reklama

Je vedro, vysoký tlak ohrožuje srdce, varuje lékař

Je vedro a vy máte problémy se srdcem? Pozor na vysoký tlak, upozorňuje kardiolog v našem on-line rozhovoru.

Foto: Profmdedia.cz

Je vedro a vy máte problémy se srdcem? Pozor na vysoký tlak, upozorňuje kardiolog v našem on-line rozhovoru.

"Je nutno se poradit s lékařem o případném posílení antihypertenzní léčby," připomněl MUDr. Petr Janský, odborník na akutní srdeční onemocnění a výzkum nových léků pro kardiologii.

Když srdce pracuje nepravidelně

Buší vám srdce? Nebo se někdy naopak zpomalí a vás to vyleká? Máte pravdu, i to může být nebezpečné,  jak potvrdil   doktor Janský. Častým onemocněním srdce jsou poruchy srdečního rytmu - arytmie. Zvlášť nebezpečné je  zpomalení srdečního rytmu, které často ani nepociťujeme.

Doporučujeme: 5 tipů na zdravé srdce

Někdy však lidé připisují srdci ty potíže, které jsou spíše psychického původu. Čtenářka Edina se například ptala: "Dobrý den, od smrti rodičů často mívám tlak na prsou, stavy úzkosti, někdy se stane, jako by srdce čvachtalo, EKG i int. vyš. v pořádku, je to velmi nepříjemné, je nějaká léčba? " Doktor Janský se domnívá, že by léčba asi měla spočívat v podávání uklidňujících léků.

Tajný infarkt pozná až EKG

Čtenáři se také ptali na problém s bolest na hrudní kosti, například po velkém rozčilení.  Může  se jednat o skrytý, tajný infakrt.  . Podle doktora Janského se  to  dá zjistit prevedením EKG nebo ultrazvukovým vyšetřením srdce. "Vzhledem k vašim obtížím by asi bylo vhodné i provést katetrizační vyšetření srdce - tzv. koronarografii," dodal kardiolog..

Náš tip: Poznejte signály nemocného srdce

Nesprávně fungující srdce nedokáže dostatečně přečerpávat krev v pravidelných intervalech do krevního oběhu a ze zbylé krve se mohou vytvořit krevní sraženiny. Výsledkem může být cévní mozková příhoda či ucpání a následná nedokrevnost tepen v dolních končetinách .. Varováním by pro každého mělo být už to, že se některá z těchto chorob objevila v rodině, ale v poslední době ohrožuje stále mladší ročníky.

Všechny dotazy ohledně nemocí srdce a odpovědi kardiologa MUDr. Janského si můžete přečíst v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Petr Janský

Působí jako kardiolog v Kardiocentru pro dospělé ve Fakultní nemocnici v Motole v Praze. Specializuje se na akutní srdeční onemocnění a výzkum nových léků pro kardiologii. Věnuje se i publikační činnosti a je předsedou pracovní skupiny Kardiovaskulární farmakoterapie České kardiologické společnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jak znáte své srdce?

Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama