reklama

Pozor na koupání v Egyptě! říká lékař cestovní medicíny

Prázdninová dobrodružství se mohou proměnit v problém - nebezpečné může být i ležení na pláži.  Radili jste se s lékařem - odborníkem na cestovní medicínu.

Foto: Profimedia.cz

Prázdninová dobrodružství se mohou proměnit v problém - nebezpečné může být i ležení na pláži. Radili jste se s lékařem - odborníkem na cestovní medicínu. 

Naším milým hostem byl opět MUDr. Jan Rutsch, který se sám opakovaně účastnil dlouhodobých pracovních pobytů v Peru, Egyptě, Indii či Súdánu a absolvoval krátkodobé zahraniční pobyty i expedice v mnoha dalších zemích světa. Je vedoucím lékařem Centra cestovní medicíny, kde působí od roku 1997. 

Jak cestovat s dětmi?

Hodně vašich dotazů směřovalo k cestování a dovoleným s dětmi. Doktor Rutsch radí cestovat až s miminky až od tří měsíců, a to jen  za předpokladu, že jim zajistíte cestovní komfort: klimatizovaný prostor k ležení, dostatek tekutin, při kojení dávat ještě pít a pod. Po dokončení očkovaní v jednom roce se lze pouštět už i dál.  "Turecko bych nechal až tak na dva roky, Začal bych Chorvatskem." Ale obecně by děti podle něj měly jezdit do exotických zemí nejdříve ve třech letech.

Doporučujeme: Úskalí lásky ke zvířatům: Paraziti, nemoci, infekce

Velmi nebezpečné choroby se mohou chytit i v blízkých zemích Evropy. Pro  letošní rok po povodních by proto MUDr. Rutsch rozhodně doporučil očkování proti hepatitidě A resp. A+B, pro pobyt v přírodě klíšťovou encefalitídu, na Balkáně a v některých zemích s nižším hygienickým standartem (Ukrajina) i břišní tyfus - hlavně na venkov.

Všude hrozí nákaza

Prázdninová nebezpečí může představovat voda, jídlo, zvířata či hmyz - mohou přenášet nemoci nebo představovat zdravotní riziko. Turisty ohrožují miliony virů, bakterií a parazitů, kteří číhají na ve vzduchu, na souši i na moři.

Náš tip: Zápal mozku lze chytit i na letišti v Praze, říká lékař

Typickým příkladem je Egypt, oblíbená destinace českých turistů. "Kromě průjmu cestovatelů se může jednat i amébózu, což je již závažnější. Pozor také na koupání ve sladké vodě. V Nilu je schistosomiáza - bilharzióza. Jedná se o parazitární onemocnění vyvolavé larvičkou parazita pronikající do těla kůží při vstupu do sladké vody," připomněl expert cestovní medicíny MUDr. Jan Rutsch.  

Náš odborník

MUDr. Jan Rutsch

 Má za sebou bohatou praxi včetně řady zahraničních zkušeností. Pracoval například v hygienické službě, Záchranné službě, v Ústavu tropické medicíny, či na ambulanci pro pracovníky v zahraničí Klinice geografické medicíny FNKV. Opakovaně a dlouhodobě pracovně pobýval v Peru, Egyptě, Indii a Súdánu. Absolvoval také krátkodobé zahraniční pobyty a expedice v mnoha zemích světa. Je absolventem III. lékařské fakulty UK v Praze a má specializační atestace z vnitřního lékařství a lékařské parazitologie. Je vedoucím lékařem Centra cestovní medicíny, kde působí už od roku 1997.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Očkování: Zbytečnost, nebo životně důležitá prevence?

Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama