reklama

Alkohol funguje jako prevence proti revma

Věřili byste tomu? Alkohol dokáže zbavit bolestí i otoků kloubů, pokud jsou způsobeny revmatoidní artritidou. Pravidelné umírněné popíjení snižuje riziko o polovinu, tvrdí vědci

Foto: Isifa/Thinkstock

Věřili byste tomu? Alkohol dokáže zbavit bolestí i otoků kloubů, pokud jsou způsobeny revmatoidní artritidou. Pravidelné umírněné popíjení snižuje riziko o polovinu, tvrdí vědci.

Překvapivý fakt, že alkohol působí proti revmatickým potížím s klouby, byl poprvé zveřejněn před pěti lety na Evropském revmatologickém kongresu a od té doby jeho výsledky podpořily další studie, naposledy z univerzity v britském Sheffieldu.  Celkově z nich vyplývá zajímavá skutečnost, že nejde ani tolik o množství vypitého alkoholu, ale o pravidelnost jeho konzumace.

Daní je snížení imunity

Než se začnete radovat, vezměte v úvahu, čím to podle vědců je. Zdá se, že alkohol potlačuje imunitní systém a tím snižuje zánětlivý proces v těle. Znamená to, že zanechává organismus více zranitelný vůči vlivům okolního prostředí - od infekcí po vážnější vlivy.

PŘEČTĚTE SI: Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař

Což je přesně ta námitka, kterou odborníci uplatňují i při jiných příležitostech, kdy je alkohol rovněž doporučován jako prevence. Jedná se o srdeční a cévní onemocnění, některé formy rakoviny a také při Alzheimerově chorobě. Proto se od těchto doporučování začíná ustupovat - už kvůli vysoké pravděpodobnosti rozvinutí závislosti a dalších duševních poruch.

Častější pití omezuje revma

Zůstaňme však u revmatu. Vědci zjistili, že u těch, kdo nepili alkohol, byla čtyřikrát větší pravděpodobnost postižení touto chorobou než u lidí, kteří pili alkohol více než deset dní v měsíci. Riziko se snižovalo v přímém poměru k frekvenci.

Revmatoidní artritida, lidově zvaná revma, je na rozdíl od běžnější osteoartritidy neboli artrózy, způsobené námahou či opotřebením, degenerativní zánětlivý proces. Při něm vlastní imunitní systém napadá kloubní tkáně, vede k jejich křehkosti, k otokům a snižuje pohyblivost. Trpí jí přes 20 milionů lidí na celém světě.

Jak alkohol snižuje riziko?

Studie uvádějí, že ochranné účinky proti revma má pití už od tří jednotek alkoholu týdně. Výzkum Henrika Kallberga z Karolinského Institutu ve švédském Stockholmu prokázal pokles rizika vyvinutí revmatické artritidy při konzumaci tří jednotek alkoholu o celých 50 %. 

Deset jednotek se projevuje ještě výrazněji!  Za "jednotku" je přitom považováno množství 500 ml piva, 150 ml vína nebo 50 ml destilátu. Mezi jednotlivými typy nápojů nebyl nalezen žádný statisticky významný rozdíl.

Snížením imunity alkohol u revmatu dokáže podle výzkumu potlačit i genetickou zátěž. Zatímco pro některé druhy chorob může představovat účinnou prevenci, v případě infekčních a mnohých jiných onemocnění je jeho užívání více než nežádoucí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Aby záda nebolela: 8 přírodních metod

Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama