reklama

11 věcí ve vašem bytě, které vás nutí tloustnout

Věděli jste, že za vaše kilogramy navíc může i váš interiér? Faktory jako špatná barva stěn, pohodlná ložnice nebo dostatečně nezařízená jídelna, to vše může za špatné stravovací návyky.

Foto: Profimedia.cz

Máte problém zhubnout a vaše váha ukazuje každý týden o nějaké to kilo navíc? Představte si, že za váhové výkyvy může i váš interiér a doplňky do bytu.

Barva stěn, pohodlný dům bez schodů nebo ložnice s televizí, to vše ovlivňuje vaši váhu, a není to zdaleka všechno. Tady je dalších 11 faktorů...

Červená je barva žravosti

Energii barev uznává i tolik oblíbené Feng shui, které říká, že barevnost stěny ovlivňuje naší náladu, pocity a dokonce základní potřeby.

Červená barva zvyšuje krevní tlak, srdeční činnost a samozřejmě i chuť k jídlu. Žlutá by nám měla dodávat energii, štěstí - a? Jistě, pořádný apetit. Pokud je tedy vaše jídelna či kuchyň vymalovaná sytou oranžovou, červenou nebo žlutou, budete si muset po obědě zajít na procházku.

Na druhou stranu bylo prokázané, že modrá barva chuť k jídlu potlačuje. A proč zrovna modrá? Podle studií se modrá barva jako potrava vyskytuje v přírodě jen vzácně. Častěji v nás prý evokuje plíseň a hnilobu, proto se lidem při pohledu na ní dělá spíše špatně. Nejsme si jistí, vždyť ve škole nás učili, že "modrá jako nebe", nebo ne? Ale když chcete ubrzdit své nezkrotné chutě k jídlu, vymalujte si kuchyň modře a do lednice si pořiďte modré světlo, mělo by to zabrat.

Nemáte spíž

"Pokud nemáte spíž a vaše jídlo je neustále v kuchyni na očích, je třikrát pravděpodobnější, že první věc, kterou uvidíte, je nezdravá potravina, ty totiž dáváme do skříně na první místo. A většinou sáhneme právě po nich," říká pro thisoldhouse.com Brian Wansink, ředitel Cornellské university zdravé výživy.

Čtěte také: Žijete tlustý život? Otestujte se

Chcete-li využít psychologie - co nevidím, to nesním - přestěhujte nezdravé potraviny do horních skříněk nebo alespoň nejdále od vašich očí. Ovoce, zeleninu a ořechy nechte rovnou na stole. Nejsme si jistí, ale není lepší ty nezdravé potraviny prostě nekupovat?

Centrem dění je kuchyně

Další studie z Cornellské univerzity potvrzují, že lidé, kteří během dne musejí procházet kuchyní, mají tendenci jíst o 15 % častěji, než ti, co mají kuchyň samostatně. Pokud je vaše kuchyň součástí obývacího pokoje, tak se pak není čemu divit, že přiberete nějaké to kilo.

Příliš mnoho židlí a pohovek

Máte doma spoustu pohodlných židlí a u kuchyňského baru se sedí prostě fantasticky? Tak pozor na nadměrné lenošení. I tady se budeme ohánět studiemi, které prokazují, že obézní lidé sedí přibližně o 150 minut denně víc, než ti štíhlejší.

Pohodlný obývací pokoj je základ krásného domova, ale podle všeho by mělo být součástí místnosti i něco na cvičení, abyste při sledování televize také trochu sportovali. Ale kdo by chtěl mít rotoped nebo běžecký pás přímo v obývacím pokoji, že? Řešení tu je, neberte si tam alespoň jídlo. Při sledování televize zapomenete kontrolovat, kolik toho do vás padlo.

Nepěstujete bylinky

Nebaví vás běhat do krámu pro čerstvé suroviny? Můžete si je pěstovat za oknem. Navíc je prokázané, že čerstvé bylinky vám s nezvladatelnou chutí na jídlo mohou pomoci. Vůně jasmínu zvyšuje energii. Levandule pomáhá relaxovat a lépe spát (nekvalitní spánek vede k obezitě). Máta peprná potlačuje chuť na jídlo.

Z jednoho testu vyplývá, že lidé, kteří jedli mátu každé dvě hodiny, snědli o 1800 kalorií za týden méně, než ti, kterým bylo podáváno placebo.

Vaše porce jsou příliš velké

Většina z nás sní cca 92 % porce, která je jim naservírována na talíř. Nezastaví nás pocit plnosti, ale obvykle (i kvůli slušnému vychování) dojídáme. A proč máme tak velkou porci? Líbí se nám, když je talíř plnější. Vezměte si menší talíř, kam se vejde poloviční porce a přesto bude vypadat plný. Uvidíte, že vám to bude bohatě stačit.

Při jídle se vyplatí i krátká pauza, kdy se napijete vody a dáte žaludku čas, aby vám poslal do mozku informaci, že má vlastně už dost.

Málo spánku

Lidé, kteří v noci spí jen 5 hodin, mají větší sklony k obezitě, než ti, co zvládnou doporučených 8 hodin. Může za to hormon ghrelin, jehož tvorba se při nedostatku spánku zvyšuje. A právě on je zodpovědný za pocit hladu

Čtěte také: Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je "tak akorát?"

Pokud máte problémy se spánkem, je třeba rychle vše vyřešit. Investujte do kvalitní matrace, pohodlných lůžkovin a zkuste svůj harmonogram upravit tak, abyste si mohli dopřát i těch 8 hodin nerušeného odpočinku. Večer se také vyhýbejte kofeinu a nikotinu.

Příliš chytrá světla

Máte doma hodně světel, kterým se říká náladová či podkresová? Jde o ten typ, který nám šetří elektřinu, ale zároveň vidíme, když jdeme na záchod nebo si je rozsvítíme v obývacím pokoji, aby nás hlavní světlo neoslňovalo při sledování televize.

I restaurace dobře vědí, že v intimnějším osvětlení mají zákazníci větší chuť k jídlu. A je tomu opravdu tak. Při potlačeném osvětlení či úplné tmě, máme totiž sklony k přejídání.

Máte úžasnou místnost

Domy postavené v posledních desetiletí jsou průměrně větší. Moderní stavby mají obvykle jednu centrální velkou místnost, kde je vše jako na dlani. Po schodech se vydáte jen jednou za den spát. Zkuste udělat něco pro své srdce a během dne si schody vyběhněte třeba desetkrát. Za minutu chůze do schodů spálíte až 10 kalorií.

Zapomeňte na kuchyňské pomocníky

Luxus je mít myčku, pračku, robotický vysavač. Ale tyto vychytávky vás okrádají o možnost, spálit nějaké kalorie při domácí práci. Pokud budete asi 30 minut mýt nádobí, spálíte tak 160 kalorií, ale nikdo už nepočítá, kolik vás bude stát ta vyplýtvaná voda.

Doporučujeme: Kolik vás stojí hubnutí?

A když zapomenete na sušičku, vynesení koše prádla a pověšení na šňůru vás připraví o 100 přebytečných kalorií. To zní dobře, že?

Super technika

Úžasný svět zábavy s sebou přináší další pohodlnost a kilogramy navíc. Hudba uklidňuje náš organizmus a zároveň v nás vzbuzuje větší pocit hladu. A vlastně všechny tyto elektronické vychytávky nás nutí víc jíst. Vzpomeňte si, jaké chutě k vám přiběhnou, když sledujete televizi, pracujete na počítači nebo hrajete nějakou hru. A je to tu zase. Při té příležitosti je náš mozek zaměstnaný něčím jiným a my vůbec netušíme, kolik jsme toho spořádali.

Co podle vás ještě může ve vašem domě ovlivňovat to, zda budete snadno přibírat na váze? Myslíte si, že tyto věci opravdu mohou ovlivňovat naši štíhlou linii? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trávíte večery v baru? Teď je IN zůstat doma

14 snadných tipů pro váš zdravý domo. Stačí tak málo!

Cibulák: Tradiční porcelán v moderním designuMelanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama