reklama

Tipy, jak si doma vyrobit vlastní čisticí přípravky

Proč utrácet, když si čisticí přípravky můžete jednoduše vyrobit sami.

Foto: Thinkstock

Nemusíte používat drsné chemické čisticí prostředky, aby se váš domov leskl čistotou. S několika jednoduchými surovinami můžete připravit své vlastní bezpečné a cenově dostupné přípravky.

Přinášíme vám několik receptů jak na ně, včetně domácích pomocníků na okna, koupelnu, kuchyň, nábytek a podlahy. Většinu potřebných přísad máte pravděpodobně ve spíži. Nejenom, že je domácí výroba levnější a šetrnější pro životní prostředí - ale je také lepší pro vaše zdraví.

Bílý ocet je silný bojovník

Pokud jde o šetrný a efektivní úklid, tato stará metoda stále zabírá. Bílý ocet je skvělý přírodní dezinfekční prostředek a lapač zápachu.

Doporučujeme: Foto návod: Domácí citrusový čistič: Silný a přírodní

Používejte ho v koupelně k odstranění špíny, zbytků mýdla a usazenin tvrdé vody ve vaně či umyvadlu. Funguje dobře na koupelnové a kuchyňské plovoucí podlahy a dlaždice. Dokonce je natolik šetrný, že jeho roztokem ošetříte i dřevěné povrchy.

Univerzální pomocník

Budete potřebovat:

 • 1 šálek bílého octa,
 • 1 šálek vody.

Vše nalijte do rozprašovače a dobře promíchejte.

Silný prostředek na okna

Budete potřebovat:

 • 1 šálek čistého alkoholu,
 • 1 šálek vody,
 • 1 lžíce bílého octa.

Smíchejte v rozprašovači, naneste na okna a nechte dvě minuty působit. Následně sklo vyleštěte papírovou utěrkou.

Citronová šťáva provoní dům

Často vídáme na pultech prostředky s vůní citrusů. Proč nevyužít ty skutečné? Zde je několik jednoduchých tipů, jak je zpracujete sami doma.

Univerzální pasta

Budete potřebovat:

 • citronová šťáva,
 • jedlá soda.

Smíchejte citronovou šťávu s jedlou sodou a vytvořte hustou pastu podle potřeby.

Alternativní způsob: Rozřízněte citron na dvě poloviny a vnitřní plochu posypte jedlou sodou. Pastou nebo posypanými citrony zatočíte se skvrnami na různých typech povrchu. Citronová šťáva působí jako přírodní bělidlo, proto nejdříve otestujte její účinky na místě, které není příliš vidět.

Lak na nábytek

Budete potřebovat:

 • 1 šálek olivového oleje,
 • 1/2 šálku citronové šťávy.

Smíchejte olivový olej s citronovou šťávou a použijte k vyleštění nábytku ze dřeva. Naplňte směsí rozprašovač, postříkejte a doleštěte měkkým hadříkem, aby se nábytek rozzářil. Citronová šťáva rozpustí špínu a skvrny, zatímco olivový olej dřevo chrání a dodává mu potřebný lesk. Opět platí, že nejprve vyzkoušejte na místě, které není vidět.

Odstraňovač zápachu v kuchyni

Budete potřebovat:

 • citron,
 • kuchyňská sůl.

Použijte vymačkané citróny v boji proti zápachu z umyvadla, dřezu i lednice. Vymačkejte citronovou šťávu do umyvadla a dřezu, nasypte sůl a nechte působit. V lednici se nepříjemných pachů zbavíte snadno, pokud na talířek položíte rozkrojený citron posypaný kuchyňskou solí.

Peroxid vodíku umí hodně věcí

Peroxid vodíku je antibakteriální, a výborně se hodí proti plísním, houbám a podobně. Na úklid je ideální a hlavně bezpečný.

Všestranný čistič

Budete potřebovat:

 • 3% peroxid vodíku,
 • rozprašovač.

Čekali jste další přísady? Nikoliv. Stačí nalít peroxid vodíku do rozprašovače a použít ho jako všestranný prostředek pro domácnost. Skvěle zabírá na stěny, okna, podlahy a zrcadla. Můžete ho nastříkat i do toalety nebo sprchy. Nejlépe funguje, když ho necháte pár minut ještě působit.

Zázrak na podlahy

Budete potřebovat:

 • 1 kbelík teplé vody,
 • 1 šálek 3% peroxidu vodíku.

U jakéhokoliv receptu, který obsahuje vodu, můžete experimentovat s perlivou vodou, kterou koupíte, nebo vyrobíte doma. V závislosti na znečištění mohou bublinky napomoci skvrny odstranit a zvýšit účinek.

Náš tip: Jak vyčistit sedačku: Zvládnete každý povrch

A nezapomeňte, my nevíme, jaký povrch se chystáte čistit. Proto doporučujeme, abyste vždy nejprve vyzkoušeli na malé ploše, která není vidět, jak přípravek funguje.

Máte i vy další tipy na domácí prostředky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

9 chytrých triků, jak pracovat lépe a zároveň méně

Tlačítko "NELÍBÍ" na Facebooku nebude. Co nás čeká?

"Mám boky jako skříň," zpívá Ewa Farna novinářůmMůže být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama