reklama

Koupací sudy: Luxus a relaxace za každého počasí!

Koupací sudy: Luxus a koupání za každého počasí.

Foto: Profimedia

Bazén, vířivka, sauna, to je luxus, který bychom si rádi dopřávali na své zahradě. Není nad pořádný relax s rodinou a přáteli, kdy si zaplavete, uvolníte ztuhlá záda nebo uděláte něco pro svou imunitu. Představujeme vám koupací sudy.

Co se pod názvem ukrývá? Nejedná se o nic jiného než o nádrž s vodou ohřívanou výhradně kamny na dřevo ponořenými uvnitř sudu. I my v redakci si dokážeme představit, že by nám jeden stál v parku před budovou.

Blahodárné účinky dřevěné romantiky

Teplá koupel je nejen příjemná ale také účinná relaxace, jak se zbavit tělesné i duševní únavy. To není nic nového. Svoje pozitiva má i fakt, že se koupete pod širým nebem.

Vodoléčbu si užívali již v antické době a byla nepostradatelnou součástí životního stylu. Teplá voda dokáže zmírňovat příznaky artritidy, revmatismu, odbourává stres a funguje jako svalová terapie.

Aby lázeň fungovala tak jak má, musí mít vyšší teplotu, než lidské tělo. V koupacím sudu se plaváním sice nezahřejete, ale budete masírováni proudem vody nebo vzduchu. Pobyt v dřevěné kádi se nedoporučuje osobám s vysokým krevním tlakem a kardiakům.

Jak to vše funguje?

Vodu v koupacím sudu ohřívají kamna na dřevo, která jsou umístěná uvnitř, zatopit si můžete suchým kusovým dřevem. Zvládneme to i my, dámy, ale určitě bude milejší, když si na tuto práci seženeme nějakou hezkou pánskou výpomoc.

Náš tip: 15 vychytávek pro stolování na zahradě

Kromě nosného dřevěného korpusu je uvnitř izolační vrstva a lavičky na sezení. A jak dlouho trvá, než si lázeň vytopíme? To záleží na počáteční teplotě vody. Má-li například 18 °C, potřebujeme alespoň 2,5 hodiny, než bude koupání příjemným zážitkem. V zimě, kdy je na hladině led, může vytopení sudu zabrat i hodin pět. Obvykle vám však postačí větší náruč dobře vyschlého kusového dřeva.

Úklid by se měl provádět po osmi týdnech a neliší se nijak od běžného čištění vany. Vypustí se voda, vyčistí vnitřní stěny, lavičky a dno sudu mýdlovým čistícím přípravkem na dřevo. Ochranný rošt kamen vydrhněte kartáčem a hlavně nezapomeňte dodržovat pokyny výrobců. Pravidelně měřte pH vody a přidávejte přípravek na potlačení růstu řas.

Z jakého dřeva se sudy vyrábí?

Pro výrobu se používají nejlepší možné materiály, jako je například červený cedr. Patří ke kvalitním přírodním materiálům, jehož vlastnosti jen tak nenahradíte. Vnitřek je chráněný nátěry biocidními přípravky a dostatečná impregnace zaručuje dlouhou životnost.

Objevují se i modely, které mají vnitřní stěny pokryté ušlechtilou nerezovou ocelí, splňují tak vysoké hygienické nároky a sud můžete zanechat bez vody, aniž by hrozilo sesychání. Další výhodou je nižší spotřeba energie při filtrování a úspora financí za dezinfekční prostředky.

Pozitiva koupání venku v sudu

  • Uvolnění svalů a kloubů.
  • Příjemné v zimním i letním období.
  • Lepší okysličování organismu.
  • Možnost koupání v každém věku.
  • Nezáleží na počasí, může i sněžit.

Rizika spojená s koupáním venku v sudu

  • Studený vítr může vést ke strnutí šíje.
  • Zdravotní problémy způsobené nedostatečnou péčí o čistotu vody.
  • Možnost popálenin u kamen.
  • Dehydratace organismu, v nedostatku příjmu tekutin. Při koupeli delší více než hodinu, nezapomeňte dodržovat pitný režim.

A jedna "darda" na závěr

Určitě vás zajímá cena. Ať jsme koukali, jak jsme koukali, nejnižší ceny začínají okolo 41 000 Kč, kdy je ještě třeba dokoupit chemii, plovoucí dávkovač, testovací proužky a zimní výbavu či plovoucí kryt, vše to jsou položky od 100 Kč do 3 000 Kč.

Chcete-li si sud jen vyzkoušet, není problém. Většina firem nabízí pronájem. Ceny se pohybují od 2 000 Kč za jeden den, kdy si ohlídejte ještě cenu za dopravu. Jinak balíček obsahuje složení, usazení a opětovné naložení.

Ať už si vyberete sud bez vytápění, jen na letní osvěžení nebo si budete svou vodu přihřívat, určitě si připomenete staré dobré časy, kdy se koupalo v dřevěných neckách.

zdroj: koupacisudy.cz, svetsudu.cz, drevenesudy.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Inspirujte se: Paletový nábytek na zahradu i do interiéru 

Jak si připravíte domácí radler bez chemie? Poradíme! 

Zvládli byste školu vaření Zdeňka Pohlreicha? Vyzkoušejte test!

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama