reklama

První kuchyně: 14 věcí, které vám nesmí chybět

Chystáte se vybavovat svoji první kuchyň? Poradíme, co by vám chybět nemělo a co se může hodit...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Konečně si zařizujete svoji první kuchyň? Co by vám v ní nemělo chybět a co by se ještě mohlo hodit? Tady je několik tipů a rad, které vám na začátku pomohou.

Neovlivní to ani fakt, jestli jste duší hospodyňka, která se vyloženě těší na chvíle, kdy se v kuchyni začne otáčet u sporáku, či pracovně vytížená žena, co si nosí domů krabičku jídla z restaurace. První kuchyně je důležitá, jde o jistou seberealizaci a navíc o důležitý prvek, díky kterému se budete v bytě cítit útulně a příjemně.

Kuchyň je potřeba vybavit. Nábytkem, spotřebiči, nádobím na vaření i na servírování, textilem. Dejme tomu, že nábytek máte a sním i dřez. Textil doladíte se stylem bytu. Jak jsou na tom české ženy a dívky, co se znalostí o vybavení kuchyně týká?

Několik čísel na začátek

Podívejme se na výsledky průzkumu, který provedla společnost Fissler. Vyplývá z něj, že většina mladých žen ve věku od 18 do 26 let neví, co patří k základnímu vybavení správné kuchyně. Vyšlo také najevo, že 70 % všech respondentů odmítá klasickou českou kuchyni a přiklání se spíše k italským variacím vaření (těstoviny, pizza, saláty).

Doporučujeme: 10 "zbytečností do vaší kuchyně. Které to jsou?

Průzkum se soustředil na ženy, které žijí ve velkých městech, a výsledky byly vskutku překvapivé. Výrazně se ustupuje od české klasiky a 58 % všech dotázaných neznalo ani jméno nejznámější české kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové.

Samozřejmě aktuální trendy se liší podle lokality. Na vesnicích, kde se lidé v 85 % stravují doma a do restaurací chodí výjimečně, se stále spoléhají na klasické kuchařské umění. Ve městech se od něj ale masově ustupuje. Co se domácích spotřebičů týká, tak ženy žijící ve městech v 75 % uvedly, že se v kuchyni neobejdou bez mixéru (2. místo mikrovlnná trouba, 3. rychlovarná konvice), zatímco ženy na vesnicích jednoznačně zvolily na prvním místě troubu (2. sporák, 3. mixér).

Vybavení kuchyně: Manuál pro začínající hospodyňky

Ale nechme již čísel a podívejme se, co by v základním vybavení každé správné hospodyňky nemělo chybět, i když netvrdíme, že kupříkladu bez tlakového hrnce neuvaříte luxusní oběd. Přesto se vám naším "manuálem" pokusíme usnadnit výběr kvalitního vybavení dobré kuchyně.

 1. Sada kvalitního nádobí na vaření:  Bez sady nádobí neuvaříte. Potřebujete nejméně jeden větší hrnec, kastrol a rendlík. Nezapomínejte na pokličky, které se budou určitě hodit. Nejběžnější velikost hrnce (2,5-3 litry) si vezměte dvakrát.
 2. Set nádobí na servírování: K servírování potřebujete hluboké, mělké velké a dezertní talířky, misky, hrnky a sklenice na pití. Pokud máte rádi víno, pak ani na tyto sklenice nezapomeňte.
 3. Mixér: Klasický, nebo tyčový.
 4. Příbory: Základní sada obsahuje (po 6 ks) polévkovou lžíci, vidličku, nůž a čajovou lžičku.
 5. Kvalitní pánev. Ať už připravujete šťavnatý steak, křupavé hranolky nebo lehkou omeletu, je velice snadné dosáhnout skvělých výsledků, pokud použijete tu správnou pánev. Obvykle se hodí dvě velikosti.
 6. Pořádné nože: Muži tvrdí, že potřebují minimálně 15 druhů nožů, aby byl jejich výběr kompletní. Pro základní vybavení vám jich ale bude stačit jen šest: loupací, na zeleninu, na maso, univerzální, kuchařský a na chléb.
 7. Tlakový hrnec: Nebaví vás trávit nad přípravou oběda či večeře dlouhé hodiny? V moderním tlakovém hrnci uvaříte úplně vše, uspoříte čas i náklady a navíc uchováte potravinám veškeré vitaminy a cenné nutriční hodnoty.
 8. Rychlovarná konvice: Aspoň po ránu zapomeňte na každodenní shon a v klidu si stylově připravte čerstvou kávu nebo oblíbený čaj.
 9. Mikrovlnná trouba: Velmi urychlí vaření (musíte se v ní ale naučit vařit, nejen ohřívat), uspoří tím spoustu elektrické energie. Pokud však nemáte na vybavení více financí, nějaký čas se bez ní obejdete.
 10. Krájecí deska: Kvalitní prkénko. Nejlépe tři kusy: na maso, zeleninu a ovoce a na pečivo.
 11. Měchačky, obracečky a pod.: S pokrmy na pánvi i v hrncích musíte manipulovat. Pomůcky si můžete koupit v sadách, nebo jednotlivě. Určitě myslete na obracečku, vařečku, naběračku, lžíci na těstoviny.
 12. Vál a váleček: Jistě někdy zkusíte péct. Pak budete potřebovat dobrý vál a váleček. Dřevěný nebo silikonový, který se lépe udržuje a při ukládání nezabere mnoho místa.
 13. Struhadlo nebo kráječ: Proč se zdržovat se zdlouhavým strouháním a krájením ovoce, zeleniny či bylinek, když to zvládnete díky kráječi či struhadlu za pár sekund.
 14. Nezbytnosti: Do této kategorie spadají drobnosti, které by vám za pár dní chyběly. Cedník, sítko, lis na česnek, malé sítko na čaj či cukrování, brousek na nože, váleček, palička na maso, šlehač.

Co by v kuchyni být mohlo:

 • Toustovač nebo topinkovač: Rozpečené pečivo či plněné tousty přijdou vhod nejen jako skvělá snídaně, ale umí suplovat i večeři.
 • Kávovar: Kapslový nebo pákový, podle toho, jak moc kávu milujete a kolik peněz chcete investovat.
 • Kvalitní mlýnek na kávu: Pro potřebné množství čerstvě namleté kávy.
 • Pekárna chleba: Hodí se nejen tam, kde máte daleko do obchodu nebo člena rodiny s bezlepkovou dietou. Ocení všichni, kdo mají rádi čerstvý chléb.
 • Kuchyňský robot: S funkcí krájení, mletí, hnětení, drcení ledu a mletí masa.
 • Odšťavňovač: Pro přípravu čerstvých ovocných a zeleninových šťáv.
 • Fritéza: Pro smažení jídel. Vybírejte z těch, které smaží s minimálním množstvím tuku nebo si hranolky jednoduše připravujte v troubě a zbytek v kastrolku s olejem.
 • Parní hrnec pro zdravé vaření v páře. Možná zbytečnost, ale při dietě se bude hodit.

Spolehlivá kamarádka - myčka

Na závěr nesmíte zapomenout na myčku. Ta patří k nejlepším kamarádkám každé ženy. Vykoná neoblíbenou práci, díky ní nestraší neumyté nádobí ve dřezu a umyté na odkapávači, když nemáte zrovna čas je uklidit. Ale nejpodstatnější je to, že šetří čas, elektřinu nebo plyn a vodu, kterou zbytečně vyplýtváte po každém mytí a oplachování jednotlivých kousků nádobí, které přes den použijete.

zdroj: fissler.cz

Co je podle vás v kuchyni nejdůležitější a bez čeho byste se obešli? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se zbavit octomilek? Tipy a triky, které pomohou

Jak bydlí milovnice originality Světlana Nálepková?

Recepty přímo od Jamieho Olivera. Vařte chytře jako on!

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama