samého začátku, uvidíte, že práce s nimi bude daleko bezpečnější. Ostré nože nesklouznou z krájené suroviny a vy si na jejich kvalitu ihned zvyknete.
Jaké nože by neměly v kuchyni chybět?
Než se pustíme do broušení, něco si řekneme o ideálním ukládání či zacházení s ostrými noži. Pojďme si představit, jaký pomocník by v žádné kuchyni neměl chybět.
Kuchařský nůž: Pro domácí použití by měl být 15-25 cm dlouhý. Důležité je, aby seděl v ruce a byl na první potěžkání správně vyvážený.
Univerzální nůž: Má délku asi 10 cm. Nahradí i loupací nůž na větší kusy zeleniny.
Porcovací nůž: Délka čepele je 15-21 cm. Je užší, abyste se dostali lépe ke kosti.
Nůž na pečivo: Jeho délka je asi 25 cm. Samozřejmě by neměly chybět zoubky. Někomu vyhovují jemnější, na bagety však dobře fungují větší zuby.
Doporučujeme: První kuchyně: 14 věcí, které vám nesmí chybět
Okrajovací nůž: Nejlépe se osvědčil s ohnutou čepelí. Je ideální pro okrajování drobných kousků zeleniny.
Nůž na rajčata: Bývá vroubkovaný a na špičce je vidlička. Délka by neměla přesahovat 10 cm.
Nůž na sýr: Má děrovanou čepel, aby se plátky sýra nelepily. I zde se hodí malá vidlička na konci.
Nůž na máslo: Délkou nepřesahuje 10 cm a na konci je kulatý.
Nůžky na drůbež: Usnadní vám porcování masa s kostí.
Filetovací nůž: Velmi úzký a dlouhý nůž s ostrou špičkou. Milujete-li ryby, nesmí vám chybět.
Japonský nůž: Hledejte tvar sekáčku. Mistři japonské kuchyně si s ním vystačí jako s jediným nožem. Používají ho k řezání, sekání i k nabírání nasekaných surovin a přemístění do hrnce.
Ocílka: Bez ní byste výše uvedené kousky neudrželi v kondici.
Věnujte jim lásku a péči
V první řadě by se nože neměly mýt v myčce! Ideálně je vždy umyjte v ruce. Nůž se doporučuje ihned opláchnout pod tekoucí vodou po krájení potravin obsahujících agresivní složky - například citron.
Stejně jako je třeba dbát na běžnou údržbu, je nutné si dát pozor na správné skladování nožů. Nikdy by se neměly naházet na sebe do příborové zásuvky. Jen prostým pohybem "sem a tam" při manipulaci se zásuvkou se ostří ztupí, aniž s ním pracujete.
A jak je to se stojany na nože? Vedou se časté debaty, zda je zasouvat ostřím dolů, či nahoru. Ani kuchaři se neshodnou. Ve většině případů však doporučují ostřím vzhůru, méně se tupí. Kvalitní a oblíbený nůž by podle nich měl končit v samostatném pouzdře, tak jako jej mají profesionálové.
Při krájení raději používejte klasická dřevěná prkénka, dřevo obsahuje přírodní kyseliny, jež mají antiseptický účinek. Zcela nevhodná ke krájení - vzhledem k nožům - jsou módní dekorativní skleněná a keramická prkénka, která nože tupí.
Správné broušení
Bohužel se mnoho z nás neodváží vzít do ruky ocílku a nůž si přebrousit. Přitom jde hlavně o naše bezpečí. Nejste-li si jistí, zda potřebují srovnat ostří, zkuste nakrájet rajčata. Když neprojde pevnou slupkou, je třeba brousit. Jak na to poradí na následujícím videu Zdeněk Pohlreich.
Rozhodně zapomeňte na používání kotoučových brusek. Při tření vzniká teplo, které narušuje materiál a následně se vám nůž rychleji tupí a může se i zlomit. Stejně tak se nepouštějte do broušení o kámen či schody. Zbytečně ničíte ostří.
Jde se na nákup
Dokonalá čepel je z tvrdé oceli. Ta vydrží déle ostrá. Při ohýbání by měl nůž klást velký odpor. Což si můžete vyzkoušet i v obchodě. Dále kvalitu poznáte podle tmavšího a lesklého povrchu.
U rukojeti se objeví plast, dřevo či pogumovaný materiál. Vše se drží v ruce dobře. Důležité je spojení obou stran rukojeti. Ideálně byste měli hledat nýty, které dlouho vydrží.
Náš tip: 7 věcí, které nesmí přijít do myčky
Jsou dobré speciální úpravy jako teflon či keramika? Jak se to vezme. Časem se povrch opotřebujete a vy to, za co jste připlatili, ztratíte. Cena samozřejmě rozhoduje o kvalitě. Ale i za 200 Kč pořídíte dobrý ocelový nůž. Nepatříte-li mezi profíky, maximální cena za nůž by se měla pohybovat okolo 1200 Kč.
Jaký nůž používáte nejraději vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tipy, jak si doma vyrobit vlastní čisticí prostředky